הריבים של ח"כ יריב (76)  |  

הצונאמי בתחיקה הפוגעת אנושות באושיות הדמוקרטיה, שמצויה בימים אלה בשיאה, עלולה לצבור תנופה נוספת כאשר ועדת השרים לחקיקה בראשותו של שר המשפטים התלת-פרצופי פרופ' יעקב נאמן תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק דרקונית חדשה של ח"כ לוין
 
גוף קיצוני ימני עלום המכונה "מטת ערים" פרסם השבוע דירוג עלוב של חברי הכנסת שמצטיינים ב"פעילותם הלאומית" שהיה מבוסס על מספר ההישגים של כל אחד מהם בכנסת.

את המקום השלישי בין ה"מצטיינים" תפס חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד שצבר עד כה 27 הישגים רובם ככולם בתחום החקיקה. חוקים אלה נועדו לסרס את המערכת המשפטית, התקשורת והארגונים למען זכויות האזרח.

מקום זה מבטיח לו תמיכה רחבה של חוגי הימין לקראת הבחירות לכנסת הבאה אחרי שהוכיח שהוא ספק יעיל של סחורה פרלמנטארית קלוקלת.

ח"כ יריב לוין הפך בהדרגה באחרונה לאיש ריב ומדון בתחום התחיקה והצליח לקומם עליו חוגים רחבים בציבור החרדים לגורל דמותה החדשה של המדינה שהוא וחבריו מנסים להכתיב לנו.

ואמנם, הצונאמי בתחיקה הפוגעת אנושות באושיות הדמוקרטיה שמצויה בימים אלה בשיאה עלולה לצבור תנופה נוספת כאשר ועדת השרים לחקיקה בראשותו של שר המשפטים התלת פרצופי פרופ' יעקב נאמן תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק דרקונית חדשה של ח"כ לוין.

הפעם מדובר בהגבלת זכות העמידה בבג"ץ, לא רק לארגונים חשודים בזיקה פוליטית אנטי שלטונית אלא גם בגופים ציבוריים בלתי תלויים מסוגה של תנועת אומ"ץ שנאבקת בתשע השנים האחרונות ללא לאות בשחיתות השלטונית ופועלת במקביל למען צדק חברתי, משפטי, רפואי וחינוכי.

זכות עמידה זו הוענקה לראשונה לעמותת אמית"י ( אזרחים למען מינהל תקין וטוהר מידות) בראשית שנות התשעים ע"י נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק.

אמית"י הוקמה ע"י קבוצת אזרחים מתנדבים שהיה לי הכבוד להימנות עליה במטרה למלא חלל ריק שנוצר במשך שלושים שנה אחרי ש"שורת המתנדבים" המיתולוגית שפעלה בשנות החמישים בשנותיה הראשונות של המדינה שבקה חיים.

ה"שורה" הפסיקה לפעול בשנת 1959 בעקבות תביעת דיבה שנויה במחלוקת שהביאה לדיון משפטי נוקב בבית המשפט שבסיומו נגזר על חברי התנועה לשלם מכיסם קנס כספי גבוה.

הראשונים במדינה ששילבו מאבק בשחיתות עם פעילות חברתית

אחת העתירות הראשונות שהגשנו היה בעניין העמדתו לדין של שמעון שבס מנהל משרד ראש הממשלה בתקופתו של יצחק רבין ז"ל בגין מעורבותו בחקירה שהתנהלה אז נגד חברו הקרוב אריה דרעי.
פרקליטו של שבס עו"ד דן אבי יצחק תבע להטיל עלינו קנס לדוגמה בסך 100 אלף שקלים אבל השופט ברק הזדרז להבהיר לו כי המדובר בקבוצת אזרחים חפים מכל אינטרסים ששמירת החוק עומדת בראש מעייניהם.

