רמון יצרן המפצים (97)  |  

מאז ומתמיד היה חיים רמון שותף פעיל לייצור מפצים פוליטיים. דחיית הבחירות לכנסת מעניקה לו מרווח זמן לנסות להכין את המפץ הפוליטי השלישי בסדרה, אחרי ששני המפצים הקודמים נכשלו וגרמו לו מפח נפש. בינתיים ממשיך רמון לבחוש בקדחת הפוליטית ומנסה להגשים את חלום חייו ליצור מפץ פוליטי שיטרוף את הקלפים
 
הודעתו האחרונה של יו"ר מועצת קדימה, חיים רמון, על פרישתו מהמפלגה בעקבות חתימת הסכם הצטרפותה לקואליציה בין מנהיג המפלגה החדש שאול מופז לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, הייתה צעד בלתי נמנע. רמון הוא איש עקרונות דלוחים, שלא ייתן לחגבים פוליטיים לגרור אותו למחוזות שהוא לא שייך אליהם. הוא שייך עדיין בעיני עצמו לאליטה פוליטית שמצמיחה ראשי ממשלה.

גם הכרזתו על כוונתו לבצע מפץ פוליטי ולהקים מפלגת מרכז חדשה בראשותם של יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני והכוכב הפוליטי החדש יאיר לפיד, המשמש בעת ובעונה אחת משרתם של שלושת האדונים אהוד אולמרט, נוני מוזס ורמון בעצמו ולא בכבודו, לא הפתיעה רבים. רמון היה מאז ומתמיד שותף פעיל לייצור מפצים פוליטיים וטבח ראשי של תרגילים מסריחים לא רק לאניני טעם. דחיית הבחירות לכנסת למועד לא ידוע מעניקה לרמון מרווח זמן לנסות להכין את המפץ הפוליטי השלישי בסדרה, אחרי ששני המפצים הקודמים נכשלו וגרמו לו מפח נפש.

ערמומי ומתוחכם יותר מחבריו 
למרבה הצער, לציפי לבני, חברת המסדר האקסקלוסיבי של האישים הפוליטיים הישרים, לא הפריע להתרועע בתקופת כהונתה בקדימה עם שורה של אישים פוליטיים שנויים במחלוקת, ביניהם עבריינים מורשעים, נאשמים שעומדים לדין פלילי וחשודים סדרתיים.

רמון פרש לכאורה מהחיים הפוליטיים בכנסת הנוכחית יחד עם בן בריתו, ראש הממשלה לשעבר המגה-מושחת אהוד אולמרט, והחליט לעשות פעם נוספת לביתו, משל כאילו קודם הקדיש את עצמו רק למען העם והמדינה. רמון מתגלה כערמומי ומתוחכם יותר משורה של אישים אחרים שפרשו מהחיים הפוליטיים לעסקים פרטיים, ביניהם חבריו הקרובים אברהם בורג ויוסי ביילין, וחלקם הפכו להיות פרשנים פוליטיים או למטיפים בשערי הכנסת.

רגלו האחת של רמון מצויה עתה בעולם העסקים המשגשג ומתגמל, ואילו רגלו השנייה נותרה בעולם הפוליטי המפתה ומחפה. רמון ממשיך לבחוש בקדחת הפוליטית ולנסות להגשים את חלום חייו ליצור מפץ פוליטי שיטרוף את כל הקלפים. עובדה ששני מפצים פוליטיים שלו מונחים על שרטון.

בין השאר הוא התחייב לאיל ההון, איש הביטוח שלמה אליהו, תמורת תשלום מופלג שיעלה בידו להביא לו את השליטה בבנק לאומי שהיה חלום חייו של אליהו. ההבטחה נותרה חסרת כיסוי. אלא שלבני התעקשה למנות את רמון לתפקיד יו"ר מועצת קדימה ללא נקיפות מצפון, הרהור שני או מחויבות למוסר הציבורי. בעקבות זאת הפנתה אליה תנועת אומ"ץ את תשומת ליבה לבעייתיות במינוי איש ציבור שהורשע בפלילים בגין הטרדה מינית, אבל לצערי היא לא שעתה לפנייתנו.

