השר לחוסר בטחון (33)  |  

מינויו של חבר הכנסת ניצב בדימוס יצחק אהרונוביץ ממחנה הפליטים "ישראל ביתנו" לפני שנה ורבע לתפקיד השר לביטחון פנים בממשלה הנוכחית נולד בחטא פוליטי והפך להיות בעיה לאומית.

בשבועות האחרונים התפתח עימות חריף בין אהרונוביץ לצמרת המשטרה. השר לביטחון פנים טען כי רק כמחצית מהעבירות הפליליות מדווחות למשטרה והדבר מעיד על חוסר אמון של הציבור ביכולתה של המשטרה להתמודד עם הפשיעה הגואה.

קצינים בכירים במשטרה לחשו בתגובה כי אהרונוביץ העדיף לתלות את הכביסה המלוכלכת בחוץ ולהשתלח במשטרה בתגובה להתרחבות החקירות הפליליות נגד ה"בוס" שלו שר החוץ אביגדור ליברמן, שבעבר תקף באורח חריף את ראשי אגף החקירות במשטרה ואיים עליהם בטרנספר אישי.

כאשר החל אהרונוביץ את תפקידו הכריז אמנם שלא יתעניין או יתערב בחקירותיהם של אישי ציבור לרבות החקירות נגד ליברמן עצמו.

מי שעושה את המלאכה מאחורי הקלעים הוא מנכ"ל משרדו חגי פלג, קצין בכיר לשעבר בצה"ל, אדם כוחני הנחשב לאיש אמונו של ליברמן שהכתיב לאהרונוביץ המיתמם את המינוי.

על פיו של פלג יישק דבר במשרד לביטחון פנים ושלוחות המשרד מודעים היטב מאין נושבת רוח הפרצים ומי יחליט על זהותו של המפכ"ל הבא שיכנס לתפקידו בראשית השנה הבאה. 
 
דוגמא בולטת למעורבותו הבוטה של פלג בענייני המשרד היה המאבק שניהל בחודשים האחרונים נגד ראש הרשות להגנת עדים אריה (לייבו) לבנה שהודיע בימים אלה על פרישתו מתפקידו.

למען הגילוי הנאות אקדים ואומר שלייבו הפך לחבר אישי שלי מאז שהחל לכהן כיו"ר  מזכירות תנועת אומ"ץ ונתגלה כאדם אמיץ, אמין, ישר.

בעבר הוא כיהן כראש אגף החקירות בשב"כ וכאחראי על מחוז הדרום ואחרי שפרש החליט לתרום את חלקו לביעור השחיתות השלטונית. בשיחות הרבות שהיו לנו אמר לי, עד לפעילותו באומ"ץ לא העלה על דעתו את ההיקף המפלצתי של השחיתות.

כאשר פורסם המכרז לבחירת ראש הרשות להגנת עדים בתקופת כהונתו של השר לביטחון פנים לשעבר אברהם דיכטר האמנתי שאם אמנם לייבו יבחר הוא עשוי להיות האיש הנכון במקום הנכון והרשות תקרום עור וגידים ותהיה גוף ביצועי יעיל ותהווה זרוע חשובה בביעור הפשע המאורגן.

ואמנם לייבו נבחר לתפקיד ראש הרשות ופרש מאומ"ץ. יצאנו נפסדים מפרישתו אבל המדינה אמורה הייתה להיות נשכרת.

הרשות להגנת עדים לא קמה קודם לכן בגלל קשיים בירוקרטים חרף התחייבויות חוזרות לאורך השנים בשל התגברות פעילותן של משפחות הפשע שהחלו לבצע פעולות הרג של אזרחים תמימים בחוצות הערים במהלך חיסול חשבונות.

לייבו הקים את הרשות יש מאין, קושש תקציבים אחרי מאמצים בלתי נלאים, יצק את דפוסי הפעולה, גייס עובדים בעלי נחישות ויכולת מבצעית והחל לפעול בשטח תחילה בהילוך נמוך.

לייבו לא לקח בחשבון שהתעקשותו למען עצמאותה של הרשות וחוסר רצונו לקבל את מרותו של מנכ"ל המשרד לביטחון פנים חגי פלג עלולים להיות בעוכריו.

כבר לפני כמה חודשים אמר לי לייבו שבנסיבות החדשות שנוצרו במשרד לביטחון הפנים ספק אם יוכל להשלים את מלאכת הקודש שנטל על עצמו.