התנועה לאיכות השלטון נוסדה כמה שנים לאחר מכן אחרי שכבר נסללה בפניה הדרך להגשת עתירות ללא הגבלה לבג"ץ.

גם תנועת אומ"ץ שהייתה התנועה הראשונה במדינה ששילבה מאבק בשחיתות עם פעילות חברתית נוהגת להשתמש בעתירות כאמצעי בדוק לתחזוק וחיזוק שלטון החוק במדינה.

חלק נכבד מהעתירות שהוגשו ע"י תנועות המתנדבים רשמו דפים מפוארים בשמירת שלטון החוק.

בעניין זה כדאי להזכיר הצעת חוק נוספת של ח"כ יריב לוין המטילה קנס כספי כבד בסך 300 אלף שקלים למוציאי דיבה. ח"כ מאיר שטרית מקדימה חבר לח"כ לוין בהגשת הצעת חוק זו ואף הציע להגדיל את הסכום ל 500 אלף שקל. פעילותו הנבזית של ח"כ שטרית נעשתה מסיבות שלא קשה לנחשן שחלקן כבר נחשפו בעבר.

אגב, החלום הגדול שלי הוא שח"כ שטרית יגיש נגדי תביעת דיבה ואפילו לא מבין הבין.

אם הצעת החוק להגבלת זכות העמידה בבג"ץ תתקבל לא יוכלו ארגוני המתנדבים הפועלים למען מינהל תקין וטוהר מידות להגיש עתירות נגד צעדים שלטוניים שיגרמו עוולות שונות לאזרחי המדינה.

יקשה עלינו לערער על החלטות שגויות של גופי אכיפת החוק בעניין חקירתם, העמדתם לדין של אישי ציבור שסרחו ומעלו בכספי צבור, בהם שרים וחברי כנסת ממפלגתו של ח"כ יריב לוין.

לא נוכל לכפות על הקמות ועדות חקירה ממלכתיות לבדיקה בלתי תלויה ויסודית של אסונות שיתרחשו חלילה בגלל מחדליהם של אישי ציבור שיתחמקו מקבלת אחריות מיניסטריאלית או ארגונית.

קולנו לא ישמע כאשר יתהדקו מחדש קשרי ההון והשלטון ושרים, חברי כנסת, ראשי ערים ומנכ"לים של חברות ציבוריות שימשיכו להתעשר במהלך שירותם הציבורי וחלקם יהפכו למיליונרים.

ידנו תהיה קצרה גם מלהושיט סיוע משפטי לאוכלוסיות חלשות ופגועות שאין להן יכולת להתמודד באורח עצמאי ונחוש במישור המשפטי מול שלטון חסר רגישות.

חובה ציבורית ומוסרית להגן על המוסד השיפוטי העליון

אומ"ץ רחוקה מלהיות חסידה שוטה של בית המשפט העליון. יש לנו טענות למכביר כלפי שופטי בג"ץ בגין החלטות שונות שהם קיבלו בעתירות שהגשנו.

