שלושת הלוזרים (145)  |  

אנשים חסרי רגישות בסיסית לעניינים שכרוכים בשמירת המינהל התקין ובאכיפת חוקי טוהר המידות מפתחים במרוצת השנים עור של פיל, שיניים של זאב וזנב של שועל. יש להם גם חליל והם מאמינים שיכולים להוליך את העדר סביבם לכל מקום שיחפצו.
 
השבוע לא האיר פנים דווקא לשלושה אישים ששייכים למחנה זה.   
 
1. מנהיג הפועלים הנהנתן
איש ציבור צריך להיות בעל מידה רבה של חוצפה והעזה כדי להחזיק את המדינה בגרונה ואת אזרחיה כבני ערובה כאשר הוא פועל מתוך אינטרסים שלעיתים הם אישיים ולעיתים פוליטיים תוך שיתוף פעולה ציני עם ראשי הוועדים החזקים של אל על ורשות שדות התעופה שיש להם ותק בגרימת סבל לציבור הנוסעים והתיירים.

אדם זה הוא יו"ר ההסתדרות עופר עיני שהתכוון להשבית השבוע את התחבורה האווירית והיבשתית במדינה כמחאה על החלטת הממשלה להנהיג על אפו ועל חמתו מדיניות של שמים פתוחים ברוח ההסכמים הבינלאומיים שהיא חתומה עליהם. ברגע האחרון חזר בו מנהיג הפועלים עיני מהחלטתו אחרי שהתברר לו שהממשלה נחושה לממש את ההסכם אך מוכנה לפצות את חברת "אל על" באמצעות הגדלה משמעותית במימון האבטחה הביטחונית במטוסי ובמתקני החברה.

עיני הפסיד השבוע במאבק על השמים הפתוחים וכדי להסיח את הדעת מכך הוא נערך עם סיירית הועדים החזקים במשק למאבק הבא שיהיה קשור בגזרות שבאות עלינו לרעה.

דומה שלא רבים שמו לב לעובדה שההסתדרות שמרה על שתיקה לא רועמת ולא צייצה בעין הסערה הציבורית שקמה סביב הסכם מחיקת 150 מיליון שקלים מחובותיו של איל ההון נוחי דנקנר לבנק לאומי.

לכאורה הסיבה לכך קשורה בהתנהלות מועדפת מתמשכת של ההסתדרות כלפי הבנקים למיניהם הן משום שהם גילו רוחב לב כלפי ההסתדרות עצמה בהסדרי חוב סמויים והן משום שוועדי העובדים של הבנקים נחשבים ליקירי ההסתדרות ומסווגים כוועדים חזקים במשק.
אבל יש לכך סיבה נוספת: לעיני יש קשרים טובים עם הטייקונים. כמה מקרובי משפחתו מועסקים בחברות של קונצרן אי.די.בי. בתנאי שכר טובים ואפילו המשכיל לא יכול להחשות על כך בעת הזו. 

אגב גם אחיו של עיני אבי לא קופח כאשר התמנה לתפקיד מפתח של מנהל בית ההסתדרות בשכר מפתה.

זאת ועוד: בשעתו נקט מנהיג הפועלים עיני בצעדים שונים שמהם השתמע שהוא עומד לפרוש במפתיע מתפקידו בהסתדרות ולעבור למגזר הפרטי שהוא מחובר אליו היטב לאורך השנים. עיני אמור היה לעבוד אצל איל ההון יצחק תשובה שקלט לחברותיו אישי ציבור ומשטרה בכירים לשעבר שיכולים לסייע לו ליהנות עוד יותר מקופת המדינה ומתמלוגיה הנדיבים.

תשובה ביקש לנצל את קשריו הטובים של עיני עם העובדים הבכירים של רשות המיסים עוד מתקופת כהונתו כיו"ר ארגון עובדי המיסים וביקש להעסיק אותו בתפקיד מתאים. המטרה של מהלך זה הייתה אמורה להיות מימוש האג'נדה של עיני לעבור לערוץ חיים מהנה יותר אחרי שהתגרש, עזב את משפחתו בדירתם בבאר שבע וכפה על ההסתדרות לרכוש עבורו דירה מפוארת בצפון תל אביב שבה הוא מתגורר כיום.

