המסך יורד על פואד  |  

ניתן לומר בפרפראזה שזקנתו של זקן ח"כ פואד כבעל דירה מפוארת ביפו שדרכי מימונה לוטים עדיין בערפל מביישת את צעירותו כמי שהתגורר בצריף טחוב חסר קשרים להיחלץ ממנו. הזינוק הכספי של פואד משקף תהליך ארוך של הסתאבות מתמשכת רצופה עבירות פליליות לכאורה שהחלה לפני למעלה משלושים שנה בראשית שונות ה-80 והתנפצה כאשר ביקש לסיים את הקריירה הציבורית שלו כנשיא המדינה

                                                              ▪  ▪  ▪
אני מבקש לפתוח רשימה זו בנימה אישית שיש בה סממנים של גילוי נאות על בנימין (פואד) בן-אליעזר שהיה בעבר הרחוק חבר טוב והבעת צער על המצב הקשה שאליו שהוא נקלע בימים אלה שבהם הוא מבלה לסירוגין בחדרי חקירות של המשטרה כחשוד בביצוע מעשים פלילים ובחדרי האשפוז של בית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי דחוף לקראת ניתוח שתילת כליה.

ניתן לומר בפרפראזה שזקנתו של זקן חבר הכנסת, פואד כבעל דירה מפוארת ביפו ששוויה נאמד ב-10 מיליון שקלים ודרכי מימונה לוטים עדיין בערפל מביישת את צעירותו כמי שהתגורר בצריף טחוב חסר קשרים להיחלץ ממנו. הזינוק הכספי של פואד משקף תהליך ארוך של הסתאבות מתמשכת רצופה עבירות פליליות לכאורה שהחלה לפני למעלה משלושים שנה בראשית שונות השמונים והתנפצה כאשר ביקש לסיים את הקריירה הציבורית שלו כנשיא המדינה. זקנתו הנוכחית מביישת את צעירותו המרשימה.

הכרתי את פואד לראשונה באמצעות חבר משותף בשלהי שנות השמונים כאשר היה עדיין קצין בכיר בצה"ל בדרגת תת-אלוף וכיהן בתפקיד מפקד יו"ש. פואד נתגלה לי כאדם עממי, חם וחף מיהירות שקל להתחבר אליו אבל זיהיתי אצלו גם ערמה טבעית. בתחילת דרכו בארץ היה עדיין פואד עולה חדש תמים שעשה קריירה צבאית כמפקד קרבי מוערך והיה חף מכל עבריינות.

מאוחר יותר היה פואד הראשון של יזמת ההתקשרות עם נוצרים בדרום לבנון, ובין האחראים להקמתה ותפקודה של הגדר הטובה. ‏בעקבות מבצע ליטני מונה למושל אזור דרום לבנון והקים את אד"ל (אזור דרום לבנון). התחנה הבאה של פואד ביזמתו של ראש הממשלה בגין היה מתאם הפעולות בשטחים, ובתפקיד זה שימש כשנתיים, עד לפרישתו הסופית אל החיים הפוליטיים.

במהלך שירותו ביו"ש החלו להגיע אלי רמזים על כך שהוא מנצל את התפקיד כקרדום לחפור בו. היו אלה ניצני תהליך ההסתאבות שלו. בין השאר עלו חשדות שפואד מקבל עמלות ממכירת רכב חדש בשטחים אך הן לא הבשילו לחקירה משמעותית. במקביל נפתחה חקירה ע"י רשות המיסים בחשד שפואד ואיש עסקים רמת גני בשם דני מעוז רכשו נכס בצפון תל אביב וחמקו מתשלום מלוא המיסים. מפרשה זו יצא פואד חבוט אך המציאות הוכיחה שהוא לא למד לקח, והחל לצבור שרצים בקופה שהלכה והתמלאה.

אחרי פרישתו מתפקיד זה השתחרר פואד מהצבא ולא הסתיר את כוונתו להשתלב בחיים הפוליטיים.

