ציפי מטייחת השחיתות (79)  |  

 
הגילוי של גזבר מפלגת קדימה לשעבר איציק חדד  בזבוז הכספים הכרוני  פרשות השוחד וטוהר המידות  לבני עומדת בראש תנועה מסואבת שלא מצליחה להתמרק מהשחיתות שדבקה בה מראשיתה ומוסיפה עליה פרשות שחיתות חודשים לבקרים
 

הגילוי השבועי בכלי התקשורת היה של גזבר מפלגת קדימה לשעבר איציק חדד שטען  שקדימה שכרה בשעתה בידיעתה, כביכול, של מנהיגת המפלגה חברת הכנסת ציפי לבני והמנכ"ל משה שחורי חוקרים פרטיים שינסו למצוא "חומרים" אישיים ועבירות על החוק אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו במטרה להביא לסילוקו מתפקידו עוררה השבוע תהיה בקרב חוגים פוליטיים. 
 
לבני הזדרזה להכחיש את הדברים הללו וטענה שמפיץ הדיבה פוטר מעבודתו  לפני כמה חודשים ונעצר ע"י המשטרה כחשוד במעשים פליליים ומשום כך הוא מנהל נגדה "מסע נקם" שקרי. קרוב לודאי שהיא אומרת אמת.

אבל על מנת להסיר את העננה מעל המפלגה בנושא זה חובתה של לבני להגיש תביעת לשון הרע נגד חדד, במידה ואמנם הוא בדה דברים מליבו.

אגב, גם אם היו נשכרים חוקרים פרטיים להתחקות אחרי ביבי הם היו נכשלים מראש. אנשי האבטחה לא היו נותנים לאף אחד לחדור מבעד לחגורת הביטחון סביבו. אפשר לסמוך כמובן גם על שרה נתניהו שפוקחת עין על בעלה בשלט קרוב.

אבל חדד לא הסתפק בכך וטען כי בהתנהלות הכספית של קדימה יש חשד לביצוע מעשים שיש בהם משום עבירה על החוק.

בשנה החולפת נאלצה לבני להתמודד עם כמה נושאים אין זו הפעם הראשונה שבה נאלצת לבני להתמודד עם נושאים בעייתיים של טוהר מידות בקדימה.

ספיחים על התנהלותה הלא תקינה של קדימה נתגלו בשעתו בתוכנית "המקור" בערוץ 10 שבה חשף רביב דרוקר בזבוזי כספים על חשבון הציבור ופגיעות חמורות בטוהר המידות ע"י פעילים מרכזיים בקדימה. בעקבות החשיפה של דרוקר הגישה אומ"ץ תלונה למפכ"ל המשטרה החדש רב-ניצב יוחנן דנינו בבקשה לחקירת חשדות לאי-סדרים במפלגת קדימה שכללה מידע נוסף בפרשה זו שקשור במינוי מקורבים, תשלומי שכר למשרות פיקטיביות לכאורה ועוד.

אומ"ץ הביעה תקווה שהפעם תיערך חקירה משטרתית כדת וכדין שלא כמו בפעם קודמת, שבה הזדרזה המשטרה להודיע לנו שלא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחת החקירה. למרבה ההפתעה גם הפעם נתקעה החקירה ואנחנו עדיין לא הנחנו לפרשה זו.

אומ"ץ בודקת בימים אלה במקביל מדוע הופסקה החקירה המשטרתית בתלונתה ומדוע לא הועברו החומרים להכרעת הפרקליטות. פרשה זו עוררה בינתיים תסיסה פנימית בקדימה.

ח"כ אבי דיכטר שכיהן בעבר כראש השב"כ קבל על כך שיש בזבוז כספים כרוני במפלגה שהביא לגרעון בסך 40 מיליון שקלים ותבע שקיפות מידית של ההתנהלות הכספית הסמויה של המפלגה שבגינה צברה קדימה חובות כבדים בין שאר ההוצאות המופרזות. ניתן לציין, כמובן, את שכירת הלשכה המפוארת של לבני באחד ממגדלי תל אביב. התפקיד של יו"ר המפלגה המושחתת גרם ללבני להיפרד בהדרגה מאורח חייה הצנוע.