בשעתו סיפק לנו עיני בדיחה עלובה שמצביעה על אופיו ההפכפך. בעצת היועץ המשפטי של ההסתדרות, עורך הדין יחיאל שמיר, דיווח עיני על כך ש"קשרי עבודה וידידות" שהיו קיימים בינו לבין מנהלת לשכתו לשעבר עורכת הדין רווית דום נהפכו לקשרים זוגיים לכל הדבר.
עצת השקיפות הרומנטית המגוחכת לקשריו של עיני עם דום, שהפכה בינתיים לאישה החזקה בהסתדרות, ניתנה, אפוא, לעיני על מנת למנוע לזות שפתיים על מצב של ניגוד אינטרסים.

גילוי של עיני שהיה ידוע מזמן לכל המי ומי ניתן לצמרת ההסתדרות באורח רשמי במסגרת הדיווח שמסר עיני על התקדמות המו"מ עם משרד האוצר בנושא מעמדם של עובדי הקבלן. עיני הודיע כי בגלל קשריו עם דום המכהנת כיום כמנכ"ל רשת החינוך ההסתדרותית "עמל" הוא ימנע מדיונים כלשהם הקשורים ל"עמל". כנראה שאין גבול לעזות המצח של עיני.

עובדה: הוא לא התבייש למנות את חברתו למנהלת הרשת הוא דאג להעניק לה תנאי שכר גבוהים במיוחד וגם מכונית צמודה עם נהג וחשבון הוצאות נדיב.

תנאים חריגים אלה גרמו לכך שתנועת אומ"ץ פנתה אל משרד החינוך בבקשה שיבדוק אם יש כאן חריגה מהנורמות המקובלות לגבי מנהלים במערכת החינוכית.
תגובת המשרד הייתה שרשת "עמל" אינה כפופה לפיקוח ממלכתי.

למרבה הצער ההסתדרות אינה גוף מבוקר ע"י מבקר המדינה. יחידת הביקורת של ההסתדרות כפופה לעיני ולא תעז לצאת נגדו או לפגוע חלילה בצנעת הפרט שלו. וכך נוצר מצב שהחתול השבע לא רק אוכל את השמנת שהוא מצווה לשמור עליה אלא מאכיל גם חתולים אחרים.

בעבר דובר על כך שחלומו הגדול של עיני הוא להפוך למנהיגה של מפלגת העבודה אחרי עידן אהוד ברק שהיה בן ברית פוליטי שלו.

עיני נאלץ לעשות סיבוב פרסה מאחר שלהפתעתו הבלתי נעימה של עיני בדיוק באותה עת פרצה המחאה החברתית של מעמד הביניים שהתפשטה ברחבי המדינה כבשדה קוצים. ההסתדרות לא הייתה בכלל בתמונה ועיני לא נצפה במאהלים שבהם ביקרו אישים פוליטיים מבקשי רווחים. בלית ברירה התמודד עיני לכהונה נוספת בהסתדרות.

גם בתחום הפוליטי ספג באחרונה עיני סנוקרת מיו"ר מפלגת העבודה חברת הכנסת שלי יחימוביץ. עיני יכול היה לקבל בשעתו את הנהגת המפלגה המקרטעת כפרי בשל אבל הוא החליט לחכות להזדמנות אחרת. עתה הוא משלם את המחיר, בעיקר בגלל שטעה בהערכת אופייה הבוגדני של יחימוביץ .

מערכת יחסיו הפוליטיים והאישים של עיני ידעה תהפוכות, בעת תקופת כהונתה של יחימוביץ כחברת כנסת היא הייתה מקורבת לעיני ומתאומת אתו בחלק מצעדיה הפרלמנטאריים והפוליטיים.

על רקע זה לא קשה היה לנחש מדוע התנגדה בשעתו יחימוביץ להצעת חוק לגבי מתן הגנה לחושפי שחיתויות בארגוני עובדים ובכללם הסתדרות העובדים הכללית.