הציץ ונפגע
בדיוק באותה תקופה הקים שר הדתות לשעבר אהרון אבו-חצירה מפלגה עדתית בשם תמ"י (תנועה למסורת ישראל) והציע לפואד לכהן כמזכיר הכללי שלה. הייתה זו הפעם הראשונה שפואד עשה שימוש עדתי במוצאו - לא לתפארת מדינת ישראל. השהות במחיצת של אבו-חצירה בעל רמת המוסר הירודה לא עשה טוב לפואד שנחשף לראשונה לתופעת החיבור בין ההון לשלטון ולאפשרויות להתעשר במהלך השירות הציבורי.

אחרי שפואד הציץ ונפגע בתמ"י בגלל העדתיות הוא חבר לעזר ויצמן שהיה בעבר שר הביטחון מטעם הליכוד אחרי שסיים קריירה צבאית מפוארת כמפקד חיל האוויר והם הקימו בסיועו של איל ההון רמי אונגר את תנועת "יחד" שהפכה למפלגה פוליטית. בבחירות לכנסת האחת עשרה ב-1984 קיבלה "יחד" שלושה מנדטים ובן-אליעזר הפך לחבר הכנסת האחת עשרה. למרבה הצער גם החיבור אל ויצמן לא עשה טוב לפואד מבחינת שמירת טוהר המידות שלא היה סעיף מרכזי באג'נדה של עזר. כך נמשך תהליך ההסתאבות של פואד.

דוגמה בולטת לשרץ פוליטי בקופה העמוסה של פואד הייתה מעורבותה של "יחד" מאחורי הקלעים בכל מיני עסקות לא כשרות לכאורה שלא נחשפו ברבים. שנים רבות אחרי שהתנועה התמזגה במחצית שנות השמונים עם מפלגת העבודה נתגלו באזור נס ציונה שטחי קרקע חקלאיים שהיו בבעלותם המשותפת של ויצמן ושל פואד. נסיבות רכישתן של הקרקעות הלו לא ברורה די צרכה. באחרונה הגיע לאומ"ץ מידע שבסיועם של אנשי ציבור מסוימים הופשרו הקרקעות הללו לבניה וערכן עלה עשרות מונים. הנושא הזה מצוי עתה בבדיקת אומ"ץ לפני שתחליט כיצד לכלכל את צעדיה הבאים.

פואד מתאהב במשרד הבינוי והשיכון
התקדמותו של פואד במפלגת העבודה הייתה מטאורית עד שהגיע לתפקיד של יו"ר המפלגה. בין השאר הוא כיהן כראש מטה ההסברה במערכת הבחירות בשנת 1992 שהביאה לעלייתו של יצחק רבין לכהונה שנייה כראש הממשלה.

רבין מינה את פואד כשר הבינוי והשיכון ובכך פתח לו פתח להיות מעורב לכאורה בשורה של מעשי שחיתות בעידן שבו הייתה הפשרה גדולה של קרקעות חקלאיות ברחבי המדינה, במקביל הוקמו ועדות לזירוז קבלת היתרי בנייה וחיסול ביורוקרטיות שונות. אחת החגיגות של פואד באותה עת הייתה קומבינה שרקח עם ראש עיריית הרצליה דאז אלי לנדאו, אדם ארכי מושחת וחשוד סידרתי בקבלת שוחד מאילי הון.

כלל בדוק קובע שמי ששוהה בקביעות בחברת כלבים משוטטים מקבל כידוע קרציות. פואד לא הבין כנראה שמי שמתרועע עם מושחתים לומד מהם כיצד לבעוט בשלטון החוק.

במקום מרכזי בהרצליה פונה באותה עת שטח רחב ידיים שעליו ממוקם בסיס צבאי של מפקדת הנ.מ ויחידת שירותים לא מבצעית. התוכנית המקורית הייתה להקים על אדמת מדינה שיכון לזוגות צעירים שבה היה מעורב משרד הבינוי והשיכון. לנדאו הצליח לשכנע את פואד לוותר על השטח רחב הידיים לצורך הקמת המרכז הבינתחומי שללנדאו היה עניין אישי בהקמתו תמורת הקצאת שטח חליפי אחר בתחומי העיר.

פואד נענה לו אך עיריית הרצליה לא עמדה בהסכם ולא הקצתה את הקרקע המובטחת. בשעתו אנשי מודיעין של המשטרה חשדו שעל פיו פואד לא עשה את העסקה לשם שמיים.