החיבור החברי (ולא רק) עם דרעי 
מעניין אפוא יהיה להיווכח האם המפץ הפוליטי החדש של רמון יכלול על-פי התוכנית, בנוסף ללבני וללפיד, גם כמה עבריינים פוליטיים בכירים לשעבר, מסוגו של חברו הטוב, השר לשעבר הרב אריה דרעי. רמון ודרעי הם חברים קרובים שבישלו בעבר במשותף תרגיל מסריח להדחתו של ראש הממשלה יצחק שמיר ולמינויו של שמעון פרס לתפקיד זה, אך התרגיל נכשל ממש כמו המפצים. פרס, שזכה בעבר לכינוי "חתרן בלתי נלאה" שאותו הרוויח באי-יושר, היה בסוד העניין, תפס מרחק אך עודד את רמון ודרעי בשתיקה.

כאשר הואשם בשעתו דרעי בעבירות פליליות חמורות, ביניהן קבלת שוחד, יצא רמון להגנתו וטען שדרעי נקי-כפיים ולא עבר על החוק. דרעי גמל לחברו הטוב והעניק לרמון תעודת יושר על עבירת ההטרדה בקצינת צה"ל בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה.

טעות היא לחשוב שהחיבור בין רמון לדרעי הוא רק על בסיס חברי ופוליטי. בשעתו דאג דרעי להביא לרמון - שהוא משפטן בהשכלתו - כלקוחות כבדים שני מיליונרים חרדים מקרב תומכיו, ופעל לפי הכלל הבדוק: זה נהנה מהשנים והשני גם לא חסר מחסדיהם. כך או אחרת, מסקרן יהיה להיווכח אם רמון יצליח לחבר את דרעי למפץ החדש כדי לחלץ אותו מתוצאה עלובה של הליכה עצמאית.

הקבוצה של רמון והחבר שלאף 
דחיית מועד הבחירות לכנסת מעניקה לרמון בחודשים הקרובים זמן רב לנסות לארגן את המפץ בצלמו ובדמותו הלא מחמיאים. רמון לא היה מעולם טלית שכולה תכלת וגם לא תפורה מבד לבן. בשעתו הוא נמנה על קבוצה של ארבעה אישים פוליטיים בכירים שהציבו להם למטרה לקעקע את מערכת המשפט: אהוד אולמרט, חיים רמון, אביגדור ליברמן ואריה דרעי.

המכנה המשותף של אנשי הקבוצה היה הסתבכותם עם החוק וטענתם שאנשי מערכת אכיפת החוק במשטרה ובפרקליטות רודפים אותם על לא עוול בידיהם, שרחצו אלה את אלה ונותרו מזהמות. למרבה הצער, התנהלותם הציבורית הבעייתית לא פגמה כלל במעמדם החברתי, והם מבוקשים לא רק בסלונים פרטיים אלא במפגשים ציבוריים ובכלי תקשורת כתובה ואלקטרונית שמושיטה להם שירותים בזויים.

רמון, אולמרט ודרעי הם חברים אישיים קרובים. ליברמן חבר טוב של אולמרט ושל דרעי, אבל לא של רמון, אך אין ספק שהפעילות המקבילה נגד שלטון החוק תקרב ביניהם במוקדם או במאוחר. שני קווים מקבילים לא נפגשים, כידוע, בגיאומטריה, אבל שני עוקפי החוק ליברמן ורמון ייפגשו בסופו של דבר, מה גם שכל אנשי הקבוצה הם חובבים ותיקים של אילי הון. ואמנם, לארבעת האישים בעלי קופות השרצים יש חבר משותף: איל ההון היהודי-אוסטרי מרטין שלאף, שתרם להשחתתם האישית ולהשחתת אישים פוליטיים בכירים אחרים.

שופרות נאמנים בתקשורת 
דוח מבקר המדינה לא טיהר בשעתו את רמון, סתר את טענתו שניסו לתפור לו תיק, ופסק שהאזנות הסתר לא נעשו לשיחותיו אלא לגורמים שונים שביקשו לסייע לו להיחלץ מהבוץ של ההטרדה המינית. הבולטת ביניהם הייתה שולה זקן, מנהלת לשכתו של אולמרט לשעבר, שהיא בעצמה עבריינית פלילית מוערכת. אבל עובדות אלה לא הפריעו לרמון להשתלח מדי פעם במערכת המשפטית בסיועו הפעיל של פרופ' דניאל פרידמן, יורשו במשרד המשפטים המשמש כיום כשופרו הנאמן של רמון בתקשורת.

