נוחי הטייקון החברתי   |  

 
אני שם נפשי בכפי, נוטל אחריות מקצועית ואישית וקובע באורח חד-משמעי שהסיבה העיקרית לכך היא שאיל ההון נוחי דנקנר הינו בעיני אדם ישר ובעל עקרונות, תופעה חריגה לחלוטין בקרב חבורת הטייקונים במדינה

ברשותכם אני מבקש לפתוח בהערה אישית: במרוצת שנות עבודתי כעיתונאי חוקר בידיעות אחרונות ובמעריב ובמהלך פעילותי הציבורית בתנועת אומ"ץ כאחראי על פרויקט ההון והשלטון טיפלתי במרבית הטייקונים במדינה.

על "לקוחותיי" נמנו, בין השאר, האחים עופר, יוסי מימן, יצחק תשובה ,מוטי זיסר, לב לבייב, אילן בן דב, אליעזר פישמן, שרי אריסון, משפחת שטראוס, האחים גינדי, סטף ורטהימר ומי לא.
אף אחד מהם לא זכה להנחה ממני. כמה מהם נאנחו. רק בטייקון אחד לא נגעתי במאבקי הבלתי נלאה בשחיתות הציבורית ולא במקרה. זהו נוחי דנקנר יו"ר קבוצת אי.די.בי הטייקון שהוכפש השבוע על-ידי פעילים במהפכה החברתית על לא עוול בכפו.

אני שם נפשי בכפי, נוטל אחריות מקצועית ואישית וקובע באורח חד-משמעי שהסיבה העיקרית לכך היא שאיל ההון נוחי דנקנר הינו בעיני אדם ישר ובעל עקרונות, תופעה חריגה לחלוטין בקרב חבורת הטייקונים במדינה.

נוחי נגס למעשה באקסיומה שאי-אפשר להיות איל הון מצליח בלי להתעמת עם החוק או לעקוף אותו. אבל יש סיבה נוספת שאינה מוטלת בספק: נוחי הוא טייקון יוצא דופן בנוף הישראלי שהנושאים החברתיים אינם מרפים ממנו ומהווים חלק בלתי נפרד מסדר יומו העסקי.

במהלך מלחמת לבנון השנייה גילה נוחי פעילות ענפה ומעורבות אישית בחלוקת כמויות אדירות של חבילות מזון ופריטים שונים לחיילים בלבנון וברמת הגולן ולתושבי ישובי הספר על גבול הלבנון. במרוצת חצי תריסר השנים שחלפו מאז המלחמה נמשכה ביתר שאת פעילותו של נוחי למען הקהילה בישראל תוך שימת הדגש על ישובי הנגב והגליל, עוטף עזה ומגזר המעוטים. למעשה הוא מקדיש 25 אחוז מזמנו לסיורי סיוע חברתיים ברחבי המדינה.

קבוצת חברת אי.די.בי שינתה את סדר העדיפות של יעדיה והעלתה את עיקרון התרומה לקהילה למקום השני אחרי מקסום הרווחים לטובת בעלי המניות לרבות ציבור המשקיעים מקרב הציבור. (בחזונה של אי.די.בי נאמר: "מנחה אותנו הגישה שגורלה של מדינת ישראל תלוי בראש וראשונה באחדותו של העם ובנכונות להתגייס על-מנת לחזק את חוסנה ועמידותה של החברה הישראלית"..). המשמעות המעשית הינה הזרמה שנתית של עשרות מיליוני שקלים לצרכים קהילתיים וחברתיים.

רשימת חלקית של הפרויקטים שמומנו על-ידי קבוצת אי.די.בי הינה מרשימה ביותר: סיוע להקמת מעבדות מדעים ברמת הגולן ושילוב עשרות תלמידים בתוכנית התקשוב של משרד החינוך, הקמת מרכז סמינרים בקיבוץ רביד, תמיכה בתוכנית הלימודים וסיוע להקמת מוקד העירוני בחורפיש, הקמת מרכז לרפואה דחופה (מיון וטראומה) בבית החולים רמב"ם בחיפה, הקמת מרכז ספורט ומעון יומי וחלוקת מלגות לימודים אקדמאיים בחצור הגלילית, הקמת מרכז לנפגעי תקיפה מינית בבית החולים פורייה בטבריה, סיוע להקמת אמפיתיאטרון, שדרוג מערכות המחשוב בבתי הספר ובגופי תרבות שונים בכרמיאל, דרוג בתי הספר בלוד, סיוע למוסדות מגדל אור במגדל העמק, ייזום והקמת היכל תרבות בקריית שמונה ובמעלות תרשיחא, הקמת מתנ"ס עירוני בנתיבות, הקמת מרכז נוער, מעבדת מחשבים וחלוקת מלגות בנצרת ובנצרת עלית.