פרשה עלומה נוספת שלא נחקרה קשורה בערך המוסף לכאורה שהולידה מערכת הקשרים העסקית שנרקמה בתקופת כהונתו של פואד כשר הבינוי והשיכון בין אחד מבניו לבין בנו של ראש עירית הוד השרון לשעבר עזרא בנימיני. שני הבנים הצעירים והמבטיחים היו בעליה של חברה זרה שרכשה קרקעות חקלאיות בהיקף גדול באזור השרון. על-פי החשד באופן מפתיע הופשרו חלק מהקרקעות הללו ונמכרו ליזמים ולקבלנים בהפרשי מחיר ניכרים.

אולי בגלל האופציות שהיו טמונות במשרד הבינוי והשיכון התאהב פואד במשרד זה. עובדה: אחר שובה של מפלגת העבודה לשלטון בראשות אהוד ברק, בשנת 1999, מינה אותו ברק לתפקיד סגן ראש הממשלה ושר התקשורת. ב-11 באוקטובר 2000 מונה לשר הבינוי והשיכון, נוסף על תפקידיו הקודמים. ברק היה חייב לפואד את בחירתו לראשות הממשלה.

קבלן קולות מרכזי
פואד נחשב כקבלן קולות מרכזי במפלגה בעיקר במגזר הערבי וכל מועמד לראשות ממשלה נזקק לו. כך היה בפריימריז הפנימיים במפלגה שבהם התמודד ברק מול עמי איילון וניצח הרבה בזכות קולותיהם של בני המיעוטים חברי המפלגה. איילון התלונן במשטרה על חשד לזיופי בחירות בידיעתו של פואד אך הדבר לא הבשיל לכלל נקיטת אמצעים משפטיים פליליים.

הפעם השנייה שבה נקשר שמו של פואד לזיופים במפלגת העבודה היה כאשר הוא התמודד מול יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג וניצח בזכות תושבי הכפרים בצפון הפעם היה זה בורג שהתלונן על זיופי בחירות בקלפיות שהגיעו מהמגזר הערבי וגם במקרה זה פואד יצא יבש.

פואד הפך להיות מיני טפלון. אומ"ץ לא עמדה מן הצד ודרשה מהמשטרה לערוך חקירות יסודיות וממצות בשתי פרשות שחיתת אלה אך ללא הועיל.

פואד ידע היטב כיצד לתגמל את ציבור בוחריו באמצעות משרדי הממשלה בהם שימש כשר כל יכול. ממצאי הבדיקות של משרד מבקר המדינה הצביעו על מינהל לא תקין וחשד לפגיעה בטוהר המידות ובמנהל התקין.

אגב בפגישת אקראי שהייתה לי בשעתו בתערוכת ציוריו של ג'קי ג'קסון בראשון לציון עמד לידי באקראי פואד שלחש לי לפתע: "אני שומר חוק ולא מושחת כפי שאתה כותב עלי". לא הגבתי ולו רק משום שסביבנו החלו להתקבץ כמה אישים.

כבר אז הביוגרפיה של פואד הייתה רצופה חורים שחורים של חשדות לזיופי כמה מערכות בחירות במפלגת העבודה, קניית קולות של בוחרים מפלגתיים על חשבון הקופה הציבורית הממלכתית, קבלת טובות הנאה, העלמת מס, התחברות רבת תועלת אישית אל אילי הון ועוד כמה ספיחים.

הימים בהם פואד ואני הינו ידידים חלפו מזמן. מאז שפואד הלך והסתאב בקצב גובר והולך והפך את תפקידיו הציבוריים דחפור להתעשרות אישית ולעשייה למען בתיו רחקתי ממנו מה גם שבינתיים הוא הפך ללקוח קבוע של אומ"ץ. לעיתים הייתה לו מנחת לוחם.

ככל הידוע בתקופה שבה כיהן פואד בממשלת שרון כשר הביטחון בראשית שנות ה-2000 הוא התרחק מהתגרות בשלטון החוק. הוא עשה זאת לא רק בגלל רגישותו המיוחדת לנושאי הביטחון בתקופה של פיגועים קשים אלא גם משום שבינתיים הוא כבר הספיק לעשות לביתו וגם דאג לבניו.

