גלעד שרון מאחז-העיניים (83)  |  

 
כושי לא מחליף עורו, נמר מתקשה להיפרד מחברבורותיו וגלעד שרון הערמומי לא יכול להתחזות לכבש תמים  מהלכו האחרון, להחזיר לאלתר את אביו לחוות השקמים, הוא כנראה חלק ממסע יחצ"ני למכירת ספרו החדש, לקדם תוכניתו להשתלב בחיים הפוליטיים בקדימה ולאותת לפרקליט המדינה שהמשך הטיפול הרפואי באביו יהיה מוטל בקרוב על כתפיו בחווה המשפחתית

 
כאשר קראתי לפני כמה ימים במעריב כתבת-ענק תחת הכותרת "חוות גלעד", על החלטתו של גלעד שרון להחזיר לאלתר את אביו ראש הממשלה אריאל שרון לחוות השקמים שליד שדרות בתום למעלה מחמש שנים של אשפוז במחלקה לשיקום נשימתי של בית החולים שיבא, הופתעתי מחדש. גלעד שרון הכריז באותו ראיון: "אבי לא נראה חסר ישע בכלל. יש לו צבע טוב ובריא בלחיים". חשבתי לתומי שטעיתי באבחון המקורי של שרון ג'וניור וכי סוף-סוף יש תיאום בין פיו וליבו שהפכו באורח בלתי צפוי לשווים, והשור הצעיר המועד עובר שינויים ברוח התקופה.

כמה ימים אחרי הפרסום הראוותני ערכתי ביקור סמוי במחלקה לשיקום נשימתי בשיבא כדי לברר ממקור ראשון אם אומנם נעשים צעדים מעשיים כלשהם לקראת שחרורו הצפוי של שרון מהמחלקה והעברתו המיידית לחווה. זו אחת המחלקות העמוסות ביותר בבית החולים שבה עוברים חולים שחיו תחת מכונת הנשמה, שיקום נשימתי שנמשך כשלושה חודשים ומועברים לאחר מכן לבתיהם או למוסד על-פי מצבם הבריאותי ורצונן של משפחותיהם. במחלקה יש 18 מיטות בלבד שכולן תמיד תפוסות. התור לאשפוז ארוך וההמתנה ממושכת.

אשפוזו הממושך של שרון במחלקה זו בניגוד לנהלים, שכרוך גם בתפיסת שני חדרים ובעבר גם יותר, כאשר גלעד שרון השתמש באחד החדרים כמשרד פרטי שלו (ההכחשות שהשמיע לא עמדו במבחן המציאות). בשטח לא היו בכלל סימנים שיש כוונה לפנות את שרון לחוות השקמים המשפחתית. על-פי מידע מוסמך שריכזתי ממקורות יודעי-דבר במשרד הבריאות, המדווח על כל צעד משמעותי מעין זה, לא הייתה עד כה פנייה חדשה של משפחת שרון בעניין זה ואין כל הערכות מתי ואם בכלל יש כוונה לפנות את שרון מבית החולים.

צעד מניפולטיבי מבית מדרשו של מגדל הכבשים

מכאן ואילך הפסקתי להיות מופתע והגעתי למסקנה הבלתי נמנעת שזה היה צעד מניפולטיבי מבית מדרשו של גלעד מגדל הכבשים של משפחת שרון. כושי לא מחליף את עורו, נמר מתקשה להיפרד מחברבורותיו וגלעד שרון הערמומי לא יכול להתחזות לכבש תמים. אי-אפשר היה לא להיזכר שלפני למעלה משנה הודיע כבר גלעד שרון באורח פומבי על הכוונה להעביר את אביו לחווה, לאחר שהוא ואחיו עומרי הגיעו למסקנה שהאווירה הביתית עשויה לשפר את מצבו.

שרון ג'וניור אמר אז שאביו מניע מדי פעם איברים מגופו ומושב על כיסא, וכי אין לו ספק שהוא חש מדי פעם את המתרחש סביבו ואולי אף קולט מוזיקה המושמעת בחדר. זמן קצר לאחר מכן אורגן מבצע חשאי רב-היקף של העברתו של שרון לסופשבוע מבית החולים לחווה, שהיה כרוך בלוגיסטיקה של אבטחה כבדה וליווי של צוות וציוד רפואי צמוד. כעבור יומיים הוחזר שרון במבצע שני לבית החולים, ומאז לא חזרה המשפחה על יוזמתה, עד שבימים האחרונים הצהיר, כאמור, גלעד פעם נוספת על הכוונה להחזירו הביתה.