רמון מאותרג לאורך השנים על-ידי כמה אנשי תקשורת חסרי כבוד מקצועי שהיללו ורוממו אותו ו"החליקו" חלק ממעלליו. בעקבות הסתבכותו של רמון בהטרדה מינית בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה, הם התגייסו בניסיון נואל לטהר את שמו הרע, למרות שהוא לא ערער על הרשעתו.

אחד מחבריו הקרובים הוא נוני מוזס, הבעלים של ידיעות אחרונות, שהפך לאימתם של האישים הפוליטיים במדינה, שנרתם בכל מאודו התקשורתי לקדם את המפץ הפוליטי החדש שמשרת את האינטרסים הגלויים והסמויים שלו.

כדאי לרענן את הזיכרון ולציין שרמון עמד באחרונה מאחורי היוזמה לחקיקת חוק לסגירת החינמון ישראל היום, המצוי בבעלות שלדון אדלסון, חברו הקרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו. העיתון המצליח עורר כבר מהפכה בתקשורת הכתובה ופגע בעסקיהם של שני עיתוני הערב האחרים.

אגב, גם חבר קרוב אחר של מוזס ושל רמון, ראש הממשלה לשעבר המגה-מושחת אהוד אולמרט, העומד בימים אלה לדין פלילי, זוכה גם הוא לגיבוי נלוז מהעיתון של המדינה.
 
הפנים שמאחורי המסכה של רמון 
מי שלא הפנים עדיין את המידע על דמותו האמיתית של רמון, כדאי שיתעדכן בכמה עובדות זועקות לשמי החוק:
 • כאשר רמון כיהן בשעתו כיו"ר ההסתדרות החדשה וטען כי בא לטהר את השחיתות שפשתה בכל חלקה בה, היה אחד מצעדיו הראשונים בעצה אחת עם חברו דרעי, לצרף את שס להסתדרות על-מנת שתגזול גם את כספי העובדים ולא רק את כספי המדינה.
 • רמון מצא דרך לקרב להסתדרות גם את גיסו לשעבר, איש העסקים המתוקשר אפרים קונדה, שעמו יש לרמון מערכת קשרים אישית מתמשכת גם היום, שחלקה לוטה בערפל. מעניין שבאותה עת שגשגו עסקי הנדל"ן של קונדה, ואולי סמיכות הזמנים היא מקרית.
 • וזה לא הכל עדיין - חברות הבנייה סולל בונה ושיכון עובדים נמכרו בתקופת כהונתו של רמון בהסתדרות לאיל ההון טד אריסון, אביה של שרי, במחיר מציאה שהיה נמוך בהרבה ממחירי השוק שלהן. טד אריסון הודה בשעתו כי תרם למערכת הבחירות של רמון להסתדרות, אז מה? מדוע לעשות עניין מכל דבר? גם קונצרן כור נמכר באותה עת לקבוצה קנדית במחיר מבצע בנסיבות מוזרות.
 • ולקינוח - פרויקטים ונכסים אטרקטיביים של ההסתדרות ברחבי הארץ נמכרו בסיטונאות וליחידים, כשעל מלאכת המכירה והתיווך מנצחים אנשים שנויים במחלוקת. חיסולה המדומה של השחיתות בהסתדרות הוליד שחיתות חדשה.
אפילוג לסיום 
איל ההון היהודי-אוסטרי מרטין שלאף השחית, כאמור, במרוצת השנים האחרונות שורה של אישים פוליטיים מרכזיים שנהנו מחסדיו הנדיבים, רובם שלשלו כספים לכיסיהם הפרטיים ומיעוטם לקופות מפלגותיהם. על רשימת מושחתי שלאף נמנים אריאל שרון, אהוד אולמרט, אביגדור ליברמן, אהוד ברק, חיים רמון, אריה דרעי, אלי לנדאו ושמעון שבס.

