חמקני הדין (166)  |  

כיצד עלה בידי עו"ד אורי מסר שהיה שותפו העסקי של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ובידי עובד יחזקאל ששימש כעוזרו האישי להתחמק עד כה מהעמדה לדין
                                                                     
                                                                             ▪  ▪  ▪
במהלך עדותה של העבריינית הסדרתית שולה זקן בפרשת הולילנד, היא עשתה הכל כדי להרחיק את "מפעל חייה" המגה-מושחת אהוד אולמרט מקבלת שוחד מעד המדינה המנוח שמואל דכנר. השבוע החליטה זקן להכניס מחדש לתוך הבוץ המשפטי שניים ממקורביו של אולמרט לשעבר, עורך הדין אוריאל מסר ועובד יחזקאל, שהצליחו לחמוק עד כה מלעמוד לדין למרות שהיו מעורבים בחלק ממעשי השחיתות של אולמרט.

פרקליטיה של זקן ביקשו לדעת מדוע נסגרו התיקים נגד מסר ויחזקאל (וארבעה אחרים), כדי לבסס טענה של הגנה מן הצדק למרשתם: אם הם לא הועמדו לדין - לא היה מקום להעמיד לדין אותה. כפי שהעידה זקן עצמה, לאחר הפנייה הזאת ניתק מסר מגע עם פרקליטיה, למרות שקודם לכן התקשר מיוזמתו והציע לעזור לה.

כדאי לברר כיצד עלה בידיהם של מסר ויחזקאל להתחמק עד כה מהעמדה לדין.

1. עו"ד אוריאל מסר 
היכרותם הראשונה של אולמרט ומסר הייתה בעת לימודיהם המשותפים בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. אולמרט הערמומי, שהיה כבר אז עבריין פוטנציאלי, זיהה את מסר כמי שאפשר לרתום אותו לדברי עבירה ולגנוב איתו סוסים, חמורים וגמלים. השניים פתחו משרד פרקליטים בירושלים יחד עם שותפים נוספים, ושולה זקן החלה לעבוד כפקידה במשרד. אולמרט זיהה אצלה נאמנות עיוורת בצד יסודות פליליים.

אולמרט ידע להפוך בגדול את הפעילות הציבורית והפוליטית שלו לתועלת העסקית. הכנסת שבה כיהן כחבר כנסת חופשי מחברות בוועדות שימשה לו מקום-מפגש לקבלת לקוחות. כאשר נאסר על חברי כנסת לעסוק בפרקטיקה פרטית, פרש אולמרט מהמשרד והלקוחות הועברו אל מסר. אולמרט היה שותף סמוי לרווחים, איך לא?

מסר גויס לשמש כיועץ משפטי של מטה הבחירות של אולמרט לראשות עיריית ירושלים ונטל חלק בפעילות הכספית השוטפת ובגיוס תרומות שחלקן לא היו חוקיות. הכספת במשרדו שימשה מקום-מסתור למטבע זר בהיקפים גדולים. במקביל שימש מסר עורך דינה הפרטי של משפחת אולמרט, ואני מוכן להמר שהוא עשה זאת ללא תמורה.

מאוחר יותר, כאשר התמנה אולמרט בכמה משרדי ממשלה (בריאות, תקשורת, תמ"ת ואוצר), דלתו הייתה פתוחה דרך קבע בפני מסר ולקוחותיו. מי שמכיר מקרוב את אולמרט יודע שלעולם הוא לא מעניק שירותים מעין אלה לשם שמיים.

אולמרט גם גייס לקוחות למסר על תקן של מתווך שכן על-מנת לקבל פרס. אחד מהם היה האוליגרך ארקדי גאידמק שאולמרט התלבש עליו והציע לו לרכוש את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים בדרכו המדומה לכיבוש העיר. גאידמק סיפר כעבור זמן, כי אולמרט אילץ אותו לשכור את שירותיו המשפטיים של עורך הדין אורי מסר, שהיה בעבר שותפו לעסקים של אולמרט והמשיך לשמור איתו על קשרים כספיים עלומים.

