החניה האחרונה של "מלך החניונים" (5)  |  

עיתוי הסתלקותו מן העולם של איש העסקים ראובן גרוס שזכה לתואר "מלך החניונים" עשוי להוות חסד ראשון לכמה אישי ציבור שנגדם הוגשו כתבי אשום פלילי בגין טובות הנאה שקיבלו מהאיש שהשחית רבים ורעים. מותו של גרוס עשוי להכהות את כתבי האישום ולכווץ את העונש.
כתב האישום החמור שהוגש נגדו בערוב ימיו למרות שהיה כבר קטוע אברים בגלל מחלת סוכרת קשה יישאר תלוי באוויר כמו גם הכינוי שהודבק לו ע"י המשטרה "ראש ארגון פשע".

את שמו של גרוס שמעתי לראשונה בשנות השמונים כאשר הופיע אצלי צעיר בשם יחזקאל כהן וסיפר לי על איומים ומעשי אלימות שהם מנת חלקו מאז שהחליט להשתתף מול גרוס במכרזים להפעלת חניונים במקומות שונים.

כהן טען כי מרבית המכרזים הללו תפורים מראש עפ"י מידותיו של גרוס שנוהג ל"שמן" אישי ציבור ופקידים שנהנו מחסדיו. במקרים שבהם היו קשיי שיחוד נהג גרוס להריץ כמה מועמדי קש. כך חלש בהדרגה גרוס על עשרות חניונים ברחבי המדינה. כדי להגביר את הכנסותיו הכניס לארץ את שיטת: "סנדול" מכוניות שחנו במקומות חניה אסורים ובדרך זו הרוויח גרוס פעמיים הן מפעולות ה"סנדול" והן מהגידול במספר המכוניות שחנו בחניונים שהוא הפעיל.

עסקי המכוניות של גרוס הפכו אותו למיליונר ושימשו כמקפצה לעסקים מסועפים בישראל ומחוצה לה בשורה של תחומים בהם כריית יהלומים באפריקה.

בפגישה הראשונה שהייתה לי עם גרוס הוא נתגלה לי כאדם ערמומי, חלקלק בעל קסם אישי ויכולת שכנוע שאינו בוחל בשום אמצעים פסולים כדי להגיע אל מטרותיו. בין השאר סיפר לי גרוס שכהן ניסה, כביכול, לשלוח אליו רוצח שכיר טענה שהופרכה ע"י המשטרה.
כתבת התחקיר הראשונה שפרסמתי אודותיו לא הייתה לפי רוחו. גרוס נהג לקנות את ליבם של עיתונאים טרדנים באמצעות כרטיסי חנייה חינם בחניוניו ואני נחשבתי בעיניו כעיתונאי חוקר סורר.
תקופה מסוימת ניסה להתקרב אלי כאשר הציע לי "חלטורה" בעריכת חוברת שנדחתה על הסף על ידי. מאוחר יותר פעל גרוס באמצעות איש קש לרכישת זיכיון הפעלת המסעדה בבית העיתונאים ע"ש סוקולוב בתל אביב בתקופה שבה כיהנתי כיו"ר אגודת העיתונאים. כאשר נחשף הקשר עם גרוס פעלה האגודה לסיום תקופת הזיכיון.

לקראת השלב הבא בפעילות העסקית המסועפת שלו הצטרף גרוס למרכז הליכוד, תרם ביד רחבה למערכות הבחירות של כמה מועמדים שנבחרו מאוחר יותר כשרים או כראשי ועדות פרלמנטאריות ומדי פעם זכה לצ'ופרים. ידיו המזוהמות של גרוס רחצו ידיים של אישים פוליטיים והשיטה של "תן וקח" פעלה גם במישור הממלכתי.

עסקיו של גרוס צברו תאוצה נוספת כאשר פרקליטו לשעבר עורך הדין יגאל שפירא הפך גם לשותף בעסקיו. שפירא הוא חבר קרוב ויועץ סתרים של ראש עירית תל אביב רון חולדאי. שפירא וגרוס פעלו רבות לפני ואחורי הקלעים למען בחירתו. לא בכדי בליל ספירת הקולות במערכת הבחירות הראשונה שבה התמודד חולדאי הסבו חולדאי וגרוס בביתו של שפירא והריעו למשמע התוצאות.

למרות שחולדאי ניסה להתנער בפומבי מגרוס על מנת שתדמיתו לא תפגע, לא ויתר גרוס וביקש את "ליטרת הבשר" שהגיעה לו בשעתו כתורם בעל משקל. בשיחה שערכתי אתו באותה עת בביתו בהרצלייה, בנוכחות רעייתו רחל, הוא חשף לראשונה את מערכת קשריו האמיתית עם חולדאי. חרה לו על שחולדאי זרק אותו לכלבים.

חקירת המשטרה המסועפת בחשדות שונים שהועלו נגד חולדאי לא הביאו בסופו של דבר להגשת כתב אישום נגדו. מסוג זה שהוגש נגד ממלא מקומו לשעבר נתן וולוך , נגד יו"ר דירקטוריון חברת "אחדות החוף", לשעבר דני קורן ואחרים.

ראש עירית חיפה יונה יהב נחלץ גם הוא בעור שיניו מכתב אישום בגין קשריו הבעייתיים עם גרוס. לעומת זאת לא שפר חלקו של ראש עיירת רמת גן צבי בר. לפני זמן קצר הודיעה הפרקליטות על כוונתה להגיש נגדו כתב אשום באשמת הפרת אמונים במסגרת יחסיו עם גרוס.

לפני מה חודשים נדחתה בקשת פרקליטיו של גרוס לבטל את כתב האשום נגדו בעקבות ההחמרה במצב בריאותו וקטיעת אבריו.
גרוס עצמו אמר שהוא מעוניין דווקא במשפט כדי להפריך את האשמות נגדו.

עכשיו הוא הלך לגורלו עד קץ הימים ויתייצב בפני בית הדין של מעלה.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • נאווה
  27/09/2009 13:02:15
  לא רק עיתונאים שחד גרוס גם את חבריו ובני משפחותיהם.
 • חיים
  11/07/2009 19:56:31
  חבל עיו הינה בחור טוב אבל לא ישר
 • צדוק
  11/07/2009 11:50:18
  הלואי שכל המושחתים חמקו מבית דין של מטה יעמדו בפני בית דיןשל מעלה
 • דב גולדברד
  11/07/2009 08:54:13
  לא יכול להיות משפט טוב יותר,מסיום דבריך בכתבה.
  תחזקנה ידיך והמשיך לשאת בגאווה את דגל הלוחמה בשחיתות
 • רוחמה
  10/07/2009 18:01:57
  חבל על דאבדין ומשתכחין
 • אור
  10/07/2009 17:21:18
  דברי הסיום בכתבתך הנוכחית מדוייקים.
  עתה יעמוד בפני שופט עליון, מלך מלכי המלכים.
 • דני ק
  10/07/2009 14:27:11
  הפאן האייש בבלוגים מוסיף הרבה. כדגאי להמשיך בקו הדה
 • מאיר הפלר
  10/07/2009 11:00:59
  גרוס גרס את יריביו צבר הון והשחית אישי צבור שסנוורו מהזהב
  מי שפגש בו יכול היה לחוש בשחיתות הפורצת ממנו
 • יהודית
  10/07/2009 09:29:10
  אישי ציבור שסרחו - לא מגיע להם חסד. הסתלקותו של מלך החניונים אינה מזכה אותם.
    עיצוב: סטודיו נעמה