אומ"ץ נחשפה לראשונה לנושא זה לפני שנתיים, כאשר נודע לנו שהנהלת בית החולים פנתה לשני הבנים עומרי וגלעד, וביקשה מהם לעשות הכנות לפנות את אביהם, מאחר שאין מקום להעניק לו במסגרת המחלקה העמוסה שירותים רפואיים מיוחדים מעבר למה שהוא יכול לקבל בחווה או במוסד. משפחת שרון לא קיבלה עליה את הדין ופעלה בדרכים שונות ובלתי מקובלות כדי להפעיל לחצים שונים על בית החולים. לחצים אלה כללו, בין השאר, פנייה אל תורמים זרים של בית החולים שהודיעו במפתיע כי יפסיקו לתרום אם יפונה שרון.

נהג, מזכירה וגמלאות ממלכתיות נדיבות 

במהלך בדיקתנו התבררו לנו כמה עובדות פיננסיות מאלפות:
 • המדינה מימנה במשך חמש שנים את הטיפול הרפואי בשרון, ועל כך אין אולי עוררין (הסדר זה הופסק בשנה הנוכחית ועתה מחויבת המשפחה לשאת בחלק מההוצאות הרפואיות).
 • בעת ובעונה אחת הייתה הקצבה שנתית בסך 1.4 מיליון שקלים, ששימשו ברובם לצרכי מימון שכרו של נהגו של שרון ומזכירה שאמורה הייתה לטפל בארכיון אילו ראש הממשלה לשעבר היה מתפקד.
הודות לפעילות אומ"ץ חדל נהגו לשעבר של שרון להשתכר שכר סרק ולנסוע במכונית השרד הממשלתית למטרותיו הפרטיות. הנהג והמכונית הממשלתית הועברו למאגר הרכב הממשלתי. לעומת זאת נותר פתוח נושא המזכירה המיותרת.
 • במקביל הוברר לנו ששני בניו של שרון זוכים לשתי גמלאות ממלכתיות נדיבות ביותר, המסתכמות בקרוב ל-90 אלף שקלים בחודש בגין התפקידים הממלכתיים שאביהם מילא בעבר בשירות המדינה, שהם זכאים להן מכוח החוק כל עוד אביהם בחיים.
אפילו אלה שהתקשו להבין עד כה במה מדובר, החלו להבין ולהפנים.

יחצנות לספר, השתלבות בפוליטיקה, איתות לפרקליט

יש לי שלושה הסברים לעיתוי למהלכו האחרון של גלעד שרון:

א.
לפני זמן קצר יצא לאור ספרו של שרון ג'וניור: "שרון - חייו של מנהיג" ובמסגרת המסע היחצ"ני למכירת הספר הוא נזקק לרעש תקשורתי כמקובל במקומותינו. הסיפור האנושי על אביו שכיב מרע שמתאושש כביכול, יכול בהחלט להביא למכירת עוד כמה אלפי עותקים.

ב. הפרסום בעל הגוון המשפחתי עשוי לקדם את תוכניתו של גלעד שרון להשתלב בחיים הפוליטיים במסגרת קדימה, המפלגה שייסד אביו. בעקבות הודעתו של שרון הבן על כוונה זו לפני כחצי שנה, הזדרזה מנהיגת קדימה ציפי לבני לקדם את הודעתו בברכה. משום מה לא הפריעה ל"גברת קלין" כלל העובדה שגלעד הוא בן נאמן למשפחה מושחתת שהתעשרה במהלך שירותו של שרון האב מאדריכלי החיבור בין השלטון להון.

גלעד שרון הבן נחשד בעבר כמה פעמים גם בקבלת שוחד בסכומים גדולים עבור עבודות ייעוץ מקצועיות מדומות ומוזרות בידיעת אביו ולעתים בתיווכו. רק בנס ניצל הוא מהעמדה לדין פלילי בפרשת האי היווני שבה "שומן" על-ידי איש העסקים דודו אפל ולא שילם את המחיר הנדרש בחוק, בדומה לאחיו עומרי, שנכלא מאחורי הסורגים בגין עבירות פליליות אחרות.

ג. גלעד שרון מבקש לאותת לפרקליט המדינה והצוות הבכיר שלו, שהמשך הטיפול הרפואי באביו יהיה מוטל בקרוב על כתפיו בחווה המשפחתית, ומי שיביא לשלילת חירותו יזיק במישרין לבריאותו של ראש הממשלה לשעבר. איתות זה נדרש לאור העובדה שתוך זמן קצר צריכה להתקבל הכרעה סופית באם להגיש כתב אישום נגד גלעד שרון בגין קבלת שוחד בסך 4.5 מיליון דולר, בגין ייעוץ מקצועי, כביכול, לקולחוזים ברוסיה.