להלן כמה דוגמאות:
 • בשעתו הגשנו עתירה בדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת מחדלי מלחמת לבנון השנייה. שלושת שופטי בג"ץ שדנו בעתירה חייבו אומנם את הקמת הוועדה אך הנשיאה ביניש החליטה לערוך דיון נוסף בהרכב של שבעה שופטים. ארבעת השופטים שנוספו להרכב לו התנגדו להקמת הוועדה וכך נוצר מצב שבו ארבעה שופטים התנגדו להקמת הוועדה מול שלושה שופטים שהמשיכו לתמוך. עד היום אני מתקשה להבין את התנהלותה של ביניש ואני רק יכול לנחש.
 • שופטי בג"ץ דחו כמה עתירות שהגישה אומ"ץ נגד היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז ופרקליט המדינה משה לדור בגלל אי הגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בגין ביצוע עבירות פליליות לכאורה. העתירה הבולטת ביותר הייתה קשורה בפעילותו של אולמרט לסייע לאילי הון לרכוש את בנק לאומי.
 • שופטי בג"ץ דחו עתירה של אומ"ץ שדרשה לצרף את עורך הדין אוריאל מסר לכתב האישום שהוגש נגד אולמרט בנימוק שהוא שותף לדבר עבירה לכאורה. גם אם נחתם אתו הסכם של עד מדינה הוא היה רחוק מלהיות כזה.
 • שופטי בג"ץ סירבו להיענות לתביעת אומ"ץ לפרסם בפומבי את החשדות נגד שר החוץ אביגדור ליברמן. דרישה אחרת שלנו לפסול את ליברמן מלכהן כשר לעניינים אסטרטגיים לא נענתה.
 • אומ"ץ הגישה עתירה בתביעה להקים ועדת חקירה לבדיקת אסון הכרמל וזאת ללא קשר לבדיקה שהחל בנושא זה מבקר המדינה בהמשך לדוח חמור שפרסם לפני השריפה על מחדלים וליקויים מערך הכבאות. העתירה שלנו עדיין תלויה מאחר שבג"ץ העדיף להמתין קודם הכרעתו לדוח המבקר שעומד להתפרסם בקרוב. אם אומ"ץ תשתכנע שהמבקר ביצע עבודה יסודית ומסקנותיו עלולות להביא לחקירה משטרתית פלילית היא תמשוך את העתירה.

למרות הטענות שיש לנו, כאמור, כלפי בית המשפט העליון אנו רואים לעצמנו חובה ציבורית ומוסרית להגן על המוסד השיפוטי העליון במדינה ולהתנגד לגחמות של ח"כ יריב לוין וחבריו מהימין הקיצוני.

אלה רקחו הצעת חוק המחייבת את המועמדים לשיפוט בעליון לעבור שימוע בפני חברי ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת. ועדה זו הפכה כבר לבית דין שדה פרלמנטארי.

