צחי ה"סנדק" של קדימה (92)  |  

 
בסתר ליבו של צחי הנגבי, שאינו מתואם תמיד עם פיו, יודע הוא שזמנו של שאול מופז כמנהיג קדימה שאול. ביבי וצחי, המחוברים ביניהם פוליטית ואישית מזה שנים, יקבעו ביניהם את המועד שבו ינסו בדרכים נפתלות לערוך לו סיכול ממוקד


"איפה צחי? שיעלה מיד לבמה", הרעים את קולו השבוע בפאתוס מנהיגה החדש של קדימה שאול מופז, בשעה שניצב על בימת בית המפלגה בפתח תקוה כדי לשאת את נאום הניצחון שלו. צחי הנגבי, שנמנה על תומכיה של המנהיגה המובסת ציפי לבני, עלה בקלילות לבמה, ודחק החוצה את ה"גננת" הצבועה דליה איציק שירדה מן הגדר וניסתה להפגין לשווא שותפות בהנהגה. צחי הכריז: "אין יותר מחנות בקדימה" וקרא להתלכד סביב המנהיג החדש ותמך בפנייתו של מופז לציפי להישאר במפלגה ולהישאר בצמרת. אין לי ספק שצחי בירך בסתר על המוגמר. אולי בירך גם ברכה מקורית: "ברוך שפטרני מעונשה של זו".

מאוחר יותר אמר צחי בראיון לתקשורת, שהוא ינסה לחבר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מופז כדי ש"ידברו ביניהם בנושא האירני". בסתר ליבו של צחי, שאינו מתואם תמיד עם פיו, ידע הנגבי שזמנו של שאול מופז כמנהיג המפלגה שאול. ביבי וצחי, המחוברים ביניהם פוליטית ואישית מזה שנים, יקבעו ביניהם את המועד שבו ינסו בדרכים נפתלות לערוך לו סיכול ממוקד. שר הביטחון לשעבר מופז, שבתקופת כהונתו בוצעו שורה של סיכולים מן האוויר של פעילי טרור, אינו ערוך לתרגילים פוליטיים מתוחכמים.

"קורץ מחומר של ראשי ממשלות"
לא בכדי התעקש בשעתו נתניהו למנות לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון את חבר-הכנסת לשעבר צחי הנגבי, שערק מהליכוד יחד עם אריאל שרון וקבוצה של חברי כנסת ופעילים מרכזיים שהקימו את קדימה. נתניהו ביצע את המינוי הלא תקין למרות שתפקיד זה שמור למפלגת השלטון חרף העובדה שבאותם ימים התנהל משפט פלילי נגד הנגבי, שהואשם במינויים פוליטיים בלתי חוקיים ובעדות שקר בפני שופט בית המשפט העליון בדימוס מישאל חשין, כאשר כיהן בשעתו כיו"ר ועדת הבחירות לכנסת. על עדות שקר זו חזר הנגבי בבית המשפט.

ביבי זכר היטב דברים שאמר פעם שרון למקורביו: "מכל חברי הכנסת של קדימה אני מעריך רק את צחי, הוא קורץ מחומר של ראשי ממשלות. יש לו קור-רוח ולעולם אינו נכנס לפאניקה".

(פרט מאלף: בשיחות שהיו לי בעבר הרחוק בנפרד עם נתניהו ועם הנגבי, הם זיהו את ראש הממשלה לשעבר המגה מושחת אהוד אולמרט כיריב פוליטי ערמומי, מתוחכם ומסוכן ביותר. שניהם ביקשו ממני להמשיך ו"לטפל" בשחיתות המפלצתית של אולמרט במישור המקצועי והציבורי במטרה לבלום את המשך נסיקתו הפוליטית. הם נהגו כאילו הם חברי "להקת מעודדים").

פטור לעברייני צמרת מהעמדה לדין
אין לי ספק שנתניהו הספיק לשכוח מזמן את התרגיל המסריח שרקח ב-1997 הנגבי מאחורי גבו, בתקופת כהונתו הראשונה כראש הממשלה, עם שורת עבריינים פוליטיים בכירים, ביניהם אריה דרעי, אהוד אולמרט, דוד אפל ועל-פי החשד גם אביגדור ליברמן, שביקשו להשתלט על שלטון החוק במדינה.

הנגבי, שהיה אז שר המשפטים, המליץ בפני נתניהו למנות את חבר הכנסת עו"ד רוני בר-און (כיום יו"ר הוועדה לביקורת המדינה) לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שהוא ראש התביעה הכללית והאיש שיכול לחרוץ גורלות של אישים פוליטיים שסרחו לשבט או לחסד.

