מנזר השתקנים והצבועים (114)  |  

לצערי השחוק ולהפתעתי הלאה התברר לי כי מספרם של אלה שהתייצבו לימינה של פרקליטות המדינה שדומה היום למובלעת בודדה הינו בטל בשישים, בחמישים וארבעים והרבה פחות מכך. אפשר למנות אותם ביד וחצי ועוד יישאר עודף של אצבע אחת או שתיים
 

ההתקפות הפרועות ושלוחות הרסן של כנופיית אולמרט נגד הפרקליטות במטרה נאלחה למנוע הגשת ערעור על שני זיכויים הזויים מעבירות פליליות חמורות שביצע ראש הכנופיה ועל גזר דין בזוי בסעיף אישום שלישי חייב הקמתו הספונטנית של קו הגנה היקפי של משפטנים בכירים, אישים פוליטיים ישרים ואנשי תקשורת אמיצים.

גם דבריו המצחינים של חבר הכנופיה העיתונאי אמנון דנקנר, שקרן תלת פרצופי, שקרא לפרקליט המדינה משה לדור לשלוח יד בנפשו בגלל הגשת כתבי האישום נגד המגה מושחת אהוד אולמרט לא העלו אנשי רוח ואקדמיה לבריקאדות.

לצערי השחוק ולהפתעתי הלאה התברר לי כי מספרם של אלה שהתייצבו לימינה של פרקליטות המדינה שדומה היום למובלעת בודדה הינו בטל בשישים, בחמישים וארבעים והרבה פחות מכך. אפשר למנות אותם ביד וחצי ועוד יישאר עודף של אצבע אחת או שתיים.

הבולטים בין אלה שיצאו בראש חוצות להגן על שלטון החוק היו היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז, פרקליט המדינה לשעבר ערן שנדר, השופט המחוזי בדימוס אמנון סטרשנוב והפרשן המשפטי המוערך משה נגבי.

ברשותכם אביא ציטטה מדבריו של כל אחד מהם:

מזוז: "העבירות שביצע אולמרט הן לב ליבה של השחיתות".

שנדר: "אם המשטרה טוענת שיש בעיה של שחיתות שלטונית חובתה של הפרקליטות לתת לכך קדימות זו לא רדיפה".

השופט המחוזי אמנון סטרשנוב: "לתפישתי הצנועה אדם שהורשע בעבירה פלילית מקומו לא יכירנו בחיים הציבוריים. רוב נבחרי הציבור במדינה לא התברכו, לצערנו, בכישרונות מרובים, אז לכל הפחות שיהיו נקיי כפיים וישרי דרך, דרישות שאינן נראות לי מופרזות מדי לגבי בן אנוש ממוצע".

הנגבי: "לתביעה הכללית אין כיום על מה להתנצל כאשר היא מתעקשת לברר ולמצות את הדין עם ראש הממשלה שסרח .זו לא התעמרות אלא מילוי חובתה האלמנטארית".

"ספירת מלאי" לא מחמיאה 
לעומת אישים ערכיים אלה רב מספרם של אלה שלא השמיעו את קולם ברמה והעדיפו לשתוק כל אחד וסיבתו. מן הדין לערוך "ספירת מלאי" לא מחמיאה.

שתיקתם של שרי המשפטים לשעבר ציפי לבני, יוסי בילין ופרופ' דוד ליבאי שמוכרים כאישים פוליטיים ישרים ולא מצאו לנכון להביע את דעתם הנחרצת יכולה להתפרש רק שהם העדיפו לרדת לבונקר בבחינת שומר נפשו ירחק מידו הארוכה של אולמרט המבקש לחזור לחיים הפוליטיים ולהיפרע מאלה שחשפו את מעלליו.

למען האמת לא היו לי ציפיות משני שרי משפטים אחרים פרופ' דניאל פרידמן שמונה בשעת ע"י אולמרט כשר המשפטים והעניק לו כבר אז שירותי חיפוי עלובים וגם לא שר המשפטים לשעבר חיים רמון חברו הטוב של אולמרט ובעל רמה מוסרית מפוקפקת.

לעומת זאת לא התפלאתי כלל על שתיקתו של שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן העומד בראש המערכת המשפטית במדינה. נאמן מסווג ע"י אלה שמכירים אותו מקרוב כצדיק קטן ואדם שנוי במחלוקת שצבירת הממון סימאה מזמן את עיניו. במקום ששר המשפטים יגן בחירוף נפש על המערכת המשפטית וישמור על הביצורים סביבה הוא מנסה מדי פעם לקעקע אותה מבית ומחוץ.