אין ספק שעיני לא מעוניין לעודד חשיפת שחיתויות בהסתדרות ובארגוני עובדים שהוא חפץ ביקרם והם כתמורה תומכים בו וסרים למרותו. יד רוחצת ידיים שלפעמים הן מזוהמות.

עיני לא שכח גם ליחימוביץ והושיט לשלי סיוע ארטילרי בהתמודדות הסופית שלה מול חבר הכנסת עמיר פרץ שטיפח וקידם אותו בעבר כאשר כיהן יו"ר ההסתדרות ועיני בגד בו ויצא נגדו. 

יחימוביץ היא כפוית טובה סדרתית. לאחר שהצליחה להתנער מחיבוקו של עמיר פרץ ולהשתחרר ממנו במפלגת העבודה היא החלה להתרחק ממיטבה השני עיני שהתקרב מחדש אל פרץ. הסיבוב הבא מתקרב.

2. ראש העיר הרקדן
ראש עיריית בת- ים שלומי לחיאני לא נשמע נרגש במיוחד בעקבות הודעתה המאוחרת של פרקליטות מחוז תל אביב לכלכלה ומיסוי להגיש נגדו בקרוב כתב אישום פלילי בכפוף לשימוע. בהודעה שחצנית טיפוסית בעלת נימה של זלזול במערכת אכיפת החוק הודיע שהוא דוחה את קביעת הפרקליטות על הסף. לטעמו הוא לא עבר כל עבירה והדרך סלולה בפניו להיבחר לקדנציה נוספת.

לחיאני חובב הריקודים שנוהג כמי שהתיק הפלילי לא מזיז לו בכלל, ובין ריקוד אחד למשנהו רוקם תוכנית להיות ביום מן הימים ראש הממשלה.

ללחיאני היו בשנתיים האחרונות סיבות טובות לרקוד רומבה לא רק עם כוכבי התוכנית הטלוויזיונית "רוקדים עם כוכבים", אלא גם עם כמה עובדים בכירים בעיריית בת-ים, שעל-פי החשד עברו על החוק למענו וקיימת לגביהם המלצה של המשטרה להעמידם לדין פלילי.

כבר לפני כשלוש שנים המליצה המשטרה לפרקליטות מחוז תל אביב למיסוי וכלכלה להעמיד לדין את לחיאני בגין שורת עבירות של שחיתות שלטונית. בהודעת המשטרה נאמר בין השאר, כי היחידה לחקירת פשיעה כלכלית שחקרה את החשדות נגד לחיאני "סבורה כי נמצאה תשתית ראייתית כנגד לחיאני בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים על-ידי עובד ציבור, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות". מאז, נראה לנו שיש סחבת בלתי מובנת בהגשת כתב אישום נגד לחיאני.

אומ"ץ לא הרפתה מנושא זה, מחשש שגורמים מסוימים במערכת אכיפת החוק יקבלו רגליים קרות.

הייתה לכך סיבה נוספת: בניגוד לראשי הערים האחרים החשודים בפלילים שנזהרים שלא להתעמת בפומבי עם הפרקליטות, לחיאני לא נמנע מלהשתלח תכופות בכלי התקשורת במשטרה ובפרקליטות.

בשעתו פנתה אומ"ץ אל עו"ד אלה רובנציק, פרקליטת מחוז תל אביב כלכלה ומיסוי שפרשה בינתיים מתפקידה: 
"מזה למעלה מארבע שנים נפתחה חקירה בחשד שראש עיריית בת-ים שלמה לחיאני עבר שורה של עבירות פליליות חמורות. תנועת אומ"ץ ליוותה את החקירה והעבירה חומרים רבים לגופי אכיפת החוק".
בתשובה לכך הודיעה לנו פרקליטת המחוז שתיק החקירה נגד לחיאני וחשודים נוספים בעירייה הועבר לפרקליטות רק לאחרונה. עו"ד רובנציק הוסיפה: "מדובר בפרשה רבת עניינים, דמויות והסתעפויות אשר נחקרה ע"י משטרת ישראל זמן רב. אם ובמידה ויתקבלו החלטות בקשר להגשת כתב אישום, יעשו אלה רק לאחר לימוד חומר החקירה הרב, ניתוחו ושקילת הסוגיות המשפטיות שעולות ממנו".

