סוף משוחד לכליאה  |  

ראש עיריית ר"ג לשעבר, צבי בר הורשע בקבלת שוחד, הלבנת הון והעלמת מס  בר בן ה-80 היה משוכנע, לדברי חבריו הקרובים, שיצא זכאי ואף תכנן בימים אלה לצאת לטיול משפחתי בתאילנד אבל נראה שבמקום לטייל הוא יעדיף להמתין בחרדה לגזר הדין

המסע העברייני הממושך של ראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר שהחל לפני שני תריסר שנים עשרים שנים כבר בראשית כהונתו הגיע לסיומו לפני כמה ימים בעקבות הרשעתו בקבלת שוחד, הלבנת הון והעלמת מס.

השופט המחוזי צבי גורפינקל שהרשיע את בר קבע בין השאר: "הכרעת הדין מגוללת התנהלות בלתי תקינה, בלתי מוסרית ומהווה מובהקת לשחיתות שלטונית. את היושר, השקיפות והגילוי הנאות החליף ניצול המעמד לטובתו לטובת לקיחת טובות הנאה".

בר בן ה-80 היה משוכנע, לדברי חבריו הקרובים, שיצא זכאי ואף תכנן בימים אלה לצאת לטיול משפחתי בתאילנד אבל נראה שבמקום לטייל הוא יעדיף להמתין בחרדה לגזר הדין. עבירת שוחד מחייבת מאסר עד לתקופה של עשר שנים ותשלום קנס כספי כבד.

פסק דינו החמור של השופט דוד רוזן בפרשת הולילנד שגזר בשעתו 6 שנות מאסר לכמה נאשמים בכירים שהורשעו בקבלת שוחד ובראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט אותת לאישי ציבור נאשמי שוחד על הצפוי להם.

אחד מהם, ראש עיריית בת ים לשעבר שלומי לחיאני הזדרז לחתום על עסקת טיעון שבמסגרתה נמחק סעיף השוחד והוא זכה מן ההפקר וקיבל עבודות שירות בלבד.

בר איחר את הרכבת

פרקליטו של בר, עורך הדין נבות תל צור ניסה להשיג גם לו עסקת טיעון בעקבות גזר דין החמור בפרשת הולילנד, שבמסגרתה הוא יודה בעבירות של מרמה והפרת אמונים תמורת מחיקת סעיף השוחד אבל הפרקליטות סירבה בתוקף נוכח חומרת העבירות.

אבל בר איחר את הרכבת. חלפו עברו הימים שהוא היה זן מוגן. וכך לא נותר לפרקליט להכריז אחרי הרשעה כי הוא מאמין שעברו הביטחוני המפואר ותרומתו הרבה לפיתוחה ושגשוגה של רמת גן יילקחו בחשבון בגזר הדין.

אליה וקוץ בה: היה זה השופט העליון חיים כהן המיתולוגי שקבע בשעתו שרקע אישי מרשים של איש ציבור שסרח דווקא מחייב להחמיר בענישה.

תנועת אומ"ץ חשפה כבר לפני חצי תריסר שנים את החשד להפעלת שיטת קבלת טובות-הנאה. מי ש/שיתף אתנו פעולה היה ראש האופוזיציה במועצת עיריית רמת גן, עו"ד כרמל שאמה-הכהן שהצליח לגייס בשעתו בשיתוף עם אומ"ץ עד מדינה מקומי שמסר עדות במשטרה על מתן שוחד לכאורה לבר. גיליון האישום המייחס לבר, בין השאר, עבירות של קבלת שוחד שבגינן הוחלט לחלט חלק מרכושו הגלוי ולעקל את חשבונות הבנק שלו, מתבסס על ראיות מוצקות שנאספו בכמה ארצות, אבל רחוק מלהקיף את מלוא הפעילות העבריינית שלו המוכרת לי היטב.

משום-מה נראה היה לנו שהמשטרה פועלת באיטיות כל אימת שמדובר במידע מודיעיני שהעברנו או בתלונה שהגשנו למשטרה. כך היה, למשל, בשעתו, בשלהי פרשת אברהם הירשזון, כאשר קיבלנו מידע לגבי עסקת מקרקעין רמת-גנית שלא נחקרה כנדרש.

למרות שאומ"ץ צירפה מסמכים רלוונטיים, החקירה עלתה משום-מה על שרטון. אבל לא הרמנו ידיים והמשכנו לרכז חומרים מרשיעים נגד בר שהצביעו על שיטת עבודה מקורית.

