צחי לא צח (13)  |  

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ צחי הנגבי היה השבוע בכותרות התקשורת.
בראשית השבוע פנו פרקליטיו של הנגבי אל בית המשפט בדרישה שיועמד לרשותם חומר החקירה של ראש הממשלה אהוד אולמרט בנושא המינויים הפוליטיים.

הנגבי עומד בימים אלה לדין פלילי בגין עשרות מינויים פוליטיים לא ראויים שהוא ביצע כאשר כיהן בשעתו כשר לאיכות הסביבה ובעת ובעונה אחת שימש גם כיו"ר מרכז הליכוד ביתו הפוליטי לשעבר.

צעד יוצא דופן זה נעשה אחרי שהתברר כי למרות שאולמרט ביצע כמות גדולה פי כמה של מינויים פוליטיים במשרדים השונים שבהם כיהן אין עדיין הכרעה משפטית באם להעמידו לדין.

לכאורה עלול צעדו של הנגבי לדחוף את היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום בנושא זה גם נגד אולמרט. הנגבי עשוי בנסיבות מסוימות לצאת נשכר מכך.

התפתחות מפתיעה זו מזכירה לי שיחות שהיו לי בעבר הרחוק עם הנגבי בנושאים פוליטיים. הוא נתגלה לי כפוליטיקאי צעיר חכם ושאפתן בעל עקרונות גמישים. מי זוכר היום שהנגבי היה בין מפוני סיני שעמדו על מגדלי המים בשלהי שנות השבעים ולא בחלו במעשי אלימות במאבקם נגד פינוי ישובי סיני ובראשם העיר ימית. בהדרגה הפך הנגבי הקיצוני הימני למקשר שמאלי. אני משתמש בכוונה בטרמינולוגיה מעולם הכדורגל שאהוב כל כך על הנגבי כפי שיפורט להלן.

כך או אחרת בשיחות שלנו עלה לעיתים מזומנות שמו של אולמרט שכיהן כשר הבריאות ואחר כך כראש עיריית ירושלים. הנגבי עודד אותי במאבקי המקצועי והציבורי הבלתי מתפשר נגד אולמרט וטען שהוא הפוליטיקאי המסוכן ביותר ולדעתו יש לבלום אותו. משום מה הוא לא התייחס לשחיתות האישית של אולמרט שכנראה לא עמדה בראש מעייניו.

בראשית הקריירה הפוליטית שלו מעד לראשונה הנגבי בעת שכיהן כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת כאשר נחשד בקבלת טובות הנאה מאחת מחברות הדלק.

הנגבי נחלץ מפרשה זו בעור שיניו הלא צחורות אך כנראה שלא הפיק ממנה את הלקחים הנדרשים.

בשלבים מאוחרים יותר נסק הנגבי בחיים הפוליטיים והתמנה כשר המשפטים. בתפקיד זה מעד הנגבי פעם נוספת כאשר היה שותף פעיל יחד עם אריה דרעי בכל קופת השרצים וחברו איש העסקים דודיק אפל שביקשו למנות את עורך הדין רוני בר און ליועץ המשפטי לממשלה במסגרת תרגיל פוליטי מסריח שזכה לכינוי, "בראון חברון".

בפועל קיוו דרעי ואפל שהיועץ בראון שיהיה מחויב להם יטיב אתם ועם מקורבים פוליטיים מושחתים במקרה שיסתבכו עם החוק. אולמרט היה כל העת בתמונה אבל פעל מאחורי הקלעים בשלט רחוק. יחסיו עם הנגבי היו משופרים.

להנגבי לא הייתה בעיה מצפונית לתמרן את נתניהו שכיהן אז כראש ממשלה בתקופת הכהונה הראשונה שלו שהסכים למינוי של בר און מבלי שנתן את הדעת על כישוריו המשפטיים המוגבלים, בדק היטב בציציות המזוהמות שלו ומבלי שהניד בכלל עפעף או קינח את האף.

צחי הערמומי לא טרח אפילו לעדכן אח ביבי שהוא עשה התמחות במשרדו של בראון ואני רק יכול להאמין ולקוות שהוא עמד במכסה של לשכת עורכי הדין.

הפרשה המצחינה שזכתה לכינוי "בראון חברון", הסתיימה ברעש ציבורי אדיר. בראון נאלץ להתפטר בבושת פנים אחרי יומיים של כהונה וכל המעורבים ובהם נתניהו ציפו להכרעתו של היועץ המשפטי החדש אליקים רובינשטיין כיום שופט בית המשפט העליון.
הנגבי שעבר לכהן בינתיים כשר הבריאות יכול היה רק להודות לרובינשטיין על שהסתפק בדוח ציבורי חמור ונמנע מלהגיש נגדו כתב אישום פלילי בגין ניסיון השתלטות עוינת על שלטון החוק.

למען האמת העובדתית נרשמה מבחינתי לזכותו של הנגבי נקודת זכות כאשר פעל להחזיר לתפקיד מרכזי במערכת הבריאות את הפסיכיאטר ד"ר אלי גרינר שחשף מעשי שחיתות של רופאים בבית החולים לחולי נפש "טירת הכרמל" כאשר כיהן כמנהל מחלקה במוסד.

הנגבי נענה לבקשתי ועשה את מה שהתחמקו מלעשות כמה שרי בריאות שקדמו לו שחששו להתעמת עם ארגון הרופאים הפסיכיאטרים.