פרשה זו שנחשפה לפני כמה שנים, הושתקה משום מה. החקירה התנהלה בעצלתיים וקיים חשש שיש גורמים מסוימים במשטרה ואולי גם בפרקליטות שליוו את החקירה ומתחמקים לקבל ההכרעה בתיק זה. לאחר שהידיעה הועברה לאומ"ץ על-ידי גורם מוסמך, הבקיא במה שמתרחש מאחורי הקלעים, התחלנו להפעיל לחץ על המשטרה והפרקליטות. בשעתו כתבתי לפרקליט המדינה משה לדור על כך בין השאר:

"תנועת אומ"ץ פנתה אליך בעבר בנושא חקירה שנערכה נגד גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר, בחשד לקבלת 4 וחצי מיליון דולר מגורמים סמויים בתמורה על ייעוץ עבור קולחוזים.

אומ"ץ זיהתה כבר אז את הקשר בין התשלום הנ"ל לבין איל ההון היהודי אוסטרי מרטין שלאף, ונתנה לכך ביטוי בפניותיה לפרקליטות מחוז תל אביב שמטפלת בתיק זה.

בתגובה לכך נאמר לנו שהחלטת הפרקליטות בנושא הנדון עדיין לא נתקבלה. תזכורות נוספות נשלחו וזכו לתשובה דומה.

בשבועות האחרונים נחשפה מערכת הקשרים המסועפת של שלאף עם אישי שלטון בעבר ובהווה, ובין השאר צוינה פרשת הקולחוזים כאחת הדרכים שבאמצעותן העביר שלאף כספים לכאורה למשפחת שרון.

פרסום זה עורר הדים רחבים בציבור והתעוררו שאלות לגבי מידת התמודדותה של מערכת אכיפת החוק עם בעיית ההון בשלטון שצברה תאוצה מדאיגה ביותר.

בימים האחרונים פורסם בכלי התקשורת כי גלעד שרון מבקש להשתלב במערכת הפוליטית ואף עושה הכנות מעשיות לכך (בין השאר הוא מפרסם מאמרים פובליציסטיים בתקשורת).

אומ"ץ סבורה שהגיע הזמן לקבל החלטה בתיק זה על-מנת שלא ייווצר מצב שבו גלעד שרון, הנושא על גבו קופת שרצים בפרשות שחיתות קודמות, ישתלב בחיים הפוליטיים ויטביע בהם את חותמו המוסרי השנוי במחלוקת 'בלשון המעטה'".

 

התשובה שקיבלתי הייתה שהתיק מצוי עדיין בטיפול. בתשובה נוספת שהתקבלה לפני זמן קצר מלשכת פרקליט המדינה נאמר שההכרעה תיפול בקרוב.