כמה סמלית העובדה המצערת שבשבת אחרי הצהריים, חצי תריסר שעות לפני שראש הממשלה המנוח יצחק רבין נרצח בכיכר מלכי ישראל הנושאת כיום את שמו, הגיעו אליו לביקור חיים רמון ומרטין שלאף. מעניין על מה דיברו רבין ושלאף בתיווכו של רמון?

בכל מקרה, מאלפת העובדה שמנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופתו של רבין, שמעון שבס, אדם בעל קופת שרצים עמוסה לעייפה וחבר אישי של רמון, משמש כיום נציגו של שלאף בארץ.

ובא לציון גועל.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • עמיקם הר-ציון
  24/05/2012 10:24:24
  אין לרמון סיכוי- העם לא טיפש - כתבה מושלמת של אבינרי, לרמון אין סיכוי במפץ נוסף, העם מקיא אותו, את שותפיו, את דרכו, הוא קומבינטור שכבר פסה מהעולם, אין סיכוי שהוא וליבני ודרעי יהיו יחדיו, ואם כן הם יקבלו מנדט אחד בקושי.
 • שושפרי
  19/05/2012 12:14:03
  וינשטיין יועץ משפטי חדל אישים, ללא כושר החלטה, שעדיין לא החליט באם להעמיד את ליברמן לדין. הוא העסיק עובד זר ואשתו תועמד לדין. אין הגיון..וצדק
 • מעניין
  19/05/2012 09:45:46
  רמון איש מושחת עד היסוד, שומר נפשו ירחק ממנו וככל שיתרחק מהפוליטיקה כן ייטב לנו אבל המושחתים דרכם שהם נצמדים לפרה החולבת שהיא מדינת ישראל ממנה הם שואבים שלטון והון. עוד ועוד הון ואף פעם לא מספיק
 • אורי
  19/05/2012 09:45:17
  נראה לי שעברנו את השלב של הפוליטיקה הישנה, והציבור כבר לא יקנה כפי שקנה בעבר קומבינות פוליטיות. המפץ הגדול היום הוא נתניהו בגיבויו המדהים של אביגדור ליברמן. גיבוי זה הוא שהכניס את מפלגת העבודה בראשות אהוד ברק לממשלה, גיבוי שהביא לפירוקה של קדימה. יש להזכיר כאן שקדימה היא מלאכת מחשבת של חיים רמון, מלאכת מחשבת שאמורה הייתה להיות הפלטפורמה שתשיב אותו לפוליטיקה, חזרה שהייתה אמורה להגשים את חלומו לראשות הממשלה. לי נראה שהשינויים הפוליטיים שחוללו אהוד ברק באמצעות האסטרטג אביגדור ליברמן ובהנהגת בנימין נתניהו הם המפץ הגדול של הפוליטיקה שלנו. מפץ זה זהה למפץ שייצר כחלון בתחום הסלולרי בפרט ויוצר בתחום התקשורת בכלל.
 • אוהד
  18/05/2012 21:54:43
  נתניהו מנותק מהמציאות. במקום לנסוע לצכיה בענין אירן שייסע לדרום ת"א ויפתור את בעית הפליטים. הפתרון היחידי להטיס את הפליטים לארצם אין דרך אחרת
 • רון
  18/05/2012 21:50:24
  מסוכן לסוע לדרום ת"א. בה מתגוררים סודנים ללא עבודה אין תנאי מחיה מינימלים ואסור להם לעבוד. חייבים להקל על מחייתם עד שיטיסו אותם בחזרה לסודן.
 • שושפרי
  18/05/2012 21:45:51
  נתניהו אובססיבי בפרשת אירן. שייסתכל לדרום ת"א ויבין שהפצצה יותר קרובה אלינו. להטיס את הסודנים לארצם עם תקציב אישי. עשוי להקל על קליטתם
 • שי
  18/05/2012 21:42:02
  רמון ליבני ודרעי שואפים לחזור לפוליטיקה חייבים לחוקק חוק למנוע כניסת דרעי לכנסת רמון נכשל בהתנהלותו הפוליטית וליבני כיו"ר המפלגה. הרסה את המפלגה.
 • דני
  18/05/2012 21:37:11