אומ"ץ הגישה בשעתו תלונה למשטרה בנושא זה, וביקשה לחקור חשד לפיו מסר העביר לאולמרט עמלת תיווך בפרשת רכישת קבוצת הכדורגל. במקביל טענו שיש חשד סביר שמסר מעביר לאולמרט עמלות מעסקות שאולמרט תופר עבורו במינהל מקרקעי ישראל ובמקומות אחרים ואף פירטנו אותן. לצערי, המשטרה לא חקרה נושא רגיש זה, אולי משום שהתמקדה במערכת הקשרים הכספית בין אולמרט ומסר בפרשת טלנסקי ובשירותים המיוחדים שהעניק אולמרט ללקוחותיו של מסר במרכז ההשקעות.

במרוצת השנים העבירה אומ"ץ לגופי אכיפת החוק חומרים רבים שהצביעו על מערכת הקשרים ההדוקה ששררה בין אולמרט למסר, שנהגו לפי כל הסימנים על-פי הכלל הבדוק: "זה נהנה וזה לא חסר". נגד אולמרט הוגשו כידוע כמה כתבי אישום שלא כיסו את מלוא היקף פרשות השחיתות הרבות שבהן היה מעורב לאורך השנים. עו"ד מסר, שותפו לחלק מהעבירות, נחלץ מהעמדה לדין.

בעקבות זאת עתרה בשעתו אומ"ץ לבג"ץ נגד החלטת הפרקליטות להימנע מלהעמיד לדין את עו"ד מסר בגין חלקו בפרשת מעטפות הכסף וניהול הקופה הסודית עבור ראש הממשלה לשעבר אולמרט ובגין חלקו בפרשת מרכז ההשקעות. בעתירה נטען, כי החלטת הפרקליטות שלא להעמיד לדין את עו"ד מסר הינה בלתי סבירה באופן קיצוני ומהותי, וכי על בית המשפט העליון להתערב ולהפוך החלטה זו. עוד נטען, כי קביעות הפרקליטות בהחלטה סותרות את טענות הפרקליטות בכתב האישום שהוגש נגד אולמרט. כך, בכתב האישום מייחסת הפרקליטות לעו"ד מסר מעשים פסולים, ומודעות לאותם מעשים, בעוד בהחלטה נקבע, באופן לא ברור, אחרת.

כן נאמר בעתירה, כי על-פי כתב האישום ניהל עו"ד מסר במשרדו עבור אולמרט קופה סודית של מזומנים שהצטברו בה מאות אלפי דולרים שמקורם, בעיקר, ממשה טלנסקי. הכספים הועברו לעו"ד מסר, בדרך כלל, על-ידי ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, ומדי פעם העביר עו"ד מסר לאולמרט סכומי כסף מהקופה הסודית ואף פרט אותם עבורו בחנות לחלפנות כספים.

עוד נטען בכתב האישום, כי כשמונה אולמרט לשר החל עו"ד מסר לייצג לקוחות בעניינים שנמצאים תחת אחריותו של אולמרט ואף פנה לאותם לקוחות ביוזמתו והציע את שירותיו. אולמרט, שעמד בניגוד עניינים חריף לאור מחויבותו לעו"ד מסר, התערב באופן אישי לטובת לקוחותיו של מסר ואף שינה את החלטות הדרג המקצועי.

אומ"ץ טענה, כי מכתב האישום עולה שעו"ד מסר היה שותף לעבירות לכאורה שביצע אולמרט וסייע לו בביצוען, לרבות בהסתרת הקופה הסודית. עוד נטען, כי הגם שעו"ד מסר אינו עובד ציבור, יש להעמידו לדין בשל חומרת העבירות לכאורה והפגיעה העמוקה בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו - פגיעה שעו"ד מסר היה שותף מלא ליצירתה.