במקביל פנינו כמה פעמים לפרקליטות לגבי לוח הזמנים של הגשת כתב האישום נגד לחיאני וביקשנו לדעת מתי יש בכוונת הפרקליטות להגיש את כתב האישום נגד לחיאני. בהקשר לכך טענו שפנייתנו נובעת בין השאר מהעובדה שלחיאני אינו מהסס להשתלח בכלי התקשורת ובגופי אכיפת החוק בנושא הנדון, ואינו נמנע מלזרות חול בעיני הציבור במסירת מידע מגמתי או חלקי על פרשת החשדות נגדו.

בשולי תשובתה אמרה פרקליטת המחוז לשעבר, שהפרקליטות עושה מאמץ להשלים את ההליך בהקדם האפשרי, אך נבצר ממנה לנקוב במועד השלמת ההליך המשפטי.

גם בתקופת כהונתה של פרקליטת המחוז החדשה, עו"ד ליאת בן ארי, לא זורזה הגשת כתב האישום. הפעם הנימוק הפורמאלי הוא שבינתיים הוחלף הפרקליט שטיפל בתיק ושפרקליטה אחרת צריכה ללמוד את החומר מחדש. זו אולי הייתה הסיבה לאופטימיות המתמשכת של לחיאני שהמשיך לרקוד במרקעי הטלוויזיה לצחוק בפומבי ובאותה הזדמנות גם להמשיך לצפצף צפצוף ארוך על שלטון החוק.

לפני זמן קצר פנתה אומ"ץ מחדש אל פרקליט המדינה משה לדור בלחץ נוסף: 
"תנועת אומ"ץ ליוותה בשנים האחרונות את פרשת החשדות שלפיהם ראש עיריית בת-ים שלמה לחיאני ביצע עבירות פליליות במהלך שהותו בעירייה.

בהקשר לכך העברנו חומרים רלוונטיים למשטרת ישראל, מבקר המדינה ולגורמי אכיפה נוספים. בשעתו פורסם כי התקבלה החלטה עקרונית להגיש נגד לחיאני כתב אישום פלילי נגד חלק מהחשדות הנ"ל. למרבה הצער קיימת סחבת רבה בנושא זה בפרקליטות מחוז ת"א לכלכלה ומיסוי.

אומ"ץ סבורה שיש לסיים פרשה זו בהקדם ולהגיש לאלתר את כתב האישום מאחר שראש העירייה לחיאני הודיע בינתיים על כוונתו להתמודד פעם נוספת לראשות העירייה, בבחירות שאמורות להתקיים בחודש נובמבר הקרוב.

לא יעלה על הדעת שראש עירייה שנגדו עומד ותלוי כתב אישום פלילי יעמוד לבחירה מחודשת רק משום שתחנות הצדק טוחנות לאט מדי".
השבוע, באיחור תמוה ומוזר שטעון בדיקה של משרד מבקר המדינה, נמסרה הודעת הפרקליטות. אם מותר לי להמר: תהליך השימוע של לחיאני וההחלטה הסופית שתבוא בעקבותיו ימשכו לפחות שנה.

בינתיים יבחר לחיאני מחדש לראש עיריית בת-ים לשמחתם של מרבית תושביה שהתאורה הססגונית בטיילת של בת ים נוגעת לליבם יותר מאשר אכיפת שלטון החוק במדינה.

3. היחצן הרברבן
יחצן הצמרת רני רהב מצוי בימים אלה במצוקה מקצועית, כמה מלקוחותיו שעליהם נמנים טייקונים וגופים כלכליים גדולים במשק מסוגם של נוחי דנקנר וחברת אי.די. בי. מטווחים בימים אלה על הכוונת של הציבור הרחב שיצא חזיתית נגד ההטבות המפליגות והיחס החריג שמהם הם יצאו נשכרים לאורך על השנים: תספורות, מחיקת חובות, הטבות מס, עסקות סמויות והקלות גלויות וכיו"ב.