פואד מעמיק קשריו עם אילי ההון
אומ"ץ תבעה מהארבעה לשלם מכיסם עבור האירוח המפוקפק - וכשנעניינו בהתחמקות, הגשנו תלונות נגדם למשטרה ועתירה לבג"ץ. רק לאחר מכן החזירו שלושה מהם - פרס, פואד ורמון - מכיסם סכום חלקי של מסע התענוגות. כיאה לאופייה הבעייתי איציק התחמקה מלשלם את חלקה באירוח ששייך למסגרת צנעת הפרט.

תפקידו המיניסטריאלי הבא של פואד היה ב-2005, בעקבות אישור תוכנית ההינתקות, הצטרפה מפלגת העבודה לקואליציה, ובן-אליעזר מונה לשר התשתיות הלאומיות. בתפקיד זה חבר פואד אל כמה אילי הון ישראלים ודאג לרצותם על חשבון הקופה הציבורית.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך הם האחים עופר. כאשר ביקשו האחים עופר לשנות כמה מסעפי ההסכם המקורי שהם חתמו עם הממשלה בעניין הקמת תחנת כוח התנגד לכך בתקיפות החשב הכללי לשעבר פרופ' ירון זליכה. אומ"ץ נכנסה אז לתמונה והביעה את התנגדותה הנחרצת לשינוי ההסכם.

רק אחרי פרישתו של זליכה מתפקידו לרווחתם של כמה משרי הממשלה ובראשם פואד ניתן היה למלא את מבוקשם של האחים עופר. מאז הלכו והעמיקו קשריו הגלויים והסמויים של פואד עם אילי הון מקומיים וזרים ונסללו מחלפים חדשים בדרך להתעשרותו במהלך שירותו הציבורי.

קשרים אלה הגיעו לשיאם כאשר פואד מונה מאוחר יותר לתפקיד שר התעשיה, המסחר והתעסוקה. בתפקידו זה עלה בידיו של פואד להרחיב את מסגרת קשריו עם אילי הון זרים שכמכה מהם סייעו לו בהלוואות אסורות או במענקים סמויים.

פרט מאלף: לשבחו של פואד ייאמר שלעולם הוא לא זנח את בני משפחתו. באופן לא מוזר תמיד עסק אחד מבניו בתחום שבו טיפל האב במשרד הממשלתי. כך אירע שבן אחר של פואד החל לעסוק בתחום האנרגיה ואף נילווה אל פואד באחת מנסיעותיו.

בין לבין הצליח פואד גם לטפח קשרים מיוחדים עם הרב יאשיהו פינטו שמשום מה לא הצליח לבלום את ההסתאבות של פואד אלא דווקא דאג לעבות אותו באמצעות הכרויות שערך לו עם אילי הון חדשים. הרב פינטו אחראי במידה בלתי מבוטלת לקשרי ההון ושלטון של פואד.

משכורת מנשיא מצרים
מי שגם גרם נזק לפואד הוא חברו הטוב נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק שחשף בשעתו בזיכרונותיו שפואד קיבל שכר חדשי קבוע בסך 25 אלף דולר כנראה כתמורה לשירותים שונים שפואד עשה עבורו או עבור ארצו. פואד הכחיש נמרצת את הגילוי המדהים.

אומ"ץ פנתה בשעתו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שנושא רגיש ומשמעותי זה ייחקר באורח יסודי, אך למרבה ההפתעה עד כה לא נחקר פואד לגבי מערכת קשריו עם מצרים.