אין לי ספק שמסר חייב הרבה לרעייתו עו"ד דוידה לחמן-מסר על שהצליחה למנוע את העמדתו לדין. הדעת נותנת שמסר היה אמור להיות עד מדינה תמורת אי-העמדתו לדין, אבל בנסיבות שלא הובהרו עד היום הסתפקה הפרקליטות רק בעדותו מטעם התביעה. כך למשל, במשפט בפרשת טלנסקי סיפר עו"ד אורי מסר כי החזיק קופה במשרדו שאליה זרמו מאות אלפי דולרים, בעיקר מטלנסקי. מסר העיד בבית המשפט כי בשלב מסוים העביר את 150 אלף הדולרים שנשארו בקופה לשולה זקן, כדי שזאת תעביר אותם לאהוד אולמרט. אולמרט טען בעדותו כי לעולם לא קיבל את הכסף, וזקן שתקה. אז מה קרה עם הכסף? גם לאחר הכרעת הדין נותרנו עם התעלומה.

אין ספק שהדמות המרכזית באי-העמדתו של מסר לדין בפרשות טלנסקי ומרכז ההשקעות הינה רעייתו עו"ד דוידה לחמן-מסר ששימשה בעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. בשעתו פנתה אומ"ץ אל היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז וביקשה ממנו לנקוט בצעדי מידור דחופים כדי להרחיק אותה מחומר החקירה שמצוי בפרקליטות, והוא הגיב שהוא סומך מאוד על האינטגריטי שלה. מעניין שאנחנו לא סמכנו על האינטגריטי של לחמן-מסר וספק אם בדיעבד היה מזוז חותם על כך כיום.

מן הדין שתיערך חקירה ובדיקה על-ידי גוף מוסמך שיקבע מדוע נחלץ מסר מהגשת כתבי אישום שבהם הואשם אולמרט. מסתבר שגם מפרשת הולילנד עלה בידיו של מסר לחמוק בלי כתב אישום. בשעתו הוא איים להגיש תביעות דיבה נגד כלי תקשורת שינסו לקשור אותו לפרשת שחיתות זו. השאלה היא אם יעלה בידיה של זקן לסבך אותו ובאיזו מידה תוכל רעייתו דוידה, שאיבדה חלק מקשריה, לסייע לו. בשלב זה אין לי ספק שזקן העבירה בעדותה למסר "דרישת שלום" חמה מאולמרט שאינו שוכח ואינו סולח.

2. עובד יחזקאל 
אחרי שאולמרט נבחר כראש עיריית ירושלים בראשית שנות התשעים התייצב אצלו צעיר משכיל מרמלה בן 28 בשם עובד יחזקאל ששירת בצבא במודיעין והציע לו את שירותיו כעוזרו האישי. אולמרט, החשדן לקלוט עובדים חדשים סביבו מחשש שיחשפו את מעלליו, התרשם מיחזקאל ואחרי שערך בדיקה מקפת על אודותיו הבין שיוכל לסמוך עליו בעת צרה וקיבל אותו לעבודה לא לפני שמנהלת הלשכה זקן נתנה את ברכתה.

ואמנם, יחזקאל התקדם בתפקידו ומילא את התפקיד במשך עשר שנים. במסגרת תפקיד זה כיהן במספר דירקטוריונים של תאגידים עירוניים וחברות-בנות של העירייה, דוגמת החברה לפיתוח מזרח ירושלים, תאגיד הגיחון, ועדת ההנצחה העירונית וחברת החשמל המזרח-ירושלמית.

לאחר כינון ממשלת שרון, החל יחזקאל לשמש כיועצו של השר אולמרט במשרד התמ"ת והפך להיות הצל של השר. בהדרגה היה יחזקאל מעורב בתרגילים מסריחים מבית מדרשו של הבוס העבריין, לרבות מתן הטבות שונות במרכז ההשקעות ובמינהל מקרקעי ישראל (שהיה תחת שליטתו של המשרד) לאילי הון שאולמרט חפץ ביקרם. כך עלה בידו להכיר מקרוב גם את מסר שהביא למשרד לקוחות כבדים לקבלת סיוע מהשר.

במקביל טיפל יחזקאל בשורה של מינויים פוליטיים של אנשי קדימה בתפקידים שונים במשרד ובשלוחותיו, שהיה בהם חשד לעבירה על החוק. אחד המינויים המאלפים לתפקיד היועצת המשפטית של מרכז העסקים הקטנים היה זה של חברתו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, שהיה בן-בריתו הפוליטי של אולמרט ושותפו לדברי עבירה רבים בארץ ובחו"ל.