נאמן חצה את הקו האדום 
בפרשת אולמרט חצה נאמן את הקו האדום. כחברו האישי של אולמרט ופרקליטו לשעבר היה מחויב שר המשפטים הנוכחי שלא לעסוק בשום נושא שקשור לאולמרט. כך התחייב שר המשפטים בכתב בפני אומ"ץ שדרשה מממנו בראשית כהונתו שלא יעסוק בענייניו.

נאמן הפר את ההתחייבות שנתן בנושא זה ולא הייתה לו בעיה מוסרית עם כך. נאמן התנכל, בין השאר, ליועץ המשפטי לשעבר מזוז על שהחל לטפל בהכנת כתב האישום נגד אולמרט ומה שחמור יותר הוא העיד לטובת אולמרט במשפטו ואין ספק שעדותו סייעה בדרך זו או אחרת לזיכויו של אולמרט בסעיף זה.

היה ברור לי גם ששר המשפטים לשעבר השר דן מרידור חברו הוותיק של אולמרט יסגור את פיו ולא יאמר מילה שקשורה בעבריינות של אולמרט שהוא התעלם ממנה לאורך השנים באופן אובססיבי וסירב להכיר בקיומה.

למרידור הצבוע הידוע יש כבר ניסיון בתחום זה כאשר נערכה במחצית שנות השישים חקירה של שלטונות המס נגד אולמרט בחשד שהגיש חשבוניות מס כוזבות בתקופת כהונתו כגזבר הליכוד. מרידור ניסה להניא מאחורי הקלעים את ראשי נציבות מס ההכנסה שלא להמליץ על הגשת כתב אישום נגד אולמרט שאיים לסחוט את ראשי הליכוד אם יבולע לו.

רשות המיסים לא נענתה לבקשתו של מרידור והמליצה להגיש כתב אישום נגד אולמרט.

דורית - אולמרט - יחזקאל 
אבל משום מה התחמקה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש שכיהנה אז כפרקליטת המדינה מלהגיש כתב אישום נגד אולמרט ונימקה זאת באזני בכך שהוא מתוחכם וחמקמק ויש בעיה עם הראיות נגדו (בגין אותן עבירות שביצע אולמרט הועמד לדין הגזבר השני של הליכוד מנחם עצמון שהורשע) בשעתו הועלתה הסברה שמרידור רמז לביניש לא להתאמץ יתר על המידה אבל הוא הזדרז להכחיש זאת. אשרי המאמינים.

בסופו של דבר הוגש כתב אישום נגד אולמרט בעקבות עתירה שהגשנו לבג"ץ אך זוכה מהרשעה פלילית בנסיבות תמהות.

בכל מקרה סוד גלוי הוא שביניש נוטה חסד מיוחד לאולמרט ואני נוטה להאמין שהיא גם חוששת מפניו. כדאי אולי לבדוק בהזדמנות גם את מערכת קשריו של אולמרט עם בעלה של ביניש עורך הדין יחזקאל ביניש ואולי ימצא הפתרון.

חבל ששני הנשיאים המוערכים של בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר ופרופ' אהרן ברק והשופטים העליונים בדימוס דליה דורנר ומישאל חשין שמרו גם הם על זכות השתיקה מול פעילותה של כנופיית אולמרט.

אחרוני דיירי מנזר השתקנים
          ▪  ▪  ▪
נועלים את רשימת "דיירי" מנזר השתקנים והצבועים בפרשת אולמרט כמה אישים הידועים כחובבי פרסום אלה שאינם מחמיצים שום הזדמנות להשמיע קולם אבל הפעם החרישו. אחד מהם הוא פרופ' אמנון רובינשטיין שהיה פעם אישיות פוליטית ונוהג לפרסם מאמרים, להתראיין ולחתום על עצומות בענייני שעה בוערים. בפרשה החמורה של תקיפת הפרקליטות הוא שתק.

גם נשיא המכללה הבינתחומי פרופ' אוריאל רייכמן המעורב בענייני השעה של המדינה ערק מהחזית שנפתחה נגד הפרקליטות.

נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר אריק כרמון שנחשב לאחד ממקורביו של אולמרט העניק לו לאורך השנים הגנה אוטומטית וניסה להעניק לחברו הנוכל תעודת יושר פיקטיבית.

אין ספק שכרמון לא חש בנוח על שסגנו הפרופסור המוערך למשפטים מרדכי קרמניצר יצא חוצץ נגד גזר הדין. הוא החמיץ הזדמנות בלתי חוזרת להוכיח שהוא עומד מעל גל הסאוב של אולמרט.