נתניהו אישר את המינוי ולא ידע אולי אז שהנגבי המשפטן התמחה במשרדו של בר-און והיה מחובר אליו הרמטית. למעשה, נרקמה מזימה למנות יועץ משפטי מטעם, שתפקידו היה לחלץ מהעמדה לדין נבחרי ואישי ציבור מושחתים. כאשר נחשפה הפרשה נאלץ בר-און לפרוש בבושת-פנים מתפקיד היועץ המשפטי יממה אחרי שכיהן בו.

היועץ המשפטי שבא במקומו, אליקים רובינשטיין (כיום שופט בית המשפט העליון), פטר את כל המעורבים, לרבות נתניהו, מהעמדה לדין פלילי והסתפק משום מה בפרסום דוח ציבורי חמור. הייתה זו עוד "המצאה" ישראלית משפטית מקורית להענקת פטור לעברייני צמרת מהעמדה לדין פלילי והעברת עתידם הפוליטי להכרעת הציבור הרחב האדיש והאטום לשחיתות השלטונית.

נהנה מאמונו המוחלט של אהרן ברק
לצערי הרב, האירוע המביש הזה היה בתקופה שלפני הקמת אומ"ץ, ומשום כך נבצר מאתנו לערער על החלטתו המאופקת של היועץ המשפטי החדש, שהחלטתו הראשונה לא בישרה טובות לגבי המשך נחרצותו בהכרעות נגד אישים בכירים במדינה. לעומת זאת, לא עמדה אומ"ץ מן הצד כאשר התנהל משפטו האחרון של הנגבי והייתה מעורבת בפעילות משפטית וציבורית מאחורי הקלעים.

שליחיו של צחי לדבר עבירה דאגו לאזכר בכלי התקשורת שצחי הנקי כיהן בעבר כשר המשפטים ונהנה מאמונו המוחלט של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, שהרעיף עליו תשבחות.

משפטו הפלילי של צחי נמשך למעלה מארבע שנים, שבמהלכן הוא היה שותף פעיל להדחתו של אהוד אולמרט מתפקיד ראש הממשלה, בשיתוף עם יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון אהוד ברק.

כך לא הוטל על הנגבי קלון
לשבחו של צחי הנגבי הכריזמטי ייאמר שהוא ניצל היטב את קשריו ההדוקים עם התקשורת ודאג לכך שמשפטו הפלילי האחרון יכוסה בצורה מינורית על-מנת שלא ייפגע, חלילה, מעמדו הציבורי כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.

אומ"ץ נמנעה מלהצטרף לקהילה מגובשת ומנווטת של פרשני תקשורת מטעם, אינטרסנטים פוליטיים מזדמנים, בעלי עניין מוסווים ומלחכי פנכה שסככו על צחי הנגבי וצהלו בעקבות זיכויו המפוקפק בהענקת שוחד פוליטי וגימדו את הרשעתו בדין במתן עדות שקר. דמותו החדשה של צחי הצטיירה אז בכלי התקשורת בנוסח כמעט זהה שמזכיר עיתונות מטעם במדינה טוטליטרית.

בני בריתו התקשורתיים של צחי, שזכרו לו חסד הדלפותיו, תיארו אותו כאיש מבוגר שלמד לקח, אדם חכם, שקול, בעל קור-רוח ועצבי פלדה. מנהיג כריזמטי בעל משמעת עצמית. אמין, מסור, מילה שלו היא מילה, מקובל על כל הצדדים וראש ממשלה פוטנציאלי.

היה קיים חשש ששלושת שופטיו של הנגבי - יואל צור, אריה רומנוב ועודד שחם - שדיברו בפסק הדין בשלושה קולות ודחו בכמה חודשים את ההכרעה בעניין הקלון, עלולים להיכנע בצוותא לדעת הקהל המוטה וללחץ הפסיכולוגי המופעל עליהם ולא יטילו על הנגבי קלון המתחייב מכורח הראיות. ואמנם המציאות טפחה על פנינו ולא הוטל עליו קלון.

שקרים נוספים בבית המשפט
אומ"ץ לא התרשמה מההתנצלות המדומה של צחי בפני אזרחי המדינה על הטעויות שעשה בפרשת השחיתות של המינויים הפוליטיים, שבגינה עמד לדין וזכה בשל כך להערצה של חסידיו השוטים, שראו בצעד התנהגות מופתית של מי שסרח והדיף מי קולון להפגת הריחות הרעים שמסרבים להתפוגג.

לא עמדנו דום גם מול החיבוק המבוים שחיבק צחי הזך את פרקליטות המדינה בשעה ששיגר אליה מסר חצי אולטימטיבי, שכלל דרישה נחרצת שלא לערער על הזיכוי שלו משני אישומים בפרשת המינויים, ואילו הוא מצידו הבטיח שלא יערער על הרשעתו במתן עדות השקר.