לאחר שנבצר מאריאל שרון למלא את תפקידו, ליווה יחזקאל את אהוד אולמרט בתפקידו כראש הממשלה הזמני עד לבחירות ואחרי בחירתו של אולמרט לתפקיד ראש הממשלה מונה יחזקאל לשמש כמשנה לראש הסגל יורם טורבוביץ'.

לאחר פרישתו של ישראל מימון מתפקיד מזכיר הממשלה, מונה יחזקאל למזכיר הממשלה וכיהן בתפקיד עד להתפטרותו של אולמרט בעקבות חשיפת חלק ממעשי השחיתות שלו. במהלך כהונתו של יחזקאל כמזכיר הממשלה, פורסם על-ידי מבקר המדינה לשעבר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, דוח על "פרשת מרכז ההשקעות", שבו נקשר גם שמו של יחזקאל. חלק מהחומרים שהיו בידי המבקר בנושא זה הועברו למשרד על-ידי אומ"ץ.

יחזקאל נחקר במשטרה על חלקו בפרשות מרכז ההשקעות והמינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים ובגופים אחרים במשרד, אך פרקליטות המדינה החליטה שלא לצרף את יחזקאל לכתב האישום שהוגש נגד אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות ולא הגישה כלל כתב אישום נגד השניים בפרשת המינויים הפוליטיים.

בעקבות ההחלטה לסגור את תיקי החקירה הללו, פנה עורך הדין אבינועם מגן, חבר הצוות המשפטי של אומ"ץ, אל היועץ המשפטי לממשלה ואל פרקליט המדינה בבקשה לבחון מחדש את ההחלטה שלא להעמיד לדין את אולמרט ויחזקאל בפרשת המינויים הפוליטיים למרות שהיו ראיות חותכות. כל הסימנים מעידים על כך שהפרקליטות החליטה לוותר לאולמרט על כתב אישום פלילי נוסף כדי להקל עליו אחרי שכבר הוגשו נגדו שלושה כתבי אישום בפרשות ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות. אומ"ץ עתרה לבג"ץ בניסיון למצות את הדין עם אולמרט ויחזקאל בפרשה זו - אבל העתירה נדחתה.

פרט מאלף: בעת עדותו של אולמרט במשפט הולילנד הוא התקשה להסביר כיצד דלף פרוטוקול פנימי של ישיבה בראשותו שהתקיימה במשרד התמ"ת לעד המדינה דכנר. המדובר היה בפרויקט נדל"ני נוסף בפארק איילון שדכנר טיפל בקידומו ותיגמל בתמורה - איך לא - את אולמרט וזקן. התברר שדכנר הכניס תיקונים ושינויים מסוימים בטיוטת הפרוטוקול שהועברה אליו - לא במפתיע - על-ידי זקן לפני שנחתם ונשלח למשתתפים בדיון.

הדו-שיח שניהל אולמרט עם השופט מדבר בעד עצמו. אולמרט השיב, כי לא ידע על כך, וכי אינו יודע מה היה נקבע כיום בעניין הוצאת הפרוטוקול לגורם חיצוני לאור העובדה שקיים חוק חופש המידע. השופט דוד רוזן העיר לו: "זה לא כל כך פשוט, אדוני. עכשיו יש לנו מסמכים שחלקם הוגשו בידי ההגנה, וזה הכל בלשכה שלך, כשאומר לנו עובד יחזקאל שלא יוצא פרוטוקול בלי אישורך. ואחרי כל הדברים האלה אתה אומר לי: אני לא יודע. אי-אפשר להשאיר את זה פתוח, כי התביעה תראה בזה אחד העוגנים המרכזיים לביטויים החריפים שהם יטיחו בך".

אולמרט: "אני לא חייב לקבל כל דבר שאמרו אנשים שעבדו תחתי". רוזן: "אתה לא יכול להגיד לי שהם אנשים נפלאים". אולמרט: "אמרתי שעובַד היה עובֵד מסור שעשה דברים טובים, ומשהו השתבש בתהליך החקירות ופתאום התברר שהוא הפך להיות רק מתאם טכני והוא הציג את עצמו כחותמת גומי - דבר שרחוק מן האמת כרחוק מזרח ממערב".