רהב החל להשמיע בימים האחרונים דברי רהב בכל כלי התקשורת וטען כי מתקפה זו מפחידה אותו בגלל השלכות מרחיקות לכת.
מדבריו של רהב השתמע שיש צורך לשמור מכל משמר על אילי ההון שמניעים את הכלכלה הישראלית מייצרים מקומות עבודה ויוצרים אקלים נאות להשקעות בארץ שאם לא כן תפגע הכלכלה הישראלית וכולנו נצא נפסדים.

ככל הנראה חש רהב שהוא מנהל מלחמה אבודה ועלול להפסיד בחודשים הקרובים כמה לקוחות כבדים שלא יצליחו לעשות לנו קרחות.
לרהב היו ימים קרביים טובים יותר שבהם לא חשש להשתלח בעיתונאים.

כך עשה בשעתו שכזכור כבר השתלח בעבר בחריפות ביחימוביץ', עוד כשהייתה מגישת רדיו נוקבת, בעלת אג'נדה חברתית, כמו גזית. הדבר אירע כשהיא העזה למחות בתוכניתה על פיטורי מאות מעובדי בנק הפועלים. רהב, הדובר הנאמן של שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק, עלה לשידור ואמר למגישה האמיצה: "את רעה, את רעה". מעניין האם גבה מהנהלת הבנק עמלת שורה עבור תעוזתו.

בהזדמנות אחרת שיגר רהב בליסטראות לעבר גבי גזית - בין היתר, אמר היחצן כי מגיש הרדיו הוא "התאום הסיאמי של שלי יחימוביץ' ומציג את עצמו כאימא תרזה". כבר אז אמרתי לעצמי שהתינוק המגודל הזה חצה פעם נוספת את הגבול. הגיע הזמן לעצור את חרצובות לשונו של רהב, משרתם של אילי ההון, אבל רהב המשיך בדרכו והפך להיות מקובל על נשיאים, ראשי ממשלות , שרים, חברי כנסת, ראשי ערים וכל המי ומה מדוע ולמה וכמה.

במקביל היה לרהב ביקוש במגזר הכלכלי מאחר שהוא הפך לאחד הצינורות המרכזיים לחיבור לאישים בשלטון ובאופוזיציה בעת ובעונה אחת.

רהב פיתח שיטת עבודה של שימוש באישיות ידועה כמקדמת מכירות של לקוחותיו המסחריים. בתחום הזה סייעה לו רבות לאה רבין, שגררה את בעלה, בעת שכיהן כראש הממשלה, לאירועים שארגן רהב, ובתמורה זכתה למתנות למכביר מלקוחות מענף התכשיטים.

ניגודי האינטרסים של רהב, שמשרד יחסי הציבור המשגשג שלו ייצג לעיתים במקביל שני לקוחות מתחרים, מעולם לא הפריעו לו במיוחד. נראה שאוזלת ידו של הארגון ליחסי ציבור באכיפת כללי אתיקה מקצועית על חבר מיוחס כמוהו סייעה לו לא במעט.

שיטת התקרבות נוספת של רהב מבוססת על תשומת לב אישית המחניפה כנראה לאנשים רודפי כבוד ובעלי אגו. כך, למשל, כל אחד מאלה הנמנים עם אלפי ידידיו ומכריו מקבל מדי שנה ביום הולדתו פתק ברכה אישי מרהב, לעיתים בצירוף זר פרחים.

רהב חדור המוטיבציה שנחשב ל"יחצן של המדינה" הפך בהדרגה לאיש אמיד בעל נכסים פיננסיים ומכונית יוקרתית עם נהג פרטי, המנהל אורח חיים ראוותני.

שועים מחפשים את קרבתו, ורק המובחרים שבהם זוכים להתארח בחווילתו המפוארת בסביון בהם אנשי תקשורת שהפכו למלחכי פנכה.
אלה שאינם מוזמנים לאירועים ההמוניים יותר שהוא עורך מדי פעם חשים עצמם נעלבים מקופחים ודחויים.
היה כבר מי שטען פעם כי מי שאינו מוזמן לאירועיו של רהב אינו קיים.