כמעט שכחתי: בראיון עם גלעד שרון במסגרת הכתבה האחרונה אמר בין השאר: "אחי עומרי לא עבריין". כשאמר זאת, חשב אולי האח גלעד גם על עצמו, שכן על-פי החשד שנחקר על-ידי המשטרה, עומרי שרון קיבל חלק מכספי השוחד בפרשת הקולחוזים. אחים בדם, בגנים המשותפים וגם ברמה המוסרית המפוקפקת.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • ליהושע
  21/01/2012 19:05:06
  כמה שאתה צודק בדבריך ולכן עלינו לתמוך ולעודד את אריה אבנרי להמשיך במלחמתו ללא פשרות גם אם לפעמים נדמה שהכל לשוא
 • מאיר
  21/01/2012 15:18:52
  חלאה
 • יהושע
  21/01/2012 13:19:35
  אין לי ארץ אחרת והארץ הזו מושחתת ורקובה מן היסוד
 • לאריה היקר
  21/01/2012 10:26:28
  כל כתבה שלך מאירה את הקורא בזכות הידע שלך וכשרון הכתיבה. תבורך, שושי
 • רונית
  21/01/2012 10:19:11
  מערכת הרפואית הצבורית קורסת. אין אמון בה. אדם ללא כסף והון עצמי עשוי למות בבית החולים הצבורי בגלל רשלנות רפואית וזהומים.
 • YARA113
  21/01/2012 06:58:01
  אנשים מתים מערכת הבריאות קורסת,משכיבים חולים קשים בפרוזדור עם חיבורים שונים במקום מחלקה שפויה. מחלקים תחליף תרופות לציבור,מקזזים חיסונים,ו"המלך" מת/חי
 • אורי
  21/01/2012 01:36:57
  לא הבנתי בדיוק, אם הבנים רוצים להחזיר את שרון הביתה - יבורכו. בלי קשר לתעלולים פוליטיים.
  תאמינו לי, אחריות על אבא במצב צמח זה חוויה מהקשות שיש.
 • דודי
  20/01/2012 23:12:48
  צריך להציע לבנים של שרון סכום פיצוי כזה שיסנוור אותם. מאחר וברור לכולם שהם שומרים על האבא כצינור להעברת כספים לכיסם.כך יחשפו את "נאמנותם ודאגתם" לאבא.
 • אור
  20/01/2012 23:10:07
  הגיע הזמן,עצור את הפיאסקו עם שרון המאשפז בתל השומר. אינני מבינה למה מאפשרים לסיפור הזה להתמשך. ממי פוחדים?
 • מנחם
  20/01/2012 23:04:13
  משפחת שרון משפחה מושחתת 5 שנים האב שוכב חי מת. כשהמדינה מממנת . אבי בן ה 70 שכב בבית חולים שוחח עמי. נלקח לבדיקות ולא חזר. ספור אמיתי.
 • תגובתי לאריה
  20/01/2012 22:54:03
  כל מילה היא סלע. הכל אמת גלעד שרון מלבד דאגתו לעצמו לא עשה מאומה עבור הצבור. גלעד עודד את ההתנתקות בצורה מבישה ומשפילה כשפגע במשפחות בעוטף עזה
 • אבי
  20/01/2012 22:46:49
  דן חלוץ נרשם לקדימה, גלעד שרון נרשם לקדימה במקום להתקדם המפלגה נחלשת ומתרסקת
 • ליאור
  20/01/2012 22:43:51
  מנהיג מעל 80 הנמצא במצב חי מת מוחזק בבית חולים כשהמדינה משלמת מליונים כששכבות החלשות מתרסקות. ממשלה חלולה ללא מנהיג.
 • ששפרי
  20/01/2012 21:55:15
  הצבור אשם שנתן את קולו לשרון למרות שידענו שהוא מושחת עם בניו. קדימה היא מפלגה ההולכת בעקבות "שינוי" והגימלאים בזכות התנהלותה העלובה.
 • ירמיהו
  20/01/2012 20:12:51
  כדאי לחשוף כיצד התעשרה משפחת שרון במהלך שירותו הבטחוני והציבורי של ראש הממשלה לשעבר צברה נכספים רבים ואינה מחזירה חובות
 • לאילנה
  20/01/2012 19:43:32
  את יכולה לעשות שירות ציבורי חיוני בהפצת המאמר
 • אילנה עמרמי ירימי
  20/01/2012 19:38:09
  איני רוצה לחשוב שאולי יש שתוף פעולה בין כמה גורמים שגם הם מרויחים, לכאורה, מהמצב. אריה, יישר כח על התחקיר ודרך פעולתך להוציא את האמת מאחורי ספורי הכזב
 • ירוחם
  20/01/2012 19:37:10
  עומרי וגלעד הם שני תפוחים רקובים שנפלו ליד העץ ולא זזים מהעץ השדוף
 • ד"ר יעקב ניר
  20/01/2012 16:56:19
  אבות האכילו בוסר ושיני בנים אכן תכהנה!!!
  2. איני בטוח אם גלעד יודע בדיוק מהו קולחוז.
  3. אבל ללא כל חוז(ה) "שומן" גלעד כהלכה.
 • אלמוני
  20/01/2012 16:20:16
  האינטרס של הבנים, כרוך בהרבה פנסיות של האבא. הצטברות סכומים כאלה, מעשירה את החשבון.
 • בן דוגית
  20/01/2012 16:13:31
  לעתים קרובות שוכחים אנשים איזה עיתונאי-חוקר וחד-עין הוא אריה אבנרי. אך הנה באה הרשימה הזאת להוכיח כי לא נס ליחו ומקלדתו רותחת כתמיד - חושפת פגעים וסרטנים המכרסמים בנו עד מוות. מכבר צריך היה לשפוט את הדרך בה נוהגים בני משפחת שרון באביהם שאינו חי ואינו מת. לטעמי זאת פרשה מגונה שאין לעבור עליה לסדר היום. לצערי, במלוא מובן המושג הזה, אריאל שרון "הרוויח" בצדק את בניו שאינם נותנים לו לנוח מנוחת-עולם. אם ירחיב אריה אבנרי את הרשימה הזאת יכול להיכתב ספר נדיר ובעל חשיבות ברמה לאומית.
 • חבר ותיק
  20/01/2012 15:38:18
  קילפת אותו כמו בצל אתצ המושחת הזה שמתחזה ליועץ בינלאומי
 • רוחמה
  20/01/2012 14:49:25
  אריה אתה אלוף, גילוי ענק וחזק, המשך להלחם אנחנו איתך!!!
 • מ/שקיף
  20/01/2012 14:35:46
  חומרים חדשים ומאלפים על משפחת שרון המשוחתת .טוב שאומ"ץ מתמודדת עם הנושא
    עיצוב: סטודיו נעמה