החוק הופך לצחוק (50)  |  

כלל ידוע הוא שמי שלא עמל וטרח לכבות דליקה בראשיתה בסופו של דבר יעמוד בפני שריפה גדולה שתאפוף אותו מכל הכיוונים ותלחך חלקות רבות.

כך אירע לפני כמה שבועות כאשר קבוצה גדולה של רבנים המקבלים את שכרם מהקופה הציבורית חתמו על פסק הלכה גזעני שהנחה יהודים שומרי מצוות שלא להשכיר דירות לערבים.

זו הייתה ראשיתה של רוח רעה של עבירה על החוק שחייבה פעולה מידית כדי למנוע את התפשטותה לתחומים נוספים ויציאתה הוודאית מכלל שליטה, אלא ששני אוכפי החוק  הבכירים במשרד המשפטים צלעו וקרטעו.

הבכיר ביניהם שר המשפטים המסורתי פרופ' יעקב נאמן שהכניס את לימודי הגמרא במשרד המשפטים, גזר על עצמו בנסיבות תמוהות תענית של שתיקה. מטעמו נמסר כי ברגע שיונח הנושא על שולחנו מטעם גורם כלשהו יעבירו לבדיקה של הגורמים הרלבנטיים.

אני מבקש להביא לתשומת ליבו של שר המשפטים הממשיך בשתיקתו את העובדה שאומ"ץ פנתה אליו בנדון ולא נענתה.

פניה נוספת של אומ"ץ הייתה אל הבכיר השני במשרד היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין שמפגין לאורך תקופת כהונתו עמדות של סנגור מולד יותר מאשר של תובע נחרץ כמתחייב מתפקידו רם הדרג.

אחרי כמה ימים של התעלמות מטיפול בנושא הרגיש הודיעה לשכתו שהיועץ הנחה לבדוק היבטים פליליים העולים מהאמירות של הרבנים הללו.

הבדיקה נמשכת עדיין אבל בינתיים המדינה החלה לגעוש. במקומות שונים בארץ נערכו הפגנות נגד ערבים, חרדים ועובדים זרים וזו למרבה הצער רק פירותיו הבאושים של תהליך מסוכן שעלול לערער את אושיות המדינה ולזעזע את יסודותיה. 
 
הרוח הגזענית הרעה שהייתה יכולה להבלם אם החוק היה נאכף במהירות ובנחרצות הפכה לסופה המחייבת טיפול שורש מידי ועוצמתי של מערכת אכיפת החוק השרויה בחופשה ממושכת בגלל שביתת פרקליטי המדינה שהינם שומרי הסף בשירות הציבור פוגעת קשות בשלטון החוק. סוד גלוי ומצמרר הוא שרבים מדי מקרב אזרחי המדינה החלו לאבד בהדרגה את אמונם במערכות עשיית הצדק במדינה לרבות בבית המשפט העליון. הנתונים הסטטיסטיים בעבר הצביעו על כך שלמעלה משליש מהאזרחים הינם חסרי אימון בסיסי ברשות השופטת.

אם ימשך תהליך השחיקה המהיר של אי האמון נראה שלא ירחק היום שבו תהיה המדינה חצויה בתחום רגיש זה וזו כבר תהיה, חלילה, ראשיתה של אנרכיה בלתי הפיכה. 

לפני זמן קצר נטלתי חלק בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת במדד חדש שהכין הסניף הישראלי של ארגון שב"יל (שקיפות בינלאומית לישראל) המטפל בעיקר בנושאי אתיקה בגופים ציבוריים ועסקיים.

המדד התבסס על מדגם מיצג שנערך בקרב כאלף אזרחים ודן, בין השאר, בשאלת דירוג רמת השחיתות ברשויות ובגופים ממלכתיים וציבוריים במדינה בהם כאלה שמופקדים על אכיפת החוק כפי שהם נתפסים בעיני הציבור הרחב. צר היה להיווכח שמקומות רעים באמצע המדד הופיעו במערכת המשפט והמשטרה כגופים שרמת השחיתות בהם מדאיגה. עובדה מצערת זו אסור לה שתרד מעל סדר היום וצריכה להדיר שינה מעיניהם של קברניטי המדינה ואנשים ישרים בשלוש הרשויות המחוקקת, השופטת והמבצעת.