שחורי הוחזר לתפקידו מבלי להניד את עפעף  

החשדות לאי הסדרים בקדימה הונחו גם על שולחנו של מבקר המדינה. בחודש דצמבר האחרון פנתה אומ"ץ אל מבקר המדינה בבקשה שיבדוק חשד למינהל לא תקין בפנקס החברים של מפלגת קדימה ועל אפשרות של חברות כפולה של חלק מהחברים הן בקדימה והן בליכוד. בפניית התנועה נאמר בהקשר לכך: "חשדות אלה עולים ממאמר שפורסם בהארץ בגיליון יום שישי 24/12/10 תחת הכותרת "שכונת הארגזים" מצוטט ח"כ מאיר שטרית, מראשי המפלגה הנמנה עם מייסדי המפלגה, כמי שקובע נחרצות בשמו: "קדימה היא היום המפלגה הכי מושחתת מבין המפלגות הגדולות".

ח"כ שטרית קבל על כי יו"ר מועצת קדימה חיים רמון הכין הצעת החלטה שעל פיה 84 אלף החברים שהתפקדו לקדימה בחמש השנים האחרונות ושילמו עד כה מס חבר רק פעם אחת עם התפקדותם יהיו פטורים מתשלום מס. לעומת זאת חברים חדשים שיתפקדו למפלגה החל מ-1 בינואר 2011 ישלמו מס חבר שנתי כמקובל במפלגות האחרות. בהקשר לכך גילה ח"כ שטרית: "מרבית החברים הרשומים אצלנו הם אנשי ליכוד. כולנו הרי באנו מהליכוד ומשם פקדנו. לומר שיש לנו למעלה מ- 80 אלף חברים זה בלוף ענק. המפלגה רוצה להטעות את הציבור. ברור שאם נחייב את החברים הללו לשלם מיסים רק מעטים יישארו. זה פתח גדול לשחיתות". ח"כ שטרית תבע לערוך רביזיה בסדרי התשלומים ולחייב את כלל חברי קדימה לשלם מס שנתי רטרואקטיבית החל מ-1 בינואר 2010" המלצותיו של שטרית לא יושמו הלכה למעשה.

בינתיים פרסם באחרונה מבקר המדינה דו"ח לא מחמיא על ההתנהלות הכספית של קדימה המעוררת שאלות נוקבות ומחייבת רביזיה והטיל עליה קנס כספי כבד בסך חצי מיליון שקל.

לבני ניסתה לגמד את ממצאי הדו"ח אך התסיסה בקדימה נותרה סביב הנושא הכספי של המפלגה.

מופז שיגר בעקבות זאת מכתב אל יו"ר סיעת קדימה חברת הכנסת דליה איציק שבו קבע "התנהלות המפלגה, מלבד הנזק התדמיתי הביאה להטלת קנס חסר תקדים על המפלגה".
 
מופז קבע עוד כי את תשובתה של קדימה לשאלותיו של מבקר המדינה העבירה המפלגה מבלי להעבירה בראש ובראשונה לעיון חברי סיעת 'קדימה' כפי שמחייב התקנון המפלגתי. "על פי סעיף 46 לתקנון המפלגה, היה על המפלגה להביא תשובה זו לעיון הסיעה, עוד בטרם נמסרה למבקר המדינה".

שמו של מנכ"ל קדימה משה שחורי חוזר ומופיע כמי שאחראי על סבך הבעיות שבהן שקועה המפלגה. שחורי נחקר בשעתו במשטרה כחשוד כי נתן לראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות של רשות המיסים, דוד ואנונו, שוחד בתמורה להסדר בעניינים אישיים, בינתיים הורשע ואנונו ונדון למאסר.

עוד בטרם שהסתיימה חקירת המשטרה בפרשה זו החליטה לבני להחזיר את שחורי לתפקידו בלי להניד את עפעפיה.


אומ"ץ דרשה ממנה לשקול את החלטתה מחדש אבל היא הגיבה שבנסיבות הנוכחיות אין בעיה להחזירו לעבודה מה גם שלא הוגש נגדו כתב אישום. משום מה יש לי תחושה שגם אם היה מוגש כתב אישום שחורי היה נשאר. הוא יודע ומעורב יותר מדי בענייני קדימה.

חבל שרגישותה של לבני למקרים כגון אלה נסדקה. הסימנים הראשונים לכך היו כאשר דחפה למינויו של שר המשפטים לשעבר חיים רמון כיו"ר מועצת קדימה זמן מה אחרי הרשעתו בהטרדה מינית.

תקופת השלטון הבלתי מעורער קרובה לקיצה  
 
לפני כמה ימים טרחה לבני לקחת אתה לפגישה מדינית עם נשיא הרשות הפלשתינית אבו מאזן את חיים רמון, את צחי הנגבי (אף הוא שר משפטים לשעבר שהורשע במשפט פלילי בנושא מינויים פוליטיים) ואת חבר הכנסת רוני בראון שכיהן בעבר יום אחד בלבד בתפקיד יועץ משפטי לממשלה בעקבות תרגיל מסריח שרקח הנגבי בשיתוף השר לשעבר אריה דרעי ואיש העסקים דודי אפל (שניהם מורשעים פליליים).