המעידה השלישית של הנגבי שהביאה להגשת כתב אישום נגדו הייתה בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. באחד הימים הזדמנתי לפגישה אתו בלשכתו בתל אביב ונאלצתי לפלס דרכי בין עשרות פעילי ליכוד שחלקם חיפשו אצלו ג'ובים וההמשך ידוע.

אחרי שהנגבי פרש מהליכוד והתחבר אל אריק שרון ואחר כך אל אולמרט וגיבה ללא גבול את שניהם הבנתי באיחור שהוא אופורטוניסט לא יותר קטן מאלה המוכרים וידועים.

לפני כשנה וחצי פרץ בינינו עימות חריף כאשר האשמתי אותו בהתנכלות לניצב בדימוס יעקב בורובסקי בעת שכיהן כיועצו של מבקר המדינה למאבק בשחיתות וייחסתי לו כמה מעשים שנראו לי פסולים.

הנגבי שיגר אלי בכתב ידו מכתב נזיפה שבו הטיף לי מוסר וניסה לנקות את עצמו. משום מה המכתב לא שכנע אותי.

בסוף השבוע פורסם בכלי התקשורת כי הנגבי עומד בראש קבוצת הכדורגל של חברי כנסת שתתמודד בסיאול עם נבחרת הפרלמנט הדרום קוריאני.

אני רק מקווה שהוא לא יבקיע גול עצמי לרשת של השער הישראלי.

בתחום המוסר הפוליטי הוא כבר הפסיד מזמן.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • ברוך
  26/08/2009 22:13:56
  צחי כמו פוליטיקאים אחרים הצליח להתחמק יותר מדי פעמים מכתב אישום והרשעה. בנושא זה אני מפנה אצבע מאשימה למערכת המשפט. הכוח בידיהם אבל היכן הצדק?
 • שושפרי
  15/08/2009 10:02:15
  האזנתי בגלי צהל, שיחתו של אריה אבנרי עם אגמון . שיחה מרתקת על אבנרי ,שמעדיף טובת המדינה ולא טובתו האישית אבנרי לוחם שחיתות לאורך 40 שנה.
  תבורך...
 • שירה
  14/08/2009 20:57:55
  עדיף שצחי ישחק כדורגל במקום להנהיג אותנו ו/או לעסוק בפוליטיקה
 • אוהד
  13/08/2009 19:25:48
  צחי היה שוער במשחק עצר כמה גולים זו אולי סיבה לבקשת חנינה מהנשיא ו
 • חיים ג
  13/08/2009 18:01:22
  נבחרת חברי הכנסת הפסידה
 • חמוטל
  13/08/2009 15:59:21
  המשך לחשוף אותם אחד אחד בגודל טבעי ובערותם המוסרית
 • גבי
  13/08/2009 12:54:45
  אנא מכם היועצים המשפטיים מזוז ולדור אל תתנו לאולמרט להמשיך ולתעתע בחוק. הגיע הזמן להכניסו לכלא לאלתר!
 • לאריה אבנרי
  13/08/2009 10:40:08
  שאפו !
 • יהודה
  12/08/2009 22:28:58
  נחשים פוליטיים צריכים להרוג כשהם קטנים צחי גדל ועכשיו איחרנו את המועד
 • דורון
  12/08/2009 22:20:58
  אין עליך, אתה מציג דיוקן של פוליטקאי ערמומי, כמובן גם הוא בקדימה, מפלגת הפליטים שחיפשו עיר מקלט. ובראשם גברת קלין? מעניין איזה כתמים יש לה.
 • שועלי
  12/08/2009 21:22:28
  צחי הנגבי בגודל טבעי
 • שוקי
  12/08/2009 20:23:00
  הנגבי אמנם שועל פוליטי אבל אין, לא היה ולא יהיה נחש ערום ותכסיסן כמו אולמרט. הלוואי שלמזוז ולדור יהיה האומץ להכניס את אולמרט לכלא לשנים רבות. צחי דג רקק לעומת אולמרט, יקבל את עונשו. הוא פחות מזיק לתדמית המושחתת של המדינה.
 • רונית פ
  12/08/2009 19:49:16
  אולמרט וצחי הנגבי לא עשו מאומה
  לשחרורו של שליט
  דווקא בזכות נתניהו , שליט משתחרר בקרוב
  אני שהתנגדתי לנתניהו , דעתי משתנה לטובה.
 • אור
  12/08/2009 14:57:33
  אבנרי צודק במאמרו, צחי הנגבי בדיבורו השקט, כאילו בנחת רוח ממשיך לסובב את הצירים של הדלתות לכוונים הנוחים לו.ימינה או שמאלה, מניפולציות לכל אורך הדרך.
 • שושפרי
  12/08/2009 12:53:15
  צחי הנגבי פרי הבאושים של מרכז מפלגת הליכוד.
  חושבני שהלכוד בהדרגה משתפר במוסריותו
  ש"ס תנועה מושחתת המקבלת מאות מליונים לפרזיטים לא עובדים ולא בצה"ל
 • רם שמעוני
  12/08/2009 12:51:33
  קראתי. התרשמתי כי רמת "הבישול" שאתה מעניק לצחי הנה "Medium-Well", לעומת ה-
  "Very Well Done" של אולמרט. האמנם?
 • נטע
  12/08/2009 12:38:29
  צחי נע ונד עם הזרם, הוא פועל לפי צו האפנה, מה שהולך לשם הוא זורם. הוא אינו נקי כפיים וגם זה לפי צו האפנה.
    עיצוב: סטודיו נעמה