למזלו הטוב של הנגבי, בתקופה שבה ניתן היה לערער על פסק הדין ועל ההחלטה שלא להטיל קלון, פרצה שביתת פרקליטי המדינה ותיקו היה מונח בפרקליטות כאבן שאין לה הופכין עד שפג המועד החוקי להגשת הערעור. אחרי תום השביתה גיבתה אומ"ץ את בקשת הפרקליטות מבית המשפט לקבל אורכה להגשת הערעור בשל הנסיבות המיוחדות שנוצרו, אבל בקשתה נדחתה על הסף וצחי נאנח אנחת רווחה. המשמעות הייתה אומנם שאחרי הרשעתו בפלילים הוא חייב להתפטר מחברותו בכנסת, אבל יכול להיבחר בבחירות הבאות.

אין זו הפעם הראשונה שצחי הנגבי, הישר בפוליטיקאים, שיקר בבית המשפט בפני גופי אכיפת החוק. כך עשה בשעה שהעיד על מעורבותו האישית בפרשת השחיתות שהייתה בעבר ב"איסתא", חברת הנסיעות של הסטודנטים, ויצא בעור שיניו בלי הרשעה בדין. גם בעת חקירתו בשעתו במשטרה בפרשת הסתבכותו בפעילותה של עמותת "דרך צלחה", שהוא נחשד שקיבל טובות הנאה באמצעותה. צחי לא דיבר אמת ורק בנס נחלץ מאי-העמדה לדין.

מכין את הקרקע לירושת נתניהו
הסקרים הראשונים שפורסמו למחרת בחירתו של מופז כמנהיג קדימה לא מעידים על רוח חדשה שנושבת בדעת הקהל. עדיין לא ברור אם מופז אומנם יהיה אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו. מה שברור לי, שבעיתוי הנכון יראה צחי למופז את הדרך החוצה מקדימה, אלא אם מופז יחבור אליו כמספר 2 ויצטרף עמו בחזרה לליכוד כדי שצחי יהיה יורשו של נתניהו.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • מוטי
  31/03/2012 19:41:09
  לראות את דליה איציק בבמת המנצחים היה מחזה סוראליסטי מביש. דליה איציק קיוותה להיות נשיא המדינה. אני מסופק באם תבחר לכהונה נוספת
 • ישוש
  31/03/2012 19:37:10
  קדימה קיבלה תקציבי ענק. ליבני ניהלה ללא פיקוח ובקרה. מופז האשים אותה בצדק על היותה מנהיגה כושלת. אינה ראויה לאמון הצבור.
 • נחום
  31/03/2012 19:25:51
  מפלגת קדימה מפלגה חלולה המורכבת מחברי כנסת רבים ששדדו הקופה הצבורית האמנתי בציפי ליבני והתאכזבתי. כמנהיגה אינה ראויה. נכשלה בגדול
 • רונית
  31/03/2012 16:10:17
  נתניהו מעורר בי אנטגוניזם וחוסר אמון. איני בוטחת בו כראש הממשלה. הוא מושפע מאשתו הדורסנית ואדיש לצרכי החלש
 • YARA113
  31/03/2012 14:08:15
  איך הלכלוך צף למעלה לאט לאט וביסודיות. חבל שמספר הלוקחים חלק בשינוי קטן. עוד מעט אין לנו ארץ. חג שמח
 • יובל רוזן
  31/03/2012 10:56:50
  מאמר חזק ומשקף היטב את המצב כמו שהוא דעתי היא שצחי הנגבי אם יגיע לצמרת יהיה הרע במיעוטו כי נראה לי שיש לו אשה בונה וממתנת לעומת שרה אשתו של נתניהו שהורסת
 • דפנה
  31/03/2012 10:41:06
  כתיבה מענגת לעומת תוכן נוקב אמיתי ונכון. אני לא חושבת שקדימה תיהיה מפלגה משמעותית בבחירות הבאות.
 • בן-יוסף
  31/03/2012 09:32:52
  יפה הכתיבה הרהוטה והמותחת של אבנרי. יש בה הרבה יותר מכתיבה מענגת (או מצמררת!). זו כתיבה כמעט מדויקת ותואמת את התרחשויות העבר, ואילו חושיו השנונים מאפשרים לו לנבא את העתיד מבחינת טבעת החנק הצפויה לאי-אלו מבין המדינאים הנודעים באי-יושרתם בלשון עדינה. היה זה הוא הראשון שטעם כבר לפני שנים רבות שאולמרט לא ימלט מהחבל המיועד לו וכי מדובר בשאלה של זמן. באותה מידה צדק אבנרי גם לגבי מושאים נוספים של יכולת החיזוי שלו. ועד כאן רק העדתי על משהו מכוחו הבא לידי ביטוי הן מבחינת הנגבי והן מבחינת מופז.