לעג הגורל הוא שפואד נקלע למצב מביש דומה שהיה גם מנת חלקו של חברו הטוב המנוח הנשיא עזר ויצמן. שניהם קיבלו טובות הנאה מאילי הון זרים, אבל בכל זאת יש הבדל אחד ביניהם - ויצמן נאלץ לפרוש ממשכן נשיאי ישראל במהלך הקדנציה שלו כנשיא אחרי שהעיתונאי יואב יצחק חשף את העובדה שהוא קיבל מענקים כספיים מאיל ההון. פואד לעומתו לא הגיע למשכן ונאלץ לפרוש במהלך המרוץ לנשיאות אחרי שנחשף שקיבל הלוואות שנויות במחלוקת.        
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • אמירון
  11/07/2014 02:20:09
  אם אתה אריה אמיץ, חקור בבקשה את מספר הדירות הבלתי נתפס של כבודו אהרון ברק, שהיה עובד מדינה מיוחס שבבעלותו בין 12 ל-16 דירות. זה מסתובב תקופה ארוכה ברשת. איך? רמז אפשרי - היו מכרזים על עיקולי דירות, ולא היו כאלה שרצו להסתכן ולנצח במכרז את כבודו
 • אמירון
  11/07/2014 02:12:02
  אריה, קח נושא ציבורי, לא פוליטי/אישי הכרוך בחוסר טוהר מידות ואינו מטופל.
  יש חוקי עבודה על שעות עבודה ותשלום נוספות וכו'. יש חברות הייטק בהם אנשים עובדים ביום חמישי 5 שעות נוספות. מה עושים כדי לא לשלם? העובד רושם שעבד ביום שישי והכל מסתדר. תן שאגה,
 • אמירון
  11/07/2014 02:04:15
  רביעית, אריה, נוכח העוולות הרבות הקיימות במדינה, נראה לי שיש לך העדפה מיוחדת לכל מה שאישי-פוליטי. פעם היו סטנדרטים נהוגים וידועים שהיום לא עוברים ציבורית. מה עושים? עבר זמנם.
  לא ברור לך מה קורה/קרה בחברת חשמל ובנמלים, ואתה מחשה?
 • אמירון
  11/07/2014 02:00:14
  שלישית, בעניין הזמנתו של פואד לחתונה בנו של גביר מסוים בשנת 2000, לאחר שפרש מתפקידו כשר הביטחון. לא ברור לי, אם אינו בתפקיד ציבורי - מה כאן הפשע? גם אותי הזמין חבר גביר לחתונת בנו. אם הייתי נוסע הייתי הופך לעבריין?
  אני לא מדבר כמובן על מראית העין,
 • אמירון
  11/07/2014 01:42:20
  אני מתפלא מעט על הסגנון העילג משהו, הרווי בשגיאות. צריך לההדיר טרם פרסום, אריה.
  שנית, אני לא מתווכח עם העובדות. עם שר מנסה לקדם השקעות עם בעלי הון, סבורני שזה תפקידו לפנות אליהם ולא לתפרנים. אבל כמובן לא לגזור קופון.