פרק בפני עצמו מהווה פעילותה של הקבוצה בקווי העימות בצפון ובדרום ביזמתו ובפיקוחו האישי של נוחי. אי.די.בי אימצה למעשה את קריית שמונה והיא מסייעת לה ברוחב לב בשורה של תחומים מטרה למנוע סגירתם של מוסדות שונים בגלל מצוקה כספית בשיפוץ היכל התרבות בקידום אירועי תרבות וספורט ועוד. פעולות בהיקף דומה ביצעה אי די בי בישובי עוטף עזה בשדרות ובאופקים בהם חלוקת מחשבים אישיים לתלמידים, תמיכה באירועי תרבות וספורט, שיפוץ בתי ספר ומבני ציבור ועוד.

פרט מאלף: באזור עוטף עזה יש לנוחי בת ברית נאמנה והיא אמו זהבה, מתנדבת חברתית ותיקה שבזכות פעולות ההתנדבות שלה זכתה בערב יום העצמאות האחרון להדליק משואה. התפוח לא נפל מהעץ אלא נותר עליו. לא בכדי הצליחה קבוצת אי.די.בי לעודד ולרתום גופים נוספים במגזר העסקי לתרום מכספם ומזמנם לטובת עשייה מתמשכת ומתמשכת למען הקהילה.

יש לי סיבה שולית לכאורה נוספת המדברת בשבחו של נוחי ומצביעה על אופיו: אחרי שראש הממשלה המגה מושחת אהוד אולמרט פרש מתפקידו ומהחיים הציבוריים הציעה לו משפחת לבנת בעלת חברת "תעבורה" ושותפה בכירה בקבוצת אי די בי תפקיד בכיר בעסקיה המסועפים. הדעת הייתה נותנת שדלתותיו של קונצרן אי.די.בי יפתחו בפניו של אולמרט והוא ישתמש בו כקרדום להמשך החפירות שלו. אבל נוחי התייצב מול שותפיו כחומה בצורה וחסם את אולמרט ועל כך הוא ראוי בעיני לכל מחמאה. הפתגם העממי קובע שמי ששוהה במחיצתו של כלב סופו שידבקו בו קרציות. נוחי נותר נקי.

אין ספק שיש ממש בטענות שהעלו פעילי המחאה כלפי קבוצת אי די בי לגבי יוקר המחירים ברשת שופרסל, המונופול בייצור מלט, הגבלות שונות המוטלות על לקוחותיה של חברת סלקום ועוד ואלה אמורות להיבדק ע"י ועדת המומחים שמינה ראש הממשלה. אבל מכאן ועד לצירופו של נוחי לרשימת הטייקונים שמתכננים "תספורות" שיפגעו בציבור הרחב הדרך רחוקה.