פלג עשה הכול כדי להצר את צעדיו של לייבו ולגמדו. שיחותיו של לייבו עם השר אהרונוביץ נתקלו בקיר אטום. השר התחמק מלדון בעניין ולא הגיב כאשר לייבו איים בהתפטרות.

האמת צריכה להיאמר. השר לביטחון פנים אהרונוביץ נפל בשבי של המנכ"ל פלג המגובה על ידי שר החוץ ליברמן ומחויב רק לו.

אהרונוביץ כיהן בעבר כסמפכ"ל משטרה חסר אמביציות להפוך לקודקוד ולא נחשב במערכת לקצין מוערך במיוחד. עתידו הלא מזהיר היה כבר מאחוריו.

אחרי שאהרונוביץ פרש מן המשטרה הפך לגמלאי בעל פנסיה שמנה שבילה את זמנו בחיק משפחתו וחבריו בהעלאת זיכרונות.
 
ערב הבחירות הקודמות לכנסת החליט אביגדור ליברמן מנהיג מפלגת העולים "ישראל ביתנו" לשבץ ברשימה כמה מועמדים ישראלים ותיקים בעלי רקעים שונים במטרה לקשט אותה ולהעניק לה גוון פלורליסטי.

ליברמן האנטי דמוקרטי נוהג למנות באורח אישי את המועמדים גם בהתאם לצרכיו האישיים ומשום כך חיפש גם מועמד בעל רקע משטרתי שיעניק לגיטימציה נורמטיבית כביכול בתקופה שבה היו בשיאן חקירות משטרה בחשד שהוא ביצע עבירות פליליות חמורות.

אהרונוביץ נענה מיד לפנייתו של ליברמן. למרבה התדהמה לא הפריעה לו כלל העובדה שבראש המפלגה עומד חשוד סדרתי המעורב בפרשות שחיתות בינלאומיות שחלקן עדיין נחקרות ע"י המשטרה.

לחובתו של אהרונוביץ יאמר שהוא נמנע מלבדוק במשטרה את מהות החשדות נגד ה"בוס" והצטרף למפלגת עולים שהייתה רחוקה מדעותיו הפוליטיות והעניק לה, כביכול, לגיטימציה של מפלגה שומרת חוק.

בכנסת הקודמת נתגלה אהרונוביץ כצייתן וכנוע ו"יס מן" של ליברמן שאינו אוהב אופוזיציונרים ומותחי ביקורת מסוגו של חבר הכנסת ישראל חסון, לשעבר סגן ראש השב"כ שאולץ לפרוש.

כפרס על נאמנותו ללא סייג התמנה בשעתו אהרונוביץ לשר התיירות תפקיד שהלם דווקא את מידותיו הצרות עד שהגיע שעתו הגדולה והוא שודרג בכנסת הנוכחית לתפקיד השר לביטחון פנים.

כבר בליל הבחירות הייתה צריכה להידלק מעל ראשו של אהרונוביץ סירנה אדומה כאשר הוא ראה במטה הבחירות של "ישראל ביתנו", בין קהל החוגגים את האוליגרך מיכאל צ'רנוי חברו הטוב של ליברמן החשוד בשיחודו אבל אהרונוביץ לא ראה לא שמע ולא דיבר.
  
במהלך המו"מ הקואליציוני ההזוי נטל ליברמן למרבה הבושה והחרפה מראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו את הסמכויות למנות ולאייש תפקידים בכירים במערכת אכיפת החוק. אחד התפקידים הללו היה השר לביטחון פנים.

אהרונוביץ לא ראה בכך פסול ודבר זה מעיד לא רק על אופיו אלא גם על רגישותו של השר לביטחון פנים לשלטון החוק.

אפילוג קצר לסיום המעיד על אופיו של אהרונוביץ: לפני כמה שבועות ערך יועצו לשעבר של מבקר המדינה למאבק בשחיתות ניצב בדימוס יעקוב בורובסקי באולם בצפון הארץ אירוע חגיגי לרגל הולדת נכדו. אחד הקרואים היה אהרונוביץ חברו של בורובסקי מתקופת שירותם במשטרה.

החלטתי לנצל את ההזדמנות ניגשתי אל אהרונוביץ שאותו אני מכיר אישית מזה שנים ושוחחנו בכמה נושאים אקטואליים שקשורים לתפקידו.