לוחם פומבי נוסף למען הדמוקרטיה פרופ' זאב שטרנהל לא ראה משום מה בתקיפת הרשות השופטת איום על הדמוקרטיה הישראלית. מעניין כיצד יתרץ את שתיקתו בפני הסטודנטים שלו באוניברסיטה.

הלכי רוח קשים עוברים על שעור גבוה של אזרחי המדינה המתקשים לעכל את גזר הדין המקל במשפטו של אולמרט ששחט את מבחן בוזגלו. הם תולים את תקוותם בפרקליטות שתאזור אומץ ותערער על פסק הדין בפני הערכאה המשפטית העליונה ביותר. אומ"ץ מבקשת לשמש להם לפה.

במכתב ששיגרתי לפני כמה ימים לפרקליט המדינה משה לדור נאמר: "תנועת אומ"ץ פנתה אליך מיד אחרי זיכויו המפתיע והמקומם של ראש הממשלה אהוד אולמרט משני סעיפי האישום, בפרשת קבלת מעטפות המזומנים מטלנסקי ובפרשת הנסיעות הכפולות באמצעות חברת "ראשונטורס".

היינו מודעים לכך שההחלטה צריכה ליפול רק אחרי שינתן גזר הדין בסעיף החמור של הפרת אמונים שבו הורשע אולמרט.

להפתעתנו הבלתי נעימה חזרה בה ברגע האחרון הפרקליטות מכוונתה לדרוש הטלת עונש קלון בסעיף זה על אולמרט. גם העונש שנדרש ע"י הפרקליטות בסעיף הנדון נראה לנו לא מידתי. לצערנו חרף כמה הערות חמורות שהשמיעו שופטי בית המשפט העליון כלפי התנהלותו של אולמרט בעבר ובהווה הכרעת הדין הייתה מקלה והיוותה חוליה נוספת של גזר דין בעייתי מצד אחד ופגיעה במבחן בוזגלו מצד שני.

אומ"ץ מבקשת לצרף לערעור על שני הסעיפים שמהם זוכה אולמרט גם את גזר הדין בסעיף שבו הורשע הנאשם. אנו סבורים שיש צורך להעמיד במקביל להכרעה עקרונית של בג"ץ את השאלה האם זיכוי ע"י שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי מונע הגשת ערעור לבג"ץ.

להגיש ערעור לאלתר 
שני שופטי בג"ץ אמרו, אמנם, באחרונה את דברם בנדון בערעור שהתברר בפני ההרכב שלהם במשפט מסוג אחר לגמרי. נראה לנו שהפירוש הגורף שניתן להערה זו מוטעה.

לעניות דעתנו אין לשלול את זכות ואולי חובת ההכרעה של הערכאה המשפטית העליונה באמצעות הגשת ערעור בעיקר כאשר מדובר באיש ציבור שעשוי לעמוד למבחן הציבור בבחירות.

אדם זה שעשוי לחזור לראש הפירמידה נתן בפומבי פירושים מגמתיים משלו לגזר הדין של בית המשפט המחוזי ונוהג כאדם צח כשלג.

אומ"ץ מצפה לכך שפרקליטות המדינה תגיש ערעור לאלתר, לא תיכנע ללחצים גלויים ומוסווים שמפעילים שליחיו של אולמרט, בהם אנשי תקשורת המשרתים אינטרסים פוליטיים ואחרים.

תקוותנו היא שהפרקליטות תתעלם גם מהערותיהם הבוטות של פרקליטיו המייעצים לפרקליטות לראות בגזר הדין של בית המשפט המחוזי סוף פסוק.

גם אם ניכשל בסיבוב הנוכחי לא נרים ידיים ונעשה הכול כדי למנוע מאולמרט המגה מושחת לחזור לשלטון ולהשחית מחדש את המדינה ואת יתרת החלקות הטובות שעוד נותרו בה.