ראש הממשלה נתניהו הכין לפני כמה ימים ללבני הפתעה מסוג אחר על פי העיקרון הידוע של העברת המלחמה הפוליטית על השלטון לשטח האויבת.

הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו להקדים את הבחירות המקדימות בליכוד החריפה את המאבקים הפנימיים במפלגת קדימה והזרימה אדרנלין לעורקיהם של שלושת המתחרים הפוטנציאליים על ההנהגה חברי הכנסת שאול מופז, אבי דיכטר ומאיר שיטרית.

מנהיגת המפלגה ציפי לבני ניסתה לשווא להפגין קור רוח מול מחול השדים שמתרחש סביבה אבל בחושיה הפוליטיים הלא מחודדים היא מבינה היטב שתקופת השלטון הבלתי מעורער שלה שנגזר מהתקנון של המפלגה עלול להגיע לקיצו מוקדם יותר. 

הבעיה העיקרית של קדימה לקראת הבחירות הבאות לכנסת שיתקיימו ככל הנראה בשנה הבאה היא תדמיתה השלילית כמפלגה שדבקה בה שחיתות בהיקפים גדולים וכן התנכרותה לתחום החברתי שאליו היא ניסתה להתחבר מאוחר יותר ובצורה גרוטסקית.

מי היה מאמין שציפי לבני שזכתה בעבר לכינוי: "גברת קלין", תעמוד בראש תנועה מסואבת שלא מצליחה להתמרק מהשחיתות שדבקה בה מראשיתה ומוסיפה עליה פרשות שחיתות חודשים לבקרים.

לא פצתה פה מול מעללי שרון ואולמרט  
 
מנהיג המפלגה הראשון ומייסדה אריאל שרון שעמד בראש משפחה מושחתת שחלק ממעלליה נחשפו בתקופת שלטונו כראש הממשלה וגם לאחר מכן נחשפו העברות כספים בהיקפי ענק לו ולבני משפחתו. 
אחד הספיחים שנותרו מפרשות השוחד של משפחת שרון הוא תשלום תמוה של סכום בסך 4.5 מיליון דולר שלגלעד שרון קיבל עבור "יעוץ לקולחוזים" ברוסיה. מאחר שאין כידוע מזה שנים קולחוזים ברוסיה חושדת המשטרה שמדובר בתשלום שוחד למשפחת שרון שניתן ע"י איל ההון מרטין שלאף.

ממצאי החקירה המשטרתית הועברו באחור תמוה לפרקליטות וגם כאן ההכרעה נמשכת זמן רב מדי.

אומ"ץ לא מניחה לנושא זה. בתשובה לפנייתנו האחרונה נמסר לנו השבוע ע"י פרקליט המדינה שעדיין לא נפלה ההכרעה בתיק. 

בימים אלה פרסם שרון ג'וניור ביוגראפיה עבת כרס על אביו כמקפצה לקראת השתלבותו הקרובה בחיים הפוליטיים. למעשה לא יהיה שרון ג'וניור יוצא דופן  ברמתו המוסרית הירודה בהשוואה לאישים בולטים אחרים בצמרת המפלגה.

לשרון האב לא הפריעה העובדה שבצמרת מפלגתו הופיעו כמה דמויות מושחתות ביניהם אהוד אולמרט אברהם הירשזון, צחי הנגבי, חיים רמון ודליה איציק וכמה אישים פוליטיים שנויים במחלוקת  מסוגם של חברי הכנסת מאיר שיטרית, רוחמה אברהם ואלי אפללו.
ציפי לבני שתקה בתקופות שבהם כיהנו שני מנהיגי קדימה שקדמו לה שרון ואולמרט כראשי ממשלה והשחיתו את מרבית החלקות הטובות במדינה.

היא לא יצאה נגדם, לא גינתה את מעלליהם, נמנעה מלמתוח ביקורת פומבית על התנהלותם העבריינית.

במהלך תקופה זו שימשה, בין השאר, כשרת המשפטים המופקדת בתוקף תפקידה על אכיפת החוק  וגם קיבלה אות מופת של אומ"ץ בגין הגינותה והכריזה באותו מעמד שתאבק עד חורמה בשחיתות השלטונית.