בין השאר שאלתי את אהרונוביץ מדוע אינו מתערב בהתנהלות הנפסדת והנקמנית של מפכ"ל המשטרה רב ניצב דודי כהן כלפי קצין המשטרה המוערך סגן ניצב אפרים ארליך (קרמשניט) כפי שנהג בשעתו בעניינו של ניצב אורי בר לב אף הוא מנרדפי המפכ"ל.

אהרונוביץ אמר לי שהוא ממתין לחילופי המפכליים ואז בכוונתו לפעול בנדון.

בגלל החשיבות הציבורית של התחייבות זו מצאתי לנכון לפרסם את תוכן השיחה ברבים.

כאשר נתבקש אהרונוביץ לתת תגובה אמר באמצעות דוברו שלא ראה אותי כלל באותו אירוע וגם לא החליף אתי מילה. 
 
מה לעשות שלשיחה זו היו כמה עדים מכובדים ביניהם מבקר המדינה השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, שר התקשורת משה כחלון והעיתונאי יואב יצחק.

מי יודע אולי השר לביטחון פנים לא קיבל עדיין אישור ממנכ"ל משרדו לטפל בעניינו של קרמשניט כל עוד לא ניתנה ברכתו המוקדמת של ליברמן.

ואפילו המבין כבר לא מבין.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • חבר ותיק
  22/06/2010 11:52:09
  מעיר היקר. הגיע הזמן שתבחין בין אובססיה לבין נחישות . שתי אופרות שונות בתכלית. אני סבור שהבלוגים המתפרסמים באתר זה שייכים לקטגוריה השניה
 • מעיר
  22/06/2010 10:37:40
  אני חושב שאתה לפעמים ננעל על מטרה ציבורית ואי אפשר להזיז אותך ממנה במקרה הנדון המטרה שלך היא אביגדור ליברמן שבשלב זה מה לעשות הינו חף מפשע
 • חושם
  20/06/2010 22:36:50
  חלם וחכמיה המושחתים
 • שושפרי
  20/06/2010 18:42:11
  מדוע פסק הדין של ליברמן נמשך שנים ? וינשטיין תפעל לקצור פסק הדין.!!!!!!!!!!!!יש לי תחושה שהפרקליטות פוחדת מליברמן !!!!
  כחו רב אפילו מנתניהו .
 • קורא קבוע
  20/06/2010 12:03:47
  דברים קשים המביאים להתפכחות מהשר שאמור להביא ביטחון, ופועל רק מאינטרסים אישיים.
 • אלון לוי
  20/06/2010 08:26:16
  החוטא הפוליטי הראשי הוא ראש הממשלה שמיהר להרכיב קואליציה עם ליברמן ושס כדי לחסום לציפי את הדרך ונתן להם שמים פתוחים ומכאן ההמשך ידוע כולל בלוג זה
 • מחפש תקוה
  19/06/2010 22:50:30
  ליברמן הוא דיקטטור כוחני והצליח לאתרג את ביבי החלש והמזגזג. אין לנו מדינאים ובקרוב נאבד גם את המדינה אם לא יחול מפנה של 390 מעלות
 • מכיר ויודע
  19/06/2010 22:34:51
  השר לבטחון פנים לא עצמאי בקבלת ההחלטות שלו ומקבל תכתיבים מליברמן
 • קציני משטרה
  19/06/2010 21:04:50
  ליברמן הוא סכנה ממש. ליברמן מנווט הכל דרך חגי פלג. אהרונוביץ' הוא בובה גדולה ובלוייה - סמרטוט ממש - חסרת כל כישורים ושכל. ניצב יוחנן דנינו מתחבר לחגי פלג [למשל בלוויה בבאר שבע של השוטר שנהרג הם מתחבקים לעיני כל] וחושב שזה יעזור לו במרוץ למפכלות. ליברמן זוכר היטב היטב שדנינו היה מעורב בחקירות נגדו....דנינו לא היה מתח ולא היה ממ"ר ולא היה בשום תפקיד פיקודי - בא למחוז הדרומי ושם לא עושה כלום רק יחסי ציבור ...
 • מהמודאגים למדינה.
  19/06/2010 16:21:52
  להארונוביץ יש יותר מזל משכל(קלומטר מזל וסנטימטר שכל)כנראה בשביל להיות