למי שיש עדיין ספיקות בנושא הרגיש של אי האימון במערכת המשפט כדאי לעיין בממצאים מאלפים. סקר שערכו בשבועות האחרונים בקרב 1,800 אזרחים כחלק ממחקר של פרופ' זאב סגל, פרופ' קמיל פוקס וד"ר תיקי בלס בשאלה האם יש להרשיע את הנשיא לשעבר משה קצב בעבירה של אונס. עפ"י ממצאי הסקר שפרסמו ביום שישי האחרון העיתונאי תומר זרחין ב"הארץ" הרוב המכריע שלושה מתוך ארבעה נשאלים סבורים שהשופטים צריכים להרשיע את הנשיא קצב באונס. בהקשר לכך נשאלה שאלה משמעותית: "אם בית המשפט יפסוק בניגוד לדעתך האם תשנה את דעתך על אשמתו או חפותו של קצב"? התשובות לא הפתיעו את אלה שיש להם מודעות לרחשי הלב של הציבור לגבי שלטון החוק : 57 אחוז הודיעו שלא ישנו את דעתם לגבי חובת ההרשעה באונס, 24 השיבו שאינם יודעים ורק 19 אחוזים הודיעו שישנו את דעתם.

הממצאים הללו מהווים, ללא ספק, ראיה חותכת נוספת נגד השופטים ואנשי אכיפת החוק שעומדים בימים אלה לדין במשפט ציבורי לא פורמאלי.

היה זה פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, שהתריע בימים האחרונים בראיון בתקשורת מפני סכנת החלשתה של הפרקליטות.

לפרקליט המדינה אין סיבה להלין על אזרחי המדינה שחשים כי מערכת הצדק אינה שווה. יש דין אחד לאילי הון מיוחסים למיניהם וכאלה שיכולים לממן פרקליטי צמרת או לשלם כופר לבין אזרחים מן השורה שלגביהם נוקב הדין את ההר לפעמים יותר מדי. 
      
ואמנם, תמונת המצב הנוכחית מעידה על כך שהחוק הישראלי שרוי במצוקה אמיתית. לעיתים נדמה ששיקולים פוליטיים ואולי גם אישיים הינם בעלי משקל לגבי קבלת החלטות בעניינם של הפרקליטים השובתים שהמשך השביתה נוחה להם.