הערה לקינוח: אמו של רהב מרים שהייתה בעבר עובדת בכירה במשרד הביטחון נמנתה בשעתו על חברי אומ"ץ. בדיוניים פנימיים שהתקיימו בתנועה היא טענה שאין זה מעניינה של אומ"ץ לעסוק בנושאי הון ושלטון.

לא הסכמנו לדעתה והיא פרשה מהתנועה. כך נותק הקשר המשפחתי שהיה לאומ"ץ עם רני רהב.

הפרידה הייתה אמנם קשה אבל הצלחנו להתגבר.      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • \שוש
  28/04/2013 16:36:03
  בקרוב רני רהב לא תהיה עבודה
  הטיקוטנים , שחשבו שהם מעל החוק , יצטרכו
  להחזיר את הלוואותיהם לבנקים . למכור את רכושם.
  חושבני שנתניהו החל עם הטיקונים ??
 • YARA113
  28/04/2013 11:12:23
  מזל טוב לעשור.
  הון ושלטון הולכים יחד. שמור לי ואשמור לך,
  על חשבון הציבור, ופורעי החוק ממשיכים לצפצף. התדרדרות מוסרית טוטלית.
  תודה לאומץ לרשום
 • דידי יזרעאלי
  28/04/2013 07:33:06
  עוד אחת, שנונה כמו תמיד.
  וכמו תמיד, גם מדכאת.
  אין סוף לשחיתות ולעליצותם של פורעי החוק.
 • חושם
  27/04/2013 17:33:49
  שלושת המוסקטיירים
 • ק.ש
  27/04/2013 09:25:14
  כרגיל שאפו על הכתבה.
  עצוב לראות כי בכל שבוע ישנם "פציינתים" חדשים.בחישוב פשוט 150 כל שנה 1500 בעשור לאומ"ץ.
 • ירמ יהו
  26/04/2013 16:10:47
  השחצן הגדול בין שלושתם הוא לחיאני שנוהג כאילו הוא אחד מצידי הדור
 • עובר אורח
  25/04/2013 20:55:43
  רשימה זו המורכבת משלושה קטעיןם
  ועוסקת ב-3אנשים - יוצאת מגדר הרגיל. יש בה מרוח הקרב של אומ"ץ שחוגגת היום 10 שנים לקיומה. מיטב הברכות לתנועה הציבורית.
 • שי
  25/04/2013 15:48:24
  אלו חיימוביץ הייתה מצטרפת לממשלה, כשרה בכירה הייה לה סכוי להבחר בבחירות הבאות, לדעתי, היא עשתה טעות חייה, אין לה סכוי להתקדם ..תעלם מהמפה הפוליטית
 • שושפ
  25/04/2013 15:38:54
  לאריה צריך אומץ ותעוזה רבה לכתוב נגד עייני. עייני נלחם למען העובדים השבעים עם משכורות עתק, אך שוכח את החלשים והגימלאים החיים מתחת לקו העוני .
 • יודע דבר
  25/04/2013 15:17:47
  תבדוק היטב מי עומד מאחורי רני רהב
 • אמיר חרמוני
  25/04/2013 15:13:30
  עופר עיני כמו רבים מקודמיו בהסתדרות - מצליח לדאוג רק לאדם אחד - עופר עיני. אנו העובדים איננו מעניינים אותו, וכל מעשיו מנותבים לחיזוק כוחו ומעמדו ...
 • גד
  25/04/2013 15:08:55
  שלוש מטרות....בשפה הצבאית "בול מטרה".
  מעבר לכך כל מילה מיותרת.
 • אליזבט
  25/04/2013 13:38:03
  אריה, ישר כוח על חשיפת האמת ללא כחל וסרק. תחזקנה ידיך במאבק נגד הלוזרים הללו שבעטיים כולנו עומדים להפסיד.
 • יעקב שביט
  25/04/2013 13:36:49
  קראתי היטב כל מילה..........אני תקוה שאנשים אשר קוראים לעצמם אנשי ציבור ולמעשה מדובר במשואה הקדומה "הון-שלטון-פשע" יעמדו בבוא היום למשפטו של הריבון וישלמו על כך.
 • יוסף וייס
  25/04/2013 13:26:38
  ישר כוח לאריה אבנרי!
    עיצוב: סטודיו נעמה