  בובה זה מספיק,איש מסוכן, זה הוכח בכמה וכמה מהלכים אפסיים וכושלים של הלקקן
 • מתוך המשטרה.
  19/06/2010 15:24:12
  הרי היו שמועות בזמנו שליברמן פוזל לכוון קבלת תפקיד השר לבטחון פנים,אך באם הארונוביץ מונה לתפקיד, אז מה שנותר הוא למנות את ליברמן למפכ"ל והכל מסודר.
 • נועם
  19/06/2010 15:15:59
  אריה אתה חבר נאמן ורגיש לאנשים שמגיע להם, כך נהגת גם כלפי לייבו. אתה נלחם בחירוף נפש, באומץ ובהתמדה בנוכלים, במושחתים האמיתיים ובכל מי שמגיע לו. המשך בדרך זו ואולי בבוא היום נראה אור בקצה המנהרה.
 • גיא
  19/06/2010 14:33:48
  אריה אבנרי, אני מעריך את מאמריך ומוקיר את פעילותך. אתה אחד בדורנו. המשך במלחמת קודש זו, אנחנו מאחוריך ותומכים בך
 • בן דוגית
  19/06/2010 14:24:04
  קביעותיו של אריה אבנרי לגבי טיב התנהלותו של השר לבטחון פנים - מדוייקות. אבנרי מנתח מתוך הבנת הרקעים השונים את פלישתו של קצין המשטרה בעבר לתפקיד המתווך הפוליטי בין הגוף האוכף את החוק לבין הממשלה. זה תפקידו העיקר של השר. אולם התערבותו בהליכי העבודה היומיומית גובלים בטעות גסה. השר מעורר רושם שעד היום הוא בעצם קצין בכיר הסובל עדיין מכך שלא הוערך במידה מספקת להמשיך בקידומו. יחד עם זאת גם משטרת ישראל ביומיום, בדברים הפעוטים, היא בעיה ההולכת ומחריפה ועד שלא ימונה שר שיבין את רוח האחריות הממלכתית שמופקדת בידו - ימשיכו השניים להתדרדר לעבר תהום והמפסיד הגדול הוא ציבור אזרחי המדינה.
 • ליאורה
  19/06/2010 14:22:25
  אין ברירה אחרת אלא לבוא בטענות לראש המששלה שמאפשר מנויים אלה. קולנו נשמע ביום הבחירות היו חכמים!!
 • צופה מן הצד
  19/06/2010 12:24:53
  בפעם הראשונה אני מתחיל להבין ולהפנים מדוע התעקש ליברמן לקבל לידיו את אחריות העל הסמויה לשלטון החוק . לייבו צדק כאשר פרש. הוא לא מתאים לחבורה הזו
 • דב
  19/06/2010 11:36:38
  סכום המאמר אומר הכל ....ואפילו המבין כבר לא מבין...
  כמה שזה נכון !
 • אזרח
  19/06/2010 11:45:29
  בפעם הראשונה נחשפת העובדה כיצד מתנהל המשרד לבטחון פנים. אבוי לנו
 • קורא קבוע באתר
  19/06/2010 11:26:47
  השר לבטחון פנים מככב בתיאטרון הבובות של אביגדור ליברמן
 • ירוחם
  19/06/2010 11:31:47
  מתי יגמרו הבעיות במדינה הזו. לאן שזורקים אבן יש פרשה
 • סרגיי
  19/06/2010 11:16:01
  יש לערוך בדיקה נוירולוגית לשר לבטחון פנים, אולי סובל מאלצהיימר?
 • משקיף תנועה
  19/06/2010 11:15:10
  אהרונוביץ הוא מריונטה בתיאטרון הבובות של ליברמן
 • שגית
  19/06/2010 11:14:27
  הכל נכון, אהרונוביץ מוכן ללכת לאן שנושבת הרוח, אם מתאים לדעותיו הפוליטיות אם לאו. אבל היכן ראש הממשלה?? ביבי חותמת גומי??
 • ירמי
  19/06/2010 11:12:06
  כמה נכון וקולע, כל מילה בסלע! אכן הופתעתי מאוד על מינויו של אהרונוביץ כשר לבטחון פנים במפלגתו של ליברמן "ישראל ביתינו" - עכשיו הבנתי את הפואנטה
    עיצוב: סטודיו נעמה