שמו הטוב של נוחי יקר לו והוא יעשה הכול כדי שקבוצת אי.די.בי תעמוד בהתחייבויותיה חרף הקשיים שהיא נקלעה אליהם. נוחי דנקנר ראוי לאשראי של תנועת המחאה החברתית כי ביסודו של דבר הוא פעיל חברתי לכל דבר אבל מצידו השני של המתרס.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • חושם
  05/06/2013 02:52:44
  המציאות כמובן הפוכה לגמרי. לדנקנר חלק נכבד בבעיית יוקר המחיה שעושקת מיליארדים רבים מהעם כל שנה. הנזקים שגרם לחברה עולים בהרבה על תרומותיו.
 • ישי
  16/08/2011 22:45:51
  כתוב היטב, צריך לא מעט אומץ להביע דעה כזו בימינו, שאפו!
 • צאירי ניצה
  14/08/2011 08:34:05
  סליחה, אני לא מבינה את עצמנו שכל הזמן משמיצים את הטיקונים. הלו מי שנותן להם זו המדינה, אז למה שלא ייקחו?
  חוקי המדינה צריכים להישתנות ולא הטייקונים
 • ע. בן-יוסף
  13/08/2011 20:58:39
  עיתונאי ברמתו של אריה אבנרי לא בכל יום נחפז להוציא תחת ידו רשימה כה-ברורה בענין תדמיתו של אדם כלשהו. האמת היא שאריה אבנרי לאורך כל דרכו הוכיח את יכולתו לכתוב רשימות לא מעטות המצביעות על איש זו או אחר כבעל מעשים ראויים לציון והציבור מתעלם מהם. גם הרשימה על נוחי דנקנר שייכת לפן כתיבה זה של אבנרי. דווקא משום כתיבתו החדה בביקורות נוקבות הרי הופעתה של כתיבה זו מושכת אש שלא בצדק - התקפות המוכיחות דוקא את הכלל כי יש יוצא ממנו. אבנרי מפתיע בגילוייו אודות פעילותו החברתית העניפה (הסמויה) של דנקנר ואין סיבה כלשהי לפקפק באמיתות רצף העובדות המעוררות סקרנות רבה לגבי ייחודו של טייקון זה המצטייר כנבדל מאלה השייכים לאותה קבוצה זעירה של טייקונים. אבנרי עשה מעשה ערכי ברשימתו האמיצה על דנקנר דוקא בעונת העליהום הצודק על הספסרים הגדולים מכולם, ומתגלים כ"ספרים מומחים" הראויים לכל גינוי.
 • לדפנה
  13/08/2011 20:35:13
  תגובתך תועבר גם לאתר חדשות מחלקה ראשונה שבה מתפרסם המאמר
 • לגדעון כהן
  13/08/2011 15:54:03
  תודה
 • דפנה
  13/08/2011 16:06:28
  אריה בחיי שגם הפעם אני מסכימה איתך. נוחי הינו אדם מן השורה שיש לו הון. הוא מתנהג כאדם כמו כולנו . ומי עזר לאחרונה לקריית שמונה בשקט בשקט? כמובן נוחי
 • כהן גדעון
  13/08/2011 15:27:37
  מר אבנרי, מעריץ אותך לא בהכרח ישירות לכתיבתך על מר נוחי אלה על האומץ לשחות כנגד הזרם ולדעתי, זה האומץ האזרחי האולטימטיבי .
 • הרצל
  13/08/2011 13:15:56
  שאפו
 • רות
  13/08/2011 12:39:30
  קשה לקרוא את המאמר הזה ואת התגובות. חסרה ההשוואה בין ההטבות שהוא מקבל לעומת התרומות שלו האם אנחנו מממנים אותן במסים שלנו ובעלויות הגבוהות בסופר למשל?
 • גדי
  13/08/2011 12:36:09
  נוחי דנקנר יודע לשלב עסקים ותרומה לחברה.
  וייחודו הוא בזה שאינו מחפש כותרות בנושא.
  תודה לאבנרי שפרש לפני הקטנוניים הקנאים את התמונה האמיתית.
 • חיים
  13/08/2011 12:36:35
  צריך אומץ לב לשחות נגד הזרם העכור. המאמר הזה הוא צעד בכיוון זה
 • אור
  13/08/2011 12:34:02
  השמחה לאיד על הפסדים של טייקונים, מעידה על אנשים קטנים עם רוחב ראייה של סיכה.
 • הדס
  13/08/2011 12:13:41
  יש להוסיף את סטף ורטהימר לרשימת הטייקונים החברתיים. הוא תרם וממשיך לתרום הרבה לחברה בישראל.
 • שי
  13/08/2011 12:13:25
  נשמח לראות את דנקנר בכנס של אומץ ב 1.9 בהיותו איש ישר ואכפתי לבעיות חברתיות ובעל עקרונות.אשמח לראותו ולהביע תודתי לו. תודה לאריה על המידע החשוב.
 • שועלי
  13/08/2011 12:15:38
  יש צדייקים גם בסדום הטיקוני
 • שושפרי
  13/08/2011 11:56:39
  המידע בכתבה של אריה אבנרי מאוד חשוב. דנקנר למרות היותו טייקון, איש יקר, אמין ואכפתי התורם רבות למען הצבור. חשוב שהמידע יפורסם ברשת האינטרנט.
 • קלונימוס
  13/08/2011 12:03:17
  חבל שנוחי הולך לרב הרנטגן. הוא לא הציל אותו ולא הזהיר אותו מההשקעה הכושלת בבנק השויצי
 • עובר ושב
  13/08/2011 11:54:42
  לפעמים צריכים לשחות נגד הזרם
    עיצוב: סטודיו נעמה