  לפיד אמר במפורש שאינו מתחבר לציפי ליבני ציפי ליבני מנהיגה כושלת ללא יכולת הכרעה ניהלה כספי מפלגת קדימה בהפקרות אני אישית לא אצביע עבורה.
 • ליאור
  18/05/2012 21:24:47
  כתבה על מנהיגי קדימה שכשלו ציפי ליבני הרסה מפלגה עם 28 מנדטים וגרמה להתרסקותה רמון שואף להקים מפלגת מרכז. עם ליבני ולפיד. די לקומבינות של רמון
 • אילן
  18/05/2012 21:19:16
  רמון וציפי ליבני, מנהיגי קדימה, מקווים לשוב לבמה הפוליטית אין להם סכוי. הצבור מאס בהם בצדק. כ ש ל ו נ ר י ם
 • לאהוד
  18/05/2012 17:07:59
  יש עוד פרשות שחיתות שבהן מעורב רמון
 • שוש
  18/05/2012 16:49:38
  קראתי על קריסת אתר ק'דימה בגלל אי תשלום. ליבני ציפי ניהלה בשחיתות ציבורית את קופת קדימה. לא עשתה מאומה למען האזרח. לא ראויה לאמון הצבור
 • נחום
  18/05/2012 16:40:21
  חייבים לעצור את דרעי להבחר לכנסת קראתי את הספר של מוטי גילת על שחיתות דרעי שניצל מעמדו למען כיסו והתעשרותו חייבים לחוקק חוק למנוע כניסתו ש'ל עבריין
 • רונית
  18/05/2012 16:32:32
  כתבה מקיפה ומעמיקה של אריה על נבחרי צבור מושחתים כמו רמון ודרעי, העשויים להתחבר עם לפיד וליבני ולהקים מפלגת מרכז. מבהיל ומפחיד.
 • אהוד פרלסמן
  18/05/2012 16:03:01
  איך שכחת את השחיתות של דן ואגד, בסוף שנות השמונים חיים רמון קיבל מחברת דן הון עתק "כאילו" על ייעוץ משפטי, ואהוד אולמרט קיבל מחברת אגד סכומים דומים למטרה דומה. יחד הם העבירו בכנסת שינוי בפקודת מס הכנסה הנותן הטבה מפליגה לחברי קואופרטיבים לתחבורה שפורשים לגמלאות. נדמה לי שזה היה השוחד הגלוי הגדול ביותר בתולדות הכנסת, ונדמה לי שבעקבות הפרשה חוקק חוק על פיו אסור לחבר כנסת להשתכר מעבודות צדדיות למעלה מסכום מסוים.
  אני לא מבין איך שכחת את הסיפור הזה, שאתה ודאי יכול לספר עליו יותר ממני. לעומת זאת אני משוכנע שדן מרגלית משקר כשהוא מספר לנו שהוא גילה שאולמרט מושחת רק לאחרונה. גם דן מרגלית מכיר את הסיפור המושחת הזה יותר טוב ממני.
 • אלמוני
  18/05/2012 13:17:06
  ספר לי מהם חבריך ואומר לך מי אתה חיים רמון -האיש שהוכיח שיכולת ההבנה שלו בפוליטיקה הם "גורנישט". הרס את ההסתדרות, הרס את משרד הבריאות עם חוקי הבריאות שלו. בין מקימי קדימה, שוב הוכיח שהראייה שלו קיצרת טווח.
 • מוישה
  18/05/2012 12:24:52
  ציפי לבני וחיים רמון, שניים שביחד מוכיחים שיש בועות שמתנפצות מהר יותר ממה שהם עצמם תיכננו שזה יקרה.
 • דורון
  18/05/2012 12:23:03
  רמון מגולמן שעוד לא הפנים שהוא שהיכולת שלו לחזות את העתיד בפוליטיקה הישראלית הוא רצף כישלונות ארוך.
 • אוריאל
  18/05/2012 12:16:58
  רמון, גרם לאבו מאזן וחבריו לחיות באשלייה, שנתניהו הוא ראש ממשלה רק לכמה חודשים, ולא כדאי לנהל איתו מו"מ.גם כאן הוא התנפץ לתוך המציאות.
 • ארנון
  18/05/2012 12:05:44
  מצוין אריה, בכל מקום שידו של חיים רמון נמצאת הכל נהרס. מזל שרמון לא שר המלחמה.
    עיצוב: סטודיו נעמה