לאחר מכן אולמרט האריך בהעמקת החשיפה על חלקו של יחזקאל ולא שכח גם את מסר, כאשר טען שלא ידע על מעורבותם של דכנר, יחזקאל ועו"ד מסר בשינויים שבוצעו בתוכנית פארק איילון. אין ספק שהייתה זו פעולה מתואמת של אולמרט וזקן לסבך גם את יחזקאל, כפי שעשו לגבי מסר, כדי לנסות להוריד מהם לפחות חלק מנטל האשמה ולהעבירו לשני מעורבים אחרים שלא נותנים את הדין.

אולמרט לא יחדל במאמציו הבלתי נלאים כדי לסבך אותם משפטית ואישית. מי שמכיר מקרוב את אולמרט יודע שהוא לא נהג להותיר בריאים בשטח אלא פצע אותם במועד שהתאים לו כפי שעשה באחרונה למסר וליחזקאל ששירתו אותו בנאמנות לאורך שנים וכיסו על פשעיו.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • איילה
  28/10/2013 21:48:13
  הידע שלך והמידע שאתה מעביר – מרשימים ביותר (במובן הרע של המילה). איך היינו יודעים על כל השחיתויות האלה בלעדיך...
 • לשי
  27/10/2013 09:15:05
  אתה מוזמן להיכנס לאתר של אומ"ץ ולהתרשם מהפריסה הגדולה של המושחתים שבהם אנחנו עוסקים
 • לעדן מחבר הנהלת אומ"ץ
  27/10/2013 04:56:58
  אריה אבנרי עוסק בפרס, ליברמן, דרעי, איציק, יחימוביץ, משפחת שרון ועוד עשרות אישים פוליטיים מושחתים ורקובים
 • עדן
  27/10/2013 01:55:03
  לשי, אם עוד טרם הבנת אריה אבנרי עסוק אובססיבית בעיקר באהוד אולמרט, שאר המושחתים השולטים בכיפה, חלקם מושחתים בהרבה ממנו, אינם מעניינים אותו. לאלוהיו של אבנרי הפתרונים. אין סיכוי שהצעתך תקבל את הטיפול הראוי
 • צבי
  26/10/2013 20:37:35
  מאלף כתמיד, ברכות
 • לעובר אורח
  26/10/2013 17:48:34
  אני אישית לא מצפה שהיועץ המשפטי יפעל נגד מסר השותף לאולמרט כל עוד וינשטיין ושפירא באכיפת החוק לא יהיה שינוי. נמשיך לחיות בביצה הטבעונית
 • רון
  26/10/2013 17:45:18
  הציבור שבחר ב 3 ראשי הערים המושחתים שותפים לשחיתוחת הצבורית. אני אישית לא רואה תקווה. מדינה של קומבינה ושחיתות
 • הנגעל
  26/10/2013 16:38:55
  אני תושב נהריה השקטה בדרך כלל, ולשמחתי גם רחוקה מהצמתים המרכזיים והרועשים במיוחד. כשאני מקבל ביום שבת לקרוא מאמר כה משכנע, נותן לי תחושה שאני בעצם כנראה לא חי במדינה הזו. אותי זה מגעיל. כל הכבוד לתנועת אומץ שעושה באומץ את עבודה השחורה במדינה.
 • איש תעשיה אוירית
  26/10/2013 15:09:44
  אריה אבנרי, מדוע טרם התלוננתם במשטרה או אצל היועץ המשפטי לממשלה על הסעות אלפי עובדי התע"א מטעם ח"כ חיים כץ, מזכיר ארגון עובדי התע"א, לקלפיות הפריימריס בליכוד בבחירות הקודמות והאחרונות לכנסת, הכל באישור הנהלת התע”א לדורותיה? ר' דו"ח מבקרי המדינה.
 • עמליה
  26/10/2013 14:15:39
  ממש בית חרושת לשחיתות, רמאות, וקומבינות מעורר בחילה אמתית מי מנהל אותנו ובאיזה כוח.