זו התחייבות בלתי חוזרת.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • לחדוה יחזקאלי
  07/10/2012 09:07:29
  אריה דרעי ישב שנים בכלא לעומת אולמרט שיוצא בכלום.
 • חדוה יחזקאלי
  07/10/2012 08:45:07
  ההתנהלות מול אולמרט מזכירה את מנזר השתקנים בתקופתו של אריה דרעי. גם אז שתקו יצחק רבין, טדי קולק, חיים רמון ועוד...עולם כמנהגו נוהג, השחיתות מש
 • גימלאית
  06/10/2012 19:30:44
  קיבלתי לאימל חשבונית בחור חרדי בן 28 4 ילדים מקבל מבטוח לאומי סך של 7200 שקל לא עובד פרזיט הוא מקבל הנחות בגנים, ארנונה, וברכישת בית. היכן הצדק.
 • אבי
  06/10/2012 16:03:43
  הפרקליטות חייבת להגיש ערעור לעליון לפני הבחירות כדי שאולמרט לא יישתתף במסע הבחירות עם ליבני ורמון בושה לשתקנים ולצבועים תתעוררו
 • תגובה לרוני
  06/10/2012 15:53:43
  יש לך טעות. בידיעות, בכתבה של ברנע נכתב שברק ונתניהו השקיעו 11 מילארד שקל, כ 3 מילארד דולר בהכנות לפעולה באירן. ההנהגה משקיעה בהפקרות הצבור משלם
 • אור
  06/10/2012 15:44:12
  רוב תקציב המדינה הולך לבטחון ללא שקיפות מלאה. הברדק שולט שם, כי לא הייתה בקורת אמיתית. הדרך הקלה להאמיר מחירים ולהכביד כל האזרח הפשוט
 • אוריאל לאילון
  06/10/2012 08:45:16
  ברק נוהג רק לפי האינטרסים שלו. מהרגע שבו נודע שכל המכשירי הקלטה וקלטות בחקירה של מיסמך הרפז, אצלו במישרד נעלמו והתקלקלו, "חשדהו וכבדהו".
 • לרוני
  06/10/2012 08:43:08
  גיא בכור אמר גם שמובראק לא יפול והוא ישתלט על המחאה וישאר בשלטון...הוא כמוך סומך על זיכרון קצר של הקוראים.
 • אילון
  06/10/2012 07:51:23
  ביבי לקראת הבחירות מאשים את ברק בתחלואי המשק והיחסים עם אובמה 4 שנים הם עבדו יחד, עתה כץ וליבנת קוראים לברק בוגד. בא לי להקיא מהתנהלות נבחרי צבור
 • תגובה לרוני
  06/10/2012 07:44:31
  המחירים מאמירים, גרעון ענק בתקציב הצבור חסר אונים כשהחשמל והמיים עולים הזקנים והחלשים מופקרים, אדישות של הנהגה המוציאה 2 מיליארד שקל להתקפה
 • רוני
  06/10/2012 07:39:17
  גיא בכור בגלובס אמר כי אירן לא קרובה לייצור נשק גרעיני קראתי בידיעות שברק ונתניהו הוציאו 2 מיליארד שקל להכנות התקפה לאירן חוסר אחריות של 2 המנהיגים
 • לימור עו"ד
  06/10/2012 07:22:05
  אות קין לפרקליטות שעדיין לא הגישה ערעור בבית המשפט העליון. המסר של השופטים בירושלים, נבחר צבור מעל החוק מותר לו לשדוד הקופה הצבורית
 • שי.............
  05/10/2012 18:09:01
  בראש החדשות, ברדיו האזורי, נאמר שאולמרט חוזר לחיים הפוליטים ויצטרף למפלגת ציפי ליבני ורמון. בושה לשופטים שאיפשרו את החזרתו. אריה יישר כוח.
 • סאלי
  05/10/2012 17:20:58
  לורד אקטון אמר בסוף המאה 19 שכוח משחית. מסתבר שגם השאיפה לכח משחיתה וכן הפחד מפני הכוחניים. מזלה של המדינה שאבנרי אינו מהפחדנים.
 • הנזיר
  05/10/2012 16:19:44
  תוסיף רשימה .נוספת של שקרנים
 • קהלת זכרוני
  05/10/2012 11:57:21
  דוד ליבאי מנוסה בתימרון וירטואוזי בין טיפוח תדמית של איש פוליטי ישר לבין ירידה לבונקר כשיש מה להפסיד
 • דרור הנאור מרמת גן
  05/10/2012 11:52:07
  השחיתות המשפטית בעניין אולמרט התחילה כבר בפרקליטות, ביהמ"ש רק המשיך את המגמה!! האמנם עבודות שירות, שדרשה הפרקליטות, הן עונש ראוי למושחת הזה?! האם נכונותו של אולמרט למסור את ירושלים העתיקה לאוייב, היא שפתחה בפניו את שערי הרחמים בפרקליטות השמאלנית ואצל גורמים נוספים בציבוריות הישראלית?