התקווה הגדולה הייתה שאחרי שני מנהיגים מושחתים של קדימה הגיעה מנהיגה ישרה שתנקה את המפלגה ותצעיד אותה בדרך חדשה וישרה אבל המציאות טפחה על פנינו.

קדימה נסוגה אחורה בתחום השמירה על טוהר המידות ובכך גזרה על עצמה את קיצה.

אם יצטרף לצמרת המפלגה גלעד שרון בנו של מייסד המפלגה הוא רק יזרז את הקץ.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • יוסף סגל
  17/12/2011 17:04:41
  לא, אני לא יודע מה בדיוק הענין איך אמר פעם בגין?? יש שופטים בירושלים? נחכה ונראה למה לנו להכריז הכרזות???אני לא משוכנע ממה שכותבים שהשופטים יחליטו
 • חיים מ.
  17/12/2011 00:20:18
  כל מילה בסלע.
 • דוידי
  17/12/2011 00:08:37
  לאור הפרסומים וממדי השחיתיות בקדימה וגם טענות חברי קדימה עצמם כמו מופז ,דיכטר והגילוי של הגזבר חדד, אומ"ץ חייבת לפנות שוב למבקר המדינה.
 • ע. בן-יוסף
  16/12/2011 23:27:25
  מצערת העובדה כי ציפי לבני התקלפה ונותרה במערומיה. אריה אבנרי ואומ"ץ קיוו כי היא אכן מדינאית מזן אחר - והתאכזבו. יתכן והשורה התחתונה של אבנרי קולעת.
 • לא יאומן
  16/12/2011 22:17:58
  אהוד אולמרט הופיע בטלוויזיה בנאום פוליטי כאילו אין חקירה נגדו, זה אפשרי רק במדינת ישראל, מקומו עם בניזרי, הירשזון, קצב וכו...
 • חבר ותיק
  16/12/2011 21:52:06
  מעניין מדוע מבקר המדינה נותן באחרונה הנחות למפלגות ולחברי כנסת, האם הוא מכין לעצמו תמיכה לקראת מועמדות לנשיא המדינה
 • עובר ושב
  16/12/2011 21:24:51
  גם חבר הכנסת יואל חסון שעמד בראש ועדת ביקורת המדינה שנוי במחלוקת

 • דורון
  16/12/2011 15:12:06
  מי שחושבת שרק היא יודעת מה נכון, ומכתיבה את הדרך. מי שנעזרת ב"אנשי החווה" כיועצים. אין שום תמימות בהתנהלותה.
 • אור
  16/12/2011 15:06:24
  ביום בו שתקה כדי לשמור על כיסאה כשרת החוץ,ולא חשוב מה קורה אצל ראש הממשלה אולמרט,אחרי ועדת וינוגראד ואחרי כן כשהיה כתב אישום.היא החלה להדרדר.
 • רון
  16/12/2011 13:59:38
  אין עבור מי להצביע. מנתניהו אני מתרחקת כמו אש, ומליבני יו"ר קדימה התאכזבתי נואשות אני אצביע בשלי יחימוביץ. הזוכה לאמון הצבור
 • שוש
  16/12/2011 13:52:30
  איציק דליה ששיפצה ביתה מכספי המדינה. חלוץ הכשלונר הצטרף לתנועה וגלעד המושחת, שקיבל מליונים מאפל כולם בקדימה. מפלגה משוקצת ומושחתת
 • מנחם
  16/12/2011 13:05:06
  נתניהו העלה את מימון הנסיעות שלו מ- 12 מיליון שקל ל- 27 מיליון שקל בשנה ערוצי התקשורת שתקו. השחיתות הצבורית גוברת ולא נעצרת. יישר כוח לאריה
 • שי
  16/12/2011 12:40:01
  ציפי ליבני, בהיותה יו"ר קדימה השחיתה את המפלגה התנהלותה מעוררת ספיקות על מנהיגותה. מופז אינו זוכה לאמון הצבור לכן "קדימה" בבעיה רצינית.
 • שושפרי
  16/12/2011 12:33:56
  מפלגת קדימה מפלגה קורסת, ונעלמת מהמפה הפוליטית. ציפי ליבני צריכה לעשות חשבון נפש לעצמה איך בהנהגתה המפלגה התאיידה.
 • הדסה רוט
  16/12/2011 12:13:58
  האם נשארה מפלגה נקייה משחיתות? האם התפקיד משחית את האנשים? יישר כוח לאריה אבנרי על "גילוי נאות"
    עיצוב: סטודיו נעמה