מותו של אדם ישר  |  

"אני מעדיף לעשות למען המדינה ולא לביתי", אמר פעם אמנון ליפקין-שחק ז"ל לאחד מחבריו. משך כל חייו היה הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל נקי-כפיים, עד שנדמה כי אם אישיות מסוגו הייתה עומדת בראש המדינה, אולי היינו רואים את חוף מבטחנו האבוד
 
לא היו לי, לצערי, קשרי חברות אישית קרובה עם רב אלוף (במיל.) אמנון ליפקין-שחק, הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, שהיה אישיות מיוחדת במינה הן כמפקד צבאי נועז והן כאדם פרטי בעל חשיבה מקורית וכריזמה מלידה. נקודות המפגש שלנו היו לרוב מקצועיות כאשר היה שר בממשלה או כשניסה לשחות בביצה הפוליטית המצחינה ואני התבקשתי לכסותו כאיש תקשורת. מעולם לא שוחחנו שיחת עומק בארבע עיניים וכל שיחותינו היו במסגרת מפגשים חברתיים אקראיים. בשיחות קצרות אלה היה ניתן להבחין בפיקחותו הרבה, בציניות הבלתי מוסתרת ובהומור ששימש כתפאורה.

מי שחיבר בינינו היה חותנו המנוח, השחקן והעיתונאי עזריה רפפורט, שהיה חבר אישי שלי ושותף פעיל שלי למאבק בשחיתות הציבורית במסגרת עמותת "אמיתי" שפעלה בשנות התשעים ורשמה שורה של הישגים מרשימים. עזריה סיפר לי בגאווה רבה על חתנו, בעלה השני של בתו טלי, וציין את עובדת יושרו האישי הקיצוני הבלתי מתפשר. "הוא לא בנוי לעסוק במאבק פומבי נגד השחיתות כפי שאנחנו פועלים, אבל הוא נאבק בה בכל דרך אפשרית", אמר לי עזריה בהזדמנות מסוימת כאשר התווכחנו על אלה שמעדיפים לעמוד מן הצד. מדי פעם העברנו מסרים הדדיים באמצעות עזריה, חמותו רותי וכמובן טלי.

לימים, כאשר ספדתי לעזריה ז"ל, לבקשת משפחתו, ציינתי לשבח את העובדה שחרף ההתדרדרות החמורה במצבו הרפואי לא חדל עזריה להיאבק בדרך שבה צעדנו שנינו מותשים וספקנים. בתום ההספד ניגשו אלי טלי ואמנון כדי ללחוץ את ידי. "יפה אמרת", העיר ליפקין-שחק.

צח ונקי כשלג
אחד המבחנים החשובים בהם עמד ליפקין-שחק, לעניות דעתי, היה כאשר נספח אל אחת האליטות החברתיות הסגורות והמשפיעות במדינה שעליה נמנו כמה דמויות ידועות במישור הביטחוני והציבורי. על אליטה זו נמנו, בין השאר, יעקב פרי, יוסי גינוסר, שמעון שבס ואחרים. כאשר חשפתי בשעתו את מעלליו הבלתי חוקיים של שבס, את הדרכים שבהן הונה את ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ואת הדרכים העקלקלות שבהן צבר את הונו, היה גינוסר היחיד שנזעק ויצא לעזרתו. "עזוב אותו, כולם עושים לביתם", אמר לי, ואני התעלמתי מבקשתו. אחר-כך התברר שגינוסר יכול היה לתת לשבס שיעורים פרטיים במרמה ובהפרת אמונים. גינוסר עשה לכולנו בית-ספר אקסטרני לצבירת הון יהודי ופלשתיני.

ליפקין-שחק שתק ולא אמר בפומבי מילה על חבריו רודפי הבצע ועוקפי החוק. הוא לא התפתה גם לרווחים קלים שהציעו לו מדי פעם גינוסר וחברים אחרים בקבוצה. "אני מעדיף לעשות למען המדינה ולא לביתי", אמר פעם ליפקין-שחק לאחד מחבריו.

לאורך חייו הסוערים ועד ליומו האחרון הוא היה נקי-כפיים. מעולם לא נחקר, לא נבדק ולא תושאל. לעתים היה נדמה לי שאם אדם מסוגו של ליפקין-שחק היה עומד בראש המדינה, הא היה מצליח ללכד את פלגי העם בזכות דוגמה אישית מוסרית, להוציא את המדינה מהשרטון, ואולי היינו רואים איתו את חוף המבטחים האבוד שלנו.

אם היה מתאפשר לי, הייתי חורט על קברו הרך: "אמנון, אין לך תחליף!"


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • ליואב
  23/12/2012 19:01:24
  אתה צודק
 • יואב
  23/12/2012 14:59:11
  אדם שקול ישר וחכם, ניתן היה בנקל לעמוד על תכונותיו החיוביות, חבל שבריאותו הלקויה מנעה את דרכו בהנהגת המדינה
 • ניצה צאירי
  20/12/2012 08:41:41
  חבל על דאבדין, את ליפקין שחק, אדם יקר אך מה חבל שלא השכלנו להינות מחוכמתו בפן הפוליטי
 • עומד דום לזכרו
  19/12/2012 22:13:07
  אריה צודק. לליפקין שחק אין תחליף
 • אוריאל
  19/12/2012 21:10:20
  איש בעל מראה אציל. ולפי הכתבה כך גם אופיו. יהי זכרו ברוך.
 • דידי יזרעאלי
  19/12/2012 20:08:48
  איש נקי-כפיים, ישר, שתוכו בדיוק כברו.

  כמו שושן צחור בשדה קוצים.

  כמה חבל שאין יותר אנשים שדומים לו.

 • הגוי..
  19/12/2012 19:21:45
  איש טוב הלך מאיתנו.חבל.חבל גם שכתבות טובות נכתבות אחרי מותו ולא בחייו..לליפקין שחק הגיע שיכתבו עליו כתבות טובות עוד בחייו..מותו חורה לי עד מאוד.הוא תמיד יזכר לטוב בשל אופיו והגינותו שהינם ההגדרה הנכונה ליושר מעשיו..גיבור אמתי..יהי זכרו ברוך,על הכל תודה.
 • ע. בן-יוסף
  19/12/2012 19:21:12
  המשמעויות בין לעשות למען המדינה לבין לעשות למען ביתי אכן מתחדדות ביום זה בו הלך לעולמו איש מעלה, כפי שמשרטטו אריה אבנרי ברגישות ובהערכה שלמה את דמותו של האיש הנדיר אמנון ליפקין-שחק.משפחת ליפקין היתה לו בית היוצר של האדם העברי. פרקי חייו מלמדים על שיעורו שצמח ללא הפוגה וקטיעת האלון הזה היא בגדר אבדה של כולנו.
 • עובר ושב
  19/12/2012 16:54:45
  פיו וליבו היו שווים
 • נוגה
  19/12/2012 16:40:30
  אדם יקר ונעים הליכות היה אמנון ליפקין שחק, יהי זכרו ברוך. אריה כמו תמיד כתבת מאוד מרגש
    עיצוב: סטודיו נעמה