 • מאיר
  05/10/2012 11:30:57
  יום אחד המוני בית ישראל ימאסו בטיפוסים הללו
  ואז...אולי נראה אותם מתנדנדים מעמודי החשמ ברחובה של עיר
 • יערי יובל
  05/10/2012 10:40:46
  הלוואי והיינו רפובליקת בננות>"התגלמות השחיתות במיטבה
 • אמנון קורן
  05/10/2012 10:38:43
  הכל כתוב שחור על גבי לבן....כל אחד מהעדר יכול לפנות לבית משפט לשמור על שמו "הטוב" מר אבנרי עדיין דיי עדין במיוחד כלפי העיתונאי "המוערך" אמנון דנקנר, וואלה שנים על גבי שנים, מאמרים חושפי שחיתות.... ושום חדש
 • מרדכי יצחק
  05/10/2012 10:37:33
  פשוט מדהים איך כל המערכת המשפטית היא גמישה ואלסטית עד שפשר לקפל ולכופף לאיזה כיוון שרוצים.עד שראיתי את פסקי הדין במשפט אולמרט לא האמנתי שהשופטים יכולים לשכנע אותי שכל הראיות שהביאו במשפט , הם סתם דברים שוליים שלא שווים התיחסות. אם זה הצדק אז אוי למדינה הזאת
 • יעקב שביט
  05/10/2012 10:36:40
  כתבה לעניין....תבורך
 • אורלי
  05/10/2012 10:35:27
  כי ככה זה שהפוליטיקאים ממנים או בוחשים בבחירת השופטים וכולם מכירים את כולם והבסיס של שמור לי ואשמור לך עובד חזק מאוד כאן! אריה זה לא חדש
 • ערן אלמגור
  05/10/2012 10:35:01
  דברים נכונים ביותר. במיוחד באשר לפרופ' אמנון רובינשטיין, רייכמן, והבועה המכונה המכון הישראלי לדמוקרטיה. אלו האנשים שהביאו לנו את הבחירה הישירה כזכור. תרומתם להתדרדרות הנורמות הציבוריות ולהשחתת המידות לא פחותה מזו של אולמרט ועבריינים דומים
 • א.ל. רמת גן
  05/10/2012 10:27:50
  שכחתה לציין את כב' שופט ביהמ"ש העליון (בדימוס) אליהו מצא ,שהשמיע את קולו הברור והנחרץ בעניין משפט אולמרט,גם לאחר הכרעת הדין ולאחר גזר הדין.מר מצא קרא להגיש ערעור לעליון וגם הזהיר מאבדן אימון הציבור במערכת המשפט בעקבות משפט אולמרט.
 • אנוכי
  05/10/2012 10:27:27
  לחזור על שקרים פעם אחר פעם, להחדיר לציבור כמה מישפטי מפתח כדי למחוק את האמת. אולמרט הוא אדם ללא בושה. ציפי ליבני המופיעה כמיסיס קלין, מוכנה לעשות הכל כדי לחזור לשלטון, כך חברה לרמון למרות שהורשע בבית המישפטי.וכך יש כבר כמה כתמים המלכלכים גם אותה.
 • ירמיהו
  05/10/2012 10:17:58
  היכן רובי ריבלין? מדוע לא נשמע קולו
 • הראלה
  05/10/2012 08:02:34
  מול סוללת עורכי הדין המשומנת של אולמרט חובה לגייס מספר עורכי דין חיצוניים שיסייעו בידיד הפרקליטים מהפרקליטות...רק כך תצליח הפרקליטות. זו המציאות!
 • בן דוגית
  04/10/2012 23:46:26
  רשימה צורבת. אבנרי כדרכו בקודש קושר חוליות - והשרשרת הנחשפת מעוררת דאגה עמוקה. יש לקוות להתעשתות הפרקליטות ואין ספק כי אבנרי נאמן כתמיד להבטחתו.
 • ירושלמי
  04/10/2012 19:16:21
  במיוחד ראו את שתיקתו את פרופ' אמנון רובינשטיין. איזו חרפה! האיש שבמו ידיו הביא עלינו את קללת מארת הבחירה הישירות. סוף סוף נפלה המסיכה.
 • ראומה
  04/10/2012 19:11:14
  אולמרט ואנשיו עשו אמבוש על הפרקליטות. טוב עושה אומ"ץ שמחזקת את הפרקליטות ועוד יותר טוב תעשה הפרקליטת שתגיש ערעור לעליון.
 • דפנה
  04/10/2012 18:55:27
  אין עוד הרבה חלקות טובות ולכן בין היתר מסיבה זו לא קם אף אחד להגן על הפרקליטות, שאגב, גם היא זקוקה לביקורת בנושאים אחרים.
 • גולש ותיק
  04/10/2012 16:38:53
  החכמתי מאוד היום
    עיצוב: סטודיו נעמה