נציב שנשבה בין כרישים (3)  |  

ההחלטתה הסופית של פרקליטות המדינה להגיש כתב אישום פלילי נגד מנהל רשות המיסים לשעבר ג'קי מצא באשמת קבלת שוחד הפתיעה אותי במידה מסוימת.
אין לי כל כוונה לסנגר על מצא התמים שנפל לידיה של חבורת פורעי חוק שהייתה מעורבת במינוי שלו מאחורי הקלעים וביקשה להפוך אותו לדחליל שיבצע משימות שיוטלו עליו באמצעות מינויים פנימיים ברשות של שליחים לדבר עבירה וסגירת תיקים של מעלימי הכנסות סידרתים.

הדמות הבולטת בחבורה זו היא מנהלת לשכתו לשעבר של ראש הממשלה המודח אהוד אולמרט שהולכת ונחשפת בפרשות השונות כמושחתת כרונית התפורה עפ"י מידותיו של המגה מושחת. למרבה האירוניה התברר השבוע שזקן פעלה בשני מסלולים סותרים בהתנהלותה העבריינית.

במסלול הראשון היא חיפתה על מעלליו המתמשכים של אולמרט כאשר חקירותיה החוזרות ונשנות במשטרה ב"פרשות" אולמרט היא שמרה על זכות השתיקה.
במסלול השני נהגה זקן לבצע האזנות סתר לשיחות מסווגות של ראש הממשלה ולא ברור עדיין אם הייתה לה כוונת זדון או סתם סקרנות נשית. המשטרה עדיין חוקרת.

קשה לי להאמין שאולמרט שכיהן בעבר כשר האוצר לא היה מעורב במינויו של מצא והותיר את המגרש הפנוי לזקן ולאחיה יורם קראשי, כריש מעורב ירושלמי שידו בכל ועל חבריו נמנים כמה עברייני מס כבדים.

לזקן היה בן ברית נוסף רואה החשבון, קובי בן גור, כריש בעל קופת שרצים שחלק מהם עדיין שורצים שנימנה על מקורביה של השרה לימור לבנת שביקש להשתמש בתפקידיו הציבוריים, בהם דירקטור בחברת בזק, קרדום לחפירת מזומנים רבים.

לבנת ניסתה אמנם בשעתו בשיחה אתי להכחיש שבן גור מקורב אליה אבל מוטב שתסמוך בעניין זה על הידע שלי.
חבל היה לי מאוד שאביו המנוח של בן גור העיתונאי מאיר בן גור קונן באזני בשיחה טלפונית על שבערוב ימיו הוכפש שם משפחתו בגלל רדיפת הבצע.

השבוע שמעתי מאישיות ממלכתית בכירה לשעבר גרסה חדשה שעל פיה ביקש אולמרט למנות לתפקיד זה בכיר אחר ברשות המיסים שנמנה על מקורביו (האיש נפטר בינתיים).
המינוי לא יצא לפועל בעקבות התערבותו של העבריין עמרי שרון שהיה מוציא ומביא של אביו ראש הממשלה שרון שהעדיף על פניו משום מה דווקא את מצא.
גם גרסה זו אינה מעלה ואינה מורידה את העובדה שמצא לא היה עצמאי בשטח.

ברוב מצוותי הכרתי את מצא לראשונה זמן קצר אחרי שהתמנה לתפקידו בגיל צעיר יחסית. התרשמתי הן מהמקצוענות המוכחת שלו והן אישיותו הצנועה מדבורו הישיר ובעיקר מגילוי ליבו, שחלום חייו היה להיות נציב המס.
בהקשר לכך סיפר לי שהוריו הינם עובדים ותיקים במס ההכנסה והמינוי שלו הינו לגביהם הגשמת כל התקוות.
היה לי הכבוד המקצועי לפרסם בעתון "מעריב" כתבת דיוקן על מצא שכללה ראיון בכורה בתקשורת.
אחר כך שמרנו על קשרים. מדי פעם נעזרתי בו לצורך כתבות תחקיר בנושאים כלכליים.
ככל שחלף הזמן גבר בו הלהט הרב להלחם בעברייני מיסים ובמלביני הון למיניהם.
בהזדמנות מסוימת ביקר בביתי ופרס באוזני את התכנית הסודית שלו למאבק בהון השחור תוך הגברת שיתוף הפעולה בתחום זה עם משטרת ישראל והרשות החדשה למניעת הלבנת הון.

דווקא באותם הימים הקיפו אותו הכרישים בטבעת חנק ולחצו עליו לסגור תיקים של עברייני מס ולמנות עובדים המקובלים עליהם לתפקידי מפתח ברשות המיסים.
מצא נכנע להם לפי כל הסימנים אחרי שהם הבהירו לו מאין משתין הכריש ולמי הוא חייב את המינוי שלו, אבל מצא לא הספיק לממש את התכנית, נעצר כחשוד בקבלת שוחד ובהפרת אמונים וסולק מתפקידו.
הקריירה שלו נהרסה בגלל מעידה מחפירה.

לבושתי המקצועית לא ידעתי זאת אז. יתכן שאם היה מצא משתף אותי בסודו האיום היה מצליח אולי להשתחרר מהשבי של הכרישים והעניינים היו מתגלגלים אחרת.

אולי היה הופך לגיבור לאומי ולא לאסיר במעשיהו.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • אברהם שרון
  05/07/2009 18:42:33
  שלום רב מכובדי, אריה אבנרי
  ישר כוח על אומץ הלב האזרחי שאתה אוזר, בעקביות ובהתמדה, פעם אחר פעם, כ די להוקיע עוולות ולחשוף מנוולים, גנבים, רמאים, מושחתים ושאר תולעים המרקיבות את סל התפוחים שלנו.
  חזק ואמץ
 • אילנה עמרמי ירימי- צוות רחובות
  04/07/2009 18:50:51
  לאריה אבנרי הלוחם בשחיתות ללא מורא , יש חלק ענק בהחמרה של המוסדות המשפטיים, כלפי המושחתים והמשחיתים כל חלקה טובה.
  יישר כח, אנחנו אחריך ולרשותך.
 • שושפרי
  03/07/2009 23:04:28
  מצא,שנפל ברשת של נוכלת עברינית,הרס
  את חייו .יישב בכלא ,...
  זקן למדה מאולמרט להנות מהקופה הצבורית
  היא עשויה לשבת תקופה ארוכה בכלא ,
  מגיע לה בגדול
 • ד"ר יעקב ניר
  03/07/2009 16:51:43
  1. חבל שמאמריך אריה אינם נפוצים בתקשורת אשר לדאבוני מחרימה כל פיסת אמת וביקורת אמיתית. 2. הערה ביולוגית - הכרישים אינם משתינים, ולכן בבשרם יש אוריאה..
 • חבר ותיק
  03/07/2009 16:26:13
  חבל שמצא לא היה מצה שמורה
 • נורית
  03/07/2009 16:16:15
  כתבה מרגשת, המעידה על האיש מאחורי המילים. כן וישר.הוגן בדרך השיפוט שלו.
 • חיים קחרש
  03/07/2009 12:49:21
  הכתבות האישיות והאנושיות שלך עדיפות בעיני על " הערות האזהרה" מופיעות באתר news 1
 • יהודית
  03/07/2009 10:06:39
  מענין ומרגש.
  כזה הוא אריה אבנרי
    עיצוב: סטודיו נעמה