 • אוריאל
  31/03/2012 08:15:28
  רשימת הכישלונות של מופז,תוחבא עכשיו היטב על ידי להקת העיתונאים המעודדים הצבועים. הם ישכחו את "הצלחותיו" .
 • חזקי
  30/03/2012 22:53:50
  הנגבי הוא " קילר"ץ. כשהיה שר הבריאות קרא למבקר הפנים של המשרד ורמז לו ללכת בתלם שהוא יסלול לו אחרת יהיה לו רע במשרד
 • חץ
  30/03/2012 22:38:20
  מהיום יש לתת למופז את התואר ההולם אותו ביותר: "דון קישוט מכוכב יאיר", והסנצ'ו פנסה שלו צחי הנגבי. אין שום זכויות יוצרים על השם/כנוי הזה לדון קישוט החדש שלנו החושב שהוא הולך להלחם ולכבוש את השלטון ולהיות ראש הממשלה הבא כשהוא ללא צבא וללא חיילים.
 • ליאור
  30/03/2012 22:14:18
  הופעתה של איציק דליה בבמת המנצחים של מופז עוררה רחמים. למען הכסא הייתה מוכנה למכור עצמה ללא כבוד והדרה
 • נחום
  30/03/2012 22:06:17
  שמחתי שמופז ניצח. הוא עשוי לקבל קולות הליכוד, וביבי ייחלש .מקווה שצחי הנגבי הערום והתככן ייעצר בהתנהלותו נגד מופז ליבני כשלון כמנהיגה
 • שי
  30/03/2012 21:59:22
  בכתבה הנגבי עשוי להתחבר לנתניהו ולערוך סיכול ממוקד על מופז באופיו הנגבי מסוגל לשלוף הסכינים נגד מופז חייבים לעצרו. הוא כבר הואשם בפליילים
 • שושפרי
  30/03/2012 21:50:35
  כשראיתי את איציק דליה לאחר הפריימרייס יחד עם מופז בבמת המנצחים צחקתי בכל ליבי .. בהתנהלותה הוכיחה שאין נאמנות מקווה שלא תבחר בקדנציה הבאה.
 • ,תגובתי לאופירה אקוניס
  30/03/2012 21:42:41
  רק בישראל דרעי שהיה אסיר בבית הסוהר
  על שדידת הקופה הצבורית חוזר לבמה הפוליטית, ועשוי לקבל 2 מנדטים .
  בושה וחרפה .
 • דוידי דוד
  30/03/2012 20:20:24
  שאול מופז פתאום נזכר באגנדה החברתית,הציבור התרחק מ "קדימה" לאחר כל השחיתיות של ציפי לבני במפלגה והחבורה ,מופז האפור יכול לפנטז להגיע לכסא ראש הממשלה.
 • בן דוגית
  30/03/2012 19:31:47
  יכולתו של אריה אבנרי לשרטט דמויות במשפטים ברורים שוב באה לביטוי בדמותו של הנגבי. מסקנותיו לגבי מרכזיותו ותכונותיו, הטובות והרעות, יוצרות מרקם מרתק.
 • אלמוני
  30/03/2012 19:24:19
  מופז, האיש שנבחר עם הרבה ארגזים יחפש אחר המצביעים האמיתיים בעתיד. ברור לכל אחד שהבדווים בנגב והחמולות בגליל,לא יגיעו ביום פקודה.
 • חבר קדימה
  30/03/2012 19:02:09
  אבדה התקוה . הפוליטיקה המלוכלכת של צחי תנצח
 • אופירה קוניס
  30/03/2012 18:36:27
  רק בישראל יכול אדם שהורשע בדין במתן עדות שקר להמשיך לתפקד בזירה הפוליטית ולהטיף מוסר לאחרים!
 • עזרא מנצור
  30/03/2012 18:35:53
  כדי להעיף את שאול מופז, צחי הנגבי לא חייב להתאמץ. מופז מתחפש ל"מנהיג", שעה שיש לו כריזמה של קרטון משומש, וגרוע מזה - הרזומה העלוב שלו! רמטכל בינוני מינוס, שר תחבורה כושל, ושקרן נטול מיצמוץ, כך התברר שלאחר שבועת הנאמנות לליכוד ערק האיש הזה לקדימה...
  לכן, קלה תהיה מלאכתו של צחי.
    עיצוב: סטודיו נעמה