אני חושש מאוד שאם יימשך התהליך ההרסני של ריבוי תהליך התחיקה הדרקונית של ח"כ יריב לוין המעורר ריבים נגיע למצב שבמקום שלתנועת אומ"ץ יהיה זכות עמידה בבג"ץ תהיה לפעילי התנועה חובת ישיבה בכלא באשמת שמירה על החוק.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • ק.ש
  28/11/2011 22:04:29
  לפני הכול יצמצמו משמעותית ח"כ את חוק החסינות הגורף "העוטף" אותם,לאחר מכן אני אהיה מוכן לשמוע מה בדיוק הח"כ רוצים. על כולם לדעת ולזכור. אשתקד פורסם ונידון בוועדה לביקורת הכנסת כי המפלגות והפוליטיקאים "זכו" במקום הראשון במדד השחיתות הציבורית. אין לך למה לצפות אריה.
 • לאלי ב
  27/11/2011 19:19:24
  קרא היטב את המאמר. אתה טועה. לא נאמר בשום מקום שאמית"י נסגרה ב 1959
 • אלי ב.
  27/11/2011 15:28:29
  אריה תרשה לי לתקן לך טעות קולמוס אמית"י לא נסגרה בשנת 1959 . התנועה לאיכות השלטון הוקמה לאחר הקמת אמית"י ופעלה במקביל אליה כמה שנים ,ולא כפי שציינת
 • יואב
  27/11/2011 09:30:21
  את ההרס השיטתי של המדינה ומוסדותיה, חייבים לעצור עכשיו, ללא דיחוי, ע"י מחאה חברתית אדירת מימדים, הסכנה הנה סכנה קיומית, חורבננו באופק.
 • לאבי
  26/11/2011 19:49:10
  דן מרידור צבוע ונהנתן. חבל שההצליח לסמא את עיניך
 • אבי
  26/11/2011 19:24:03
  הערב בפגוש את העיתונות דן מרידור השמיע לנו דברי תקוה. הוא ושכמותו נלחמים בחוקים ההרסניים
 • ראובן
  26/11/2011 16:55:00
  כשהצבור מדבר על פוליטיקה כולם שואלים "אין במי לבחור" זו הצרה שלנו. מקווה מאוד ששלי יחימוביץ תתחזק ונהיה לשון המאזנים. הבעיה מי יהיה המנהיג
 • אלון
  26/11/2011 16:53:01
  הגזבר של קדימה בבית הסוהר אמר שיפתח את הפה אולי יש קשר בין הגזבר לשיטרית
 • שושי
  26/11/2011 16:46:37
  בזמנו הירשזון בקסריה אמר שרודפים אחריו התברר שהיה לו מה להסתיר שיטרית המסתיר משהו, מקווה מאוד שנדע בקרוב. תודה לאריה על הנחישות והאומץ לב.
 • גילוי נאות
  26/11/2011 16:23:21
  בקרוב תתפרסם כתבה על חבר הכנסת מאיר שיטרית וכולם יבינו מה יש לו להסתיר
 • רונית
  26/11/2011 15:30:10
  מופז נלחם למען הפריימריס לידעתו, אין לו סכוי. הצבור אינו בוטח לא בליבני ולא במופז קדימה בבעיה. היא תעלם כמו שינוי וגימלאים
 • רון
  26/11/2011 15:27:07
  מדוע בוחר שיטרית לפגוע בדמוקרטיה לסתום את הפיות של הצבור. היכן ציפי ליבני. היא שוב מוכיחה שאינה ראויה להיות מנהיגה
 • שושפרי
  26/11/2011 15:20:44
  רוב הציבור אינו מאמין בנתניהו אך יצביעו עבורו שוב בטענה שאין מנהיג אחר. ציפי ליבני ומופז אינם ראויים להיות מנהיגים. קדימה בבעיה אני בוחרת בשלי יחימוביץ
 • ,תגובתי לדרור
  26/11/2011 15:10:42
  גם אני שואלת מה יש לשיטרית לפחד ולהסתיר. ככל ששיטרית בעד סגירת הפיות, הוא יותר חשוד בעיני.
 • יהודה
  26/11/2011 10:45:52
  כל מילה בסלע!!!
  ישר כוח לאריה אבנרי!
 • גאולה
  26/11/2011 10:42:48
  המאמר של אריה צודק בהחלט. הצעות החוק של יריב לוין הן לא למען צדק הגינות ו/או יושר אלא החלטות פוליטיות אנטי דמוקטיות הרסניות!!!
 • דרור
  26/11/2011 09:50:03
  אולי מגלה לנו מה מבקש חבר הכנסת מאיר שיטרית להסתיר באמצעות החוק הדרקוני?.
 • ע. בן-יוסף
  26/11/2011 02:55:41
  בעקבות רשימה נוקבת זו של אריה אבנרי ראוי
  לשאול אם עוד כרויות אוזניים לצלצולי הפעמונים האלה בדבר אש זרה מתפשטת בימי נתניהו?

 • לאור
  25/11/2011 23:36:17
  מה קרה שאתה משנה כיוון
 • אור
  25/11/2011 23:04:18
  ח"כ לוין, "סובל" משיכרון הכוח. יתכן שכל מאמציו הם להגיע לכותרות. אבל הפעם הלך צעד אחד יותר מדי.
 • אבינועם
  25/11/2011 21:53:50
  כמו תמיד מאמר קולע וממצה וכל כך עצוב ואפילו מפחיד שזה המצב. יריב לוין רוצה להרוויח קולות ולכן הצעות חוק דרקוניות. נתניהו יכל למנוע אם חפץ
 • חבר ותיק
  25/11/2011 21:58:51
  ח"כ יריב לוין עלול להציע הצעת חוק שאוסרת לנשום אוויר צח מחשש שהאקלים שמאלן
    עיצוב: סטודיו נעמה