אזרחים שומרי חוק יכולים בהחלט להצר על המצב הבלתי נסבל שנוצר והעבריינים למיניהם רשאים לעלוז:
 • ההכרעה לגבי הגשת כתב אישום חמור נגד שר המשפטים אביגדור ליברמן שנדחתה בעבר בנסיבות תמוהות כמה פעמים ואמורה הייתה להתקבל בימים אלה נתקעה מחדש והפעם בגלל שביתת הפרקליטים. פנייתה של אומ"ץ אל יו"ר ועדת החריגים במטה השביתה עו"ד הדס פורר גפני לאפשר לפרקליטים שטיפלו בתיקיו של ליברמן להשתתף בישיבת הכרעה עם היועץ המשפטי לממשלה נדחתה על הסף. הלשונות הרעות אומרות ששר המשפטים נאמן שחייב לליברמן את מינויו אינו סובל מהדחייה. הלשונות הטובות שותקות. 
 • בגלל שביתת הפרקליטים נמנעו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מלהגיש ערעור על זיכויו של חבר הכנסת לשעבר צחי הנגבי משני סעיפי אישום חרף הקביעות העקרוניות השנויות במחלוקת בנושא המינויים הפוליטיים של בית המשפט השלום בירושלים שפסק בדין. הקלון שהוטל עליו בסעיף נוסף של מתן עדות שקר הינו קצר מועד ויאפשר לו להיבחר מחדש לכנסת הבאה. ככל הנראה אחד המרוצים מאי הגשת הערעור הינו בן בריתו הפוליטי הסמוי של הנגבי ראש הממשלה בנימין נתניהו שתולה בו תקוות. 
 • היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נתן לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ אור ירוק לבחירתו של ניצב יוחנן דנינו למפכ"ל הבא למרות שמבקר המדינה השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס לא סיים את בדיקתו בפרשת סוכני המשטרה שנרצחו ובכמה פרשות נוספות שבהן היה מעורב לכאורה דנינו, חומרים אלה שהועברו למבקר ע"י אומ"ץ מטילות בשלב זה עננה על המינוי ופוגעות במערכת היחסים שבין שהיועץ והמבקר. אומ"ץ לא הניחה עדיין לנושא זה. 
 • קיימת השהייה בהגשת כתבי אישום נוספים נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתיקים שלגביהם הייתה המלצה של המשטרה. 
 • פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן זוכה השבוע מעבירה של תקיפת שוטר לאחר שנציגי הפרקליטות לא הופיעו לדיון. השופטת קבעה כי לאור התנהגות הפרקליטות נראה שהיא חוזרת בה מכתב האישום.
 • כמה עבריינים ותיקים, בהם שודדים, פורצים, גנבים, אנסים, פדופילים, מבצעי מעשי אלימות חמורים זכו באחרונה להנחות משמעותיות לרבות  זיכויים ומעצרי בית בגלל אי הופעתם של אנשי הפרקליטות לדיונים משפטיים.
 • קיימת זילות בלתי פוסקת של בתי המשפט לא רק ע"י גורמים חיצוניים אלא ע"י שופטים ניצים שמחליפים ביניהם מהלומות מילוליות בכתב ובעל פה הכל לא נשאר בתוך המשפחה אלא זולג החוצה והתוצאות השליליות מדברות בעד עצמן.
 • פרקליטים לא נמנעים מלהטיל שיקוצים על שופטים ואנשי חוק בכירים ובכך הם משמשים דוגמא שלילית לציבור הרחב. זכור מקרהו של סגן פרקליט מחוז ירושלים עו"ד אורי קורב שאמר בהרצאה אקדמית "שופטים הינם חמורים גדולים" והועמד לדין משמעתי. אחד מפרקליטיו של אולמרט עורך הדין רועי בלכר כינה את מבקר מדינה "תקלה" וגם הוא עמד לדין משמעתי לעומת זאת יש כנראה פרקליטים מועדפים  באחד המקרים הללו ניסתה לשכת עורכי הדין להתחמק מלדון בדברי נאצה שהשמיע עורך הדין רונאל פישר כלפי השופט דוד אפרתי שבפניו הופיע לדיון וביקשה להסתפק בהתנצלות שלא התקבלה ע"י השופט. רק בגלל נחישות אומ"ץ עומד בימים אלה לדין עו"ד פישר.  