 • אמיר חרמוני
  26/10/2013 12:14:18
  כל סוף שבוע, אנו זוכים לקרוא מפרי עטו של אריה. כל שבוע אנו נחשפים לעוד מעשי שחיתות ותמיד נשאלת השאלה - עד מתי?
 • ד"ר מאיר מונסליזה
  26/10/2013 12:07:45
  המאמר הזה הוא בחזקת כתב אישום מפורט ומבריק
  מי ירים את הכפפה??
 • שי
  26/10/2013 11:11:50
  קראתי בבלוג של אביב דרוקר ביקורת שלא הוגשה תביעה נגד שר התיירות לשעבר ההולל מישראל ביתנו שנתן לחברתו מליון שקל להפקת הופעה באילת. שפירא התעלם מהפרשה. בושה וחרפה. מושחתים נמאסתם
 • משה
  26/10/2013 10:52:25
  ייש כוח, אנא הלחמו למען יותר שקיפות
 • הראלה
  26/10/2013 10:12:39
  כשם שסוף גנב לתלייה, גם סופם של המעללים להתגלות, ונראה לי שבמשפט זה לא רק שהכול יצוף, זה יהיה המנוף להגשת ערר על פסק הדין במשפט בו אולמרט זכה לכאורה.....(שוכחים שהוא גם הורשע באחד הסעיפים החמורים).
 • cבן סמון רבקה
  26/10/2013 09:18:09
  לצערי יש לנו כל כך עוברי חוק במדינה ששודדים גונבים עוברי חוק ושכל גנב חושב שהוא מלך למגר את כולם להענישם איפה בנת המשפט איפה אנחנו בכלל<<<<<<<<בולעים את כל הצפרדעים! באשורם של <<<<<<<כל כך הרבה נכתב בנושא!!!!!!ומה נעשה !!!!!כלום!הכל בלא<<<בלא<<<<< ומי יבלע את זה!
 • ליאור
  26/10/2013 08:23:43
  צריך לחקור את חלקה של עו"ד דוידה לחמן מסר
 • ירמיהו
  26/10/2013 05:57:30
  העבדות המפורטות בכתבה זו אינן יכולות להישאר תלויות באוויר. חובה לברר אותן עד תום
 • שושפרי
  25/10/2013 22:07:53
  כל עוד השופט רוזן מנהל את המשפט, אני חשה שייעשה הצדק במלואו. בזכות רוזן יש קרן אור באכיפת החוק. אני בוטחת בו ובשיפוטו.
 • דפנה
  25/10/2013 22:04:25
  מילים כדורבנות
 • משפטן
  25/10/2013 19:58:04
  שערורייה שמחייבת בדיקה בלתי תלויה
 • רויטל
  25/10/2013 18:58:54
  אכן כתיבה חדה וברורה כתמיד של אריה וכך גם המסקנה שכל מי שפועל יחד עם אולמרט סופו להיפצע מאולמרט. שולה זקן, האם הפנמת זאת? בעצם כבר אחרת את המועד.
 • חוכמת הנסתר
  25/10/2013 18:55:32
  מדובר בעדי מדינה סמויים, כאשר אדם עובר עבירות והפרקליטות לא מעמידה אותו לדין, כאשר ידוע לה שהוא היה שותף לעבירות, הרי שמדובר בעד מדינה לכל דבר ועניין. יש עד מדינה 'גלוי' שהמדינה חותמת עמו 'הסכם עד מדינה' ויש עד מדינה 'סמוי' שהמדינה לא מספרת שהוא עד מדינה, כדי שהשופט והנאשם לא יידעו זאת, כי אז מתחייב שהמדינה תצטרך 'סיוע' לעדותו, ולא שייחשב כעד רגיל.
 • עובר אורח
  25/10/2013 18:06:09
  אין קריאה חדה מזו של אריה: כל פרשת מסר חייבת להיבדק בידי היועץ המשפטי ומשטרת ישראל. בכוחו של אורי מסר לשפוך אור על כנופיית אולמרט - ומי הם השותפים האמיתיים שזהותם כבר ידועה לכל.
    עיצוב: סטודיו נעמה