 • יזהר
  09/07/2014 13:38:22
  בושה..........
  היה מפקד נערץ לוחם אמיתי ....
  בושה זוועה ....
 • דוד ג.
  09/07/2014 08:49:48
  איזה טיפשות היה מצידו של פואד להציג מועמדות לנשיאות, הוא ידוע כחולה מאוד אפשר לאמור שחזר לחיים לא לפני זמן רב.
  כמובן שאני מגנה את הדרך בה בחר להתעשר אך כמוהו רבים בין הפוליטיקאים ולא אזכיר שמות.
 • מלכה
  08/07/2014 18:07:23
  מטריד מאד עבור מה שלם מוברק. אי חקירה זו שחיתות. לא מאוחר. יש איפה ואיפה בין מי שלמעלה ומי שאין לו רקע פיצוץ תודה אריה
 • אביב
  08/07/2014 09:33:09
  ומהמ אתה בנית את הווילה המפוארת שלך, אבנרי? ממשכורת בידיעות?
 • אילן
  08/07/2014 09:31:36
  אתה מדבר, אבנרי? מה קרה לתיק יעקב לוינסון? למה לא פרסמת כלום ממה שהועבר אליך?
 • מיקי לוי
  06/07/2014 12:52:40
  "יחי לכסיקון השחיתות הלאומי" - וההיסטוריה חווזרת.... המציאות של היום מטיחה לנו בפנים ומעמידה בפנינו מראה של תקופת ימי בית II.
  וזו המגמה לא? להחזיר אותנו אחורה כבכתובים - מוקפים בשונאים, לבדד נשכון, על חרבנו נחיה ונשמור את השבת!
 • שטרן אריה
  05/07/2014 11:30:41
  כל הכבוד לחשיפה המחודשת. אני לא שוכח את הופעתו בטלוזיה כשר שיכון שהעלו את נושא הדיור לזוגות צעירים. פואד ב"דמעות" טען שגם הבן שלו איין לו דירה משלו והוא גר בשכירות.2. אך למה נלין על "חייל" שעלה לגדולה השופט העליון ברק ו12 הדירות של "משפחתו"
 • בן סמון רבקה
  05/07/2014 09:35:53
  זה לא חדש הכל שקטו איני יודעת עברו שחור משחור!
 • אמיר חרמוני
  04/07/2014 21:53:48
  ראשית - מזל שפואד לא נבחר, איזו פאדיחה הייתה אם היה נבחר? אריה - אתה הגדול מכולם, אתה אוצר של ידע, הכל בכף ידך !! לקוראים שטרם הצטרפו כחברים באומ"ץ, אזרו אומ"ץ ותצטרפו !!!
 • זאב
  04/07/2014 21:14:25
  מאמר מרתק. אילו הייתי צעיר יותר הייתי מציע לך לכתוב "לכסיקון השחיתות הלאומי". זה יכול היה להיות בסט סלר
 • עוזי רביב
  04/07/2014 18:58:38
  פואד טעה טעות חמורה כאשר הציג את מועמדותו לנשיאות המדינה. אם לא היה עושה זאת היה יכול להמשיך ולהתגורר בדירתו החדשה איש לא היה בודק את מקורות המימון של רכישת הדירה. אחרי הכל פואד עתיר זכויות כאיש צבא ופוליטיקאי וחוץ מזה הוא איש חולה וחבל להציק לו.
 • ד"ר יעקב ניר
  04/07/2014 17:46:59
  ב"דבר לילדים" משנות השלושים והארבעים היו סדרות המכונות כיום קומיקס, ובאחת מהן נאמר: "זה סופו של כל ברנש, כל פושע נענש..." התאבון של האיש - תרתי משמע , הוא אשר הכשילו. שעה שהבנזין (בשתי הברות ) עולה לראש זו התוצאה.
 • שוקי מרלה
  04/07/2014 14:55:27
  התקשורת מחפשת מטרה אחרת כנראה שפואד כבר לא מעניין אותה ולמה התקשורת לא כותבת מילה אחת על נמל אשדוד, ניגמרה החקירה? תקשורת כזו גרועה לא ראיתי אף פעם
 • אלי קידר
  04/07/2014 14:53:46
  מושחת אחד יורד מהבמה \ מושחתים חדשים יתפשו את מקומו \ הבעיה היא בשיטה בדת ובטבע האנושי \ מציע לאמץ כדת רשמית את הבודהיזם...
 • מולי כהן
  04/07/2014 14:53:22
  איך נדע עד לאן הגיע הסיאוב של נתניהו כשמבקר המדינה בכיס שלו? ואם לא די בכך לאחרונה "המבקר" מונה ל"מבקר המבקרים" של הארגון האירופי. ר' בדף המבקר, הוא מטייל חופשי, וגם בחו"ל...
 • חבר ותיק
  04/07/2014 14:34:25
  לא נמאס לך לעסוק בכל המדמנה הזו?
  פואד עומד באחד המקומות הראשונים ברשימת המתעשרים במהלך שירותם הציבורי
 • עברי בן-יוסף
  04/07/2014 13:15:58
  תרומתו של אריה להבנת רקעיהם ודרכם לפשע של בכירים בצמרת המדינה - היא אחת התרונות החשובות ביותר לעיתונות הממלאה עד לדקויות את המצופה ממנה.
 • רון
  04/07/2014 12:51:54
  כפי ששתקו לברק על קנית דירה באקירוב כך מערכת אכיפת החוק שתקה לפואד על קנית דירה ב 9 מליון שקל החשיפה של מובארק בסיפרו על העברת 25 אלף לפואד עדיין לא עוררה אור אדום. אני מאשימה את מערכת אכיפת החוק על חולשתה ואפסותה לגבי הפוליטקאים המושחתים.
 • ק. ש
  04/07/2014 12:26:44
  טובות הנאה ובעיקר טובות הנעה....
  כך זה אצל כל הפוליטיקאים המושחתים...
 • שושפרי
  04/07/2014 11:52:08
  טעות חמורה מאוד של מפלגת העבודה שבחרה בפואד כמעומד לנשיא המדינה הם הכירו אותו מקרוב וידעו שהוא מושחת וחולה מאוד. יישר כוח לשלי חיימוביץ שהצהירה שאינה בוחרת בו.
    עיצוב: סטודיו נעמה