 • לשכת עורכי הדין נוהגת לעיתים בסלחנות רבה כלפי עורכי דין מסוימים במהלך טיפולה במאות תלונות נגד פרקליטים שנערמות אצלה ע"י אזרחים שחשים את עצמם נפגעים ע"י פרקליטיהם.
הקינוח הייתה החשיפה של הימים האחרונים שגם בביתו של היועץ המשפטי לממשלה הועסק בשעתו עובד זר לכאורה בניגוד לחוק.
אם בארזי החוק נפלה השלהבת מה יגידו אזובי הקיר המנסים לשמור על החוק אבל לא תמיד מצליחים.      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • אילנה עמרמי ירימי
  26/12/2010 17:39:56
  החוק מת, גם ויאגרה לא תעזור.
  לאריה יישר כח.
 • ליואב
  26/12/2010 16:17:09
  שכחת לציין שלרוב מתעוררים האחראים לאחר שקורה אסון כמו במקרה השריפה ביערות הכרמל
 • יואב
  26/12/2010 14:51:42
  כמו תמיד, האוצר והשר הממונה מתחילים להקשיב לעובדים רק לאחר שהללו שובתים עשרות ימים, ולאחר שנזקי השביתה גדולים ולעיתים בלתי הפיכים, גם כך הסחבת והבירוקרטיה אין סופיים, והעונשים החלים על העבריינים הם בגדר "בדיחה" ואינם מרתיעים כלל, לכן חייבים לשנות את השיטה, להשיל עומסים מהמערכת, ולקצר הליכים, עבריין סידרתי הוא אחד המעמיס ללא סוף את המערכת, עונש ראוי ומרתיע יוציא אותו מהמעגל ויקל על המערכת. חומר למחשבה!
 • ד"ר יעקב ניר
  26/12/2010 11:54:41
  המצב המשפטי מתבטא בשתי מילים שהן אחת: "חוק אין" או בקיצור "חוקן".
 • שלי
  26/12/2010 11:01:35
  בשביתת הפרקליטות, נאמן הכשלונר היה בלונדון . לא עושה מאומה להפסקת השביתה.
  נתניהו כרגיל רק מדבר ולא עושה.
  יום הבחירות ,הצבור יעניש את נתניהו.
 • מישל חדד עוד
  25/12/2010 23:52:38
  אריה צריך לשקול אפשרות פניה לבג"ץ לחייב את היועמ"ש ופרקליט המדינה שיפסיקו להתמזמז ויגישו כתבי אישום נגד הגזענים והמסיתים.
 • מישל חדאד עו
  25/12/2010 23:47:49
  אנו מתדרדרים מיום ליום בצורה בלתי נתפסת וחבל, האמרה שאין לנו מדינה אחרת מקבלת משנה תוקףואנו חייבים להתעורר.
 • קורא נאמן
  25/12/2010 20:24:20
  אני לא מבין. הכתבה כאן על הפרקליטים והתנהלות והמריחה של השר נאמן. כל השאר לא רלוונטי.
 • ציפי
  25/12/2010 20:20:10
  אם לא יהיה שינוי דראמטיבשיטת הבחירות, הימין ונתניהו יחזרו לשלטון. ואתם יודעים ששינוי לא יהיה.
 • מבין עניין
  25/12/2010 20:16:31
  לקחת בלדוזור די נין למחוק הכל ולהתחיל מהתחלה. מעניין אותי מי המנהיג שהבכיינים כאן רואים אותו כמשיח בן דוד.
 • שועלי
  25/12/2010 18:50:34
  השחיתות קיימת גם במערכת המיסים וברש'ות למניעת הלבנת הון
 • שי
  25/12/2010 17:51:31
  כל המנויים הקשורים למערכת המשפט ניתנו
  לליברמן. הבולט הוא השר נאמן הכשלונר
  ישנה שביתה ארוכה ..אדיש ,לא אכפתי
  לצבור אין למי לפנות . החוק מת מזמן .
 • תגובתי לחבר ותיק
  25/12/2010 17:44:29
  החוק מת מזמן . כל עוד
  שר המשפטים נאמן מחזיק את ההגה .
  הכל חפיף אין צדק ויושר ..הצבור בבעיה וחסר אונים .
 • תגובתי לאור
  25/12/2010 17:40:45
  האם אתה כותב מטעם נתניהו ?
  מקווה שלא . אתר פרטי של אריה אבנרי
  כל עוד נתניהו בשלטון אין עתיד למדינה שלנו הספינה קורסת וטובעת.
 • מיואש
  25/12/2010 17:34:04
  כל עוד נתניהו בשלטון אין תקווה ועתיד
  אני מצדיק את המיואשים הספינה
  קורסת ואין תקומה .
  דבר אחד בטוח, פעם השלישית אין סכוי