אומ"ץ הייתה מעורבת בשלבים המוקדמים של החקירה כאשר חיברנו למשטרה באמצעות חבר הצוות המשפטי עו"ד חיים משגב קבלן רמת גני ידוע שמסר לנו מידע מפליל על מתן שוחד לבר.

קבלן זה העיד במשפטו של בר.

מורו ורבו של בר בתורת השחיתות

לאורך תקופה ממושכת הצליח בר באמצעות צעדי ערמה, תחכום וניצול קשרים אישיים בצמרת המשטרה לחמוק מזרעות החוק ולטשטש את העקבות של דרכי התעשרותו הרבה במהלך שירותו הציבורי. אין ספק שהאיש שהשחית את בר ולימד אותו כיצד ניתן להתעשר במהלך השירות הציבורי מקבלת טובות-הנאה, היה ראש עיריית הרצליה לשעבר, אלי לנדאו, אדם אלים, גס רוח, ערמומי ומתוחכם ברמה של אהוד אולמרט, שהיה מורו ורבו של בר בתורת השחיתות הציבורית. בר התגלה כתלמיד מצטיין, אבל עדיין לא עלה על רבו שפעל גם מחוץ לתחום המוניציפלי ולא הסתפק בגזירת קופונים במרינה של הרצליה.

לנדאו ובר הכירו בעת פעילותם בתנועה "חוקה לישראל", הפכו לחברים טובים והתעשרו במקביל. לימים התחברו שני בניהם של לנדאו ובר, שהתגוררו בצוותא בלונדון. המשטרה בדקה חשדות לביצוע מעשים בלתי חוקיים. הבדיקה נגד צבי בר הולידה חקירה וסעיף אישום על הלבנת הון. לגבי לנדאו נערכת עדיין בדיקה מודיעינית.

לנדאו הוא בעליה של קופת-שרצים שהלכה ותפחה במהלך שירותו הציבורי לצידו של אריאל שרון במשרדי הממשלה השונים - החקלאות, הביטחון והאנרגיה. שרון מינה את לנדאו לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת החשמל כדי שיפעל לא רק למען המדינה אלא גם כעוזרו של אריאל שרון בתקופה שכיהן כשר החקלאות, יו"ר דירקטוריון שק"ם ויו"ר דירקטוריון חברת החשמל בתקופה שבה שימש דן כהן כדירקטור בחברה. לנדאו היה האיש שלחץ על חברי הדירקטוריון לרכוש את הטורבינות מחברת סימנס, שבגינן שולם שוחד נדיב לכמה אישים ועובדים בחברת החשמל. לא במקרה נמנה לנדאו על רשימת האנשים שחוששים שאם תיחתם עסקת טיעון עם כהן, הוא עשוי למסור מידע על אודות מערכת יחסיהם עם חברת סימנס.

הסגרתו של עו"ד כהן מפרו ומהעמדתו לדין באשמת קבלת שוחד מחברת סימנס בתקופת כהונתו כדירקטור בחברת החשמל הלחיצה מאוד את בר שחשש מפתיחת תיבת פנדורה.

כהן מחזיק בידיו מידע מפליל נגד בר בנושא החברות הזרות האנונימיות שמחזיקות בבעלות על חלק ממגדלי המשרדים והמגורים הוקמו ברמת גן בתקופת כהונתו של בר בקצב גובר והולך.

ואמנם, באופן לא מפתיע החלו חברות זרות בבעלות לא מזוהה שנרשמו לעיתים בשרשור בפנמה, איי הבתולה, ואדוז ומקומות אחרים, בזו אחר זו לרכוש פרויקטים שונים ברמת גן, להקים מגדלי מסחר ומגורים ולבצע השקעות שונות.

בשעתו ערכה אומ"ץ מיפוי של כל המגדלים הללו והעבירה את החומרים לאגף המודיעין של המשטרה, בצירוף חשדות שבר מחזיק בשותפות חלקית בכמה פרויקטים. למרבה הצער, המשטרה לא הצליחה להתמודד עם נושא זה שנראה גדול עליה, בטענה פורמלית, שאין בידינו מסמכים המאששים את החשדות. עו"ד כהן יוכל לפזר את הערפל בתחום זה, אם יחליט לפצות את פיו תמורת הקלה בעונשו או במסגרת עסקת טיעון.