  שנתניהו ייבחר. הצבור חכם.
 • חושך
  25/12/2010 17:12:49
  אני מרחם עליך מצבך חמור הרבה יותר חמור ממה שחמשבתי אם אתה לא מבין מה שמסבירים לך
 • אנא ממך אור
  25/12/2010 15:43:58
  ספר לנו על פעילות חיובית ובונה שעשה ביבי עד היום למען המדינה ואזרחיה. אשמח לקרוא ואולי ללמוד!
 • אור מגיב למיואשים
  25/12/2010 14:56:33
  התרבות של היהודים היא למצוא את האשם. וכמה קל למצא את ביבי אשם, לא דורש מחשבה נוספת אולי למשל לבחון את המציאות המורכבת בה נמצאת מדינת ישראל. אלה מכם שהם שמאלנים, זה ברור למה ביבי אשם. יש לכם גם אלטרנטיבה מצויינת, רק ספרו לנו מי לא יהיה אשם אצלכם? האחרים הם לוחצים על כפתור האוטומט. ביבי.
 • לאור
  25/12/2010 13:21:24
  מי הפקיד בידי העבריין אביגדור ליברמן את מינוייהם של שר המשפטים, השר לבטחון פנים ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט אם לא ביבי . אל תהיה חסיד שוטה
 • ע. בן-יוסף
  25/12/2010 13:22:13
  הנבלים בשלטון מעולם לא נגמרים - או שהם יוצאים לחופשות קצרות וחוזרים - להרבות הפקר - ובראש המנסים לבלום את הטירוף הקטלני הזה - אריה אבנרי. שא-ברכה!!!
 • אלמוני
  25/12/2010 13:12:57
  לשים לב מי הוא היועץ המשפטי שרודף את ברק כשידיו גם הן אינן נקיות. לגופו של עניין. נושא הפרקליטים מעורר סמני שאלה.
  אולי באמת יש כאן חשבונות שעושה נאמן עם הפרקליטות על התיק שתפרו לו. מה שמעיד על האיש ואופיו.
 • שירה
  25/12/2010 12:16:14
  כל עוד נתניהו בהגה ההשלטון ,ישראל , קורסת וטובעת .
  אני נשאלת לעיתים קרובות , מי המנהיג
  הבא המוסגל להחזיק את מושכות המדינה ,
  יש . דוגמת סער,
 • לאריה אבנרי
  25/12/2010 12:00:01
  לאריה , מערכת המשפט נמוג. אני נוכחתי
  אישית על בשרי בישראל אין מערכת משפטית
  אין צדק ואין יושר.הכל אינטרסים .אישייים.
 • שושפרי
  25/12/2010 11:47:15
  אבנרי התמקד על מערכת
  המשפט הרקובה.היועץ המשפטי פגע בלינדנשטראוס כשהמליץ על דנינו , כשהתחקיר לא הסתייים .
  הקצפת: החזיק עובד זר. שלטון החוק בקריסה
 • לאור ולגדעון
  25/12/2010 11:52:12
  תפתחו עיניכם ואוזניכם, מה נתניהו עשה מאז כהונתו האחרונה? אינכם רואים את הדרדור? הוא הקים ממשלה כדי לחסום את קדימה ומכר את כולנו וזאת התוצאה. צר לי!!!
 • גדעון לשרון קדם
  25/12/2010 11:23:41
  מותר לך קצת לחשוב. במה עוד אפשר להאשים את ראש הממשלה. אני בטוח שתמצאי בשעה הקרובה. שהוא אשם גם שצנור בבית שלך יתפוצץ לפני שבוע.
 • אור
  25/12/2010 11:20:54
  מזל שיש את ביבי ואפשר להאשים אותו בכל דבר.
 • ירמיהו
  25/12/2010 11:19:55
  בושה וחרפה. שלטון החוק נמוג
 • המאוכזב
  25/12/2010 10:50:58
  חשבתי לתומי שביבי יציל את שלטון החוק אבל הוא נכשל כשלון חרוץ
 • שרון קדם
  25/12/2010 10:39:49
  אין אור בקצה המנהרה. האם אי פעם אפשר יהיה לתקן את כל מה שנחרב תחת הנהגתו של נתניהו?? הרס מוחלט של המדינה כולה. לא רק מערכת שלטון החוק.
 • יובל
  25/12/2010 10:31:22
  כל כך חזק צודק ועגום, אלה הם פני הדברים. כישלון מוחלט של הנהגה. הכל כדי לשרוד. ביבי הוא האשם. המינויים כולם שלו! אריה תמשיך להאיר ולהעיר!
 • חבר ותיק
  25/12/2010 10:20:50
  החוק מת מצחוק מזמן ועכשיו עושים לו הנשמה מלאכותית
    עיצוב: סטודיו נעמה