המעידה פלילית הראשונה של בר

בר הגיע לכתב האישום הפלילי אחרי שהחל לצעוד בדרך לא ישרה. המעידה הפלילית הראשונה של בר, שבעקבותיה הועמד לדין באשמה של הפרת אמונים, הייתה הסכמתו להעסיק, דרך תאגידים של העירייה, חברי מועצה שהצטרפו לקואליציה בראשותו. בר טען שלא ידע שמעשה זה אינו חוקי, ובסופו של דבר גובשה עסקת טיעון על פיה נמחקה האשמה בהפרת אמונים, ובר הורשע בעבירה אחרת שלא היה בה קלון.

חקירה משטרתית שנייה נערכה בחשד שבר קיבל שוחד ממלך החניונים המנוח ראובן גרוס. בר ניצל בעור שיניו רק משום שגרוס נפטר לפני שהוגש נגדו כתב אישום.

אבל העבירות החמורות ביותר שביצע בר במהלך 21 שנות כהונתו כראש העיר, שחלקן מפורטות בכתב האישום, היו קשורות בהקמת שורה של מגדלים בעיר ובאישור תוכניות בינוי רבות-נפח הרבה מעבר למותר ובהפשרת קרקעות.

בר ניצל את תפקידו כיו"ר ועדת בניין הערים המקומית ואת אופיו הדורסני כדי לכפות את דעתו על חברי ועדת התכנון המקומית, לכופף את חברי מועצת העיר מהקואליציה, ולעיתים עלה בידו אפילו להשתלט על ועדת התכנון המחוזית.

אנשי מפתח לעת מצוקה

על-מנת להגן על עצמו מול רשויות החוק, מינה בשעתו בר אנשים שמילאו תפקידי מפתח ברשויות אלה כדי שיסייעו לו בעת מצוקה.

אברהם צרפתי, מי שכיהן כמשנה לנציב מס הכנסה לשעבר וכממונה על חקירות המס, התמנה כמנהל החברה הכלכלית של רמת גן. ראש אגף החקירות במטה הארצי לשעבר, ניצב בדימוס יוסי סדבון, התמנה כיו"ר מכללת רמת גן.

במקביל דאג בר להיות מוקף בעבריינים ובאנשי עולם תחתון מקומיים וארציים. קשה היה לדעת אם תפקידם לסוכך עליו ולפגוע בדורשי-רעתו או שיש להם אינטרסים עסקיים.

כל אמצעי המניעה שבר השתמש בהם לא הועילו. בסופו של דבר הוגש נגדו כתב אישום פלילי על קבלת שוחד שבגינו חולט חלק מרכושו ועוקלו חשבונות הבנק שלו. במהלך חיפוש שנערך בביתו של בר נמצאה על הגג כספת סודית ובה מאות אלפי דולר.

כדאי להדגיש כי במשך שנים היה קיים במשטרת ישראל מידע על שורה של פרויקטים נדל"נים גדולים שהוקמו ברמת גן בתקופתו של בר והוא נהנה מקבלת טובות הנאה.

במקביל העברנו למשטרה רשימה של חברות זרות אנונימיות שמחזיקות בבעלות על חלק ממגדלי המשרדים והמגורים שהוקמו ברמת גן בתקופת כהונתו של בר בקצב גובר והולך.

על-פי חשד סביר לבר יש שותפות בחלק מהן.

מי שמר על בר?

הייתה לנו תחושה שגורמים מסוימים במטה הארצי מנסים לסייע לבר כדי שלא ייחקר באזהרה במשטרה בעניין הפרויקטים הללו. התעלומה נפתרה בשעתו כאשר אחד המפכ"לים לשעבר גילה לנו שהיה במטה הארצי של המשטרה גורם מרכזי מאוד ששמר על בר. אחרי שגורם זה פרש מהמשטרה החלו החקירות לצאת מקפאונן. אילו המשטרה הייתה עושה את עבודתה כנדרש הייתה מגלה דברים מדהימים בתחום קבלת שוחד מקומי.

לאורך תקופה ממושכת הצליח בר באמצעות צעדי ערמה, תחכום וניצול קשרים אישיים בצמרת המשטרה לחמוק מזרעות החוק ולטשטש את העקבות של דרכי התעשרותו הרבה במהלך שירותו הציבורי. בר נקט בצעדים נוספים כאשר מינה אנשי אכיפת חוק שישמרו עליו לעת צרה ומצוקה.

במקביל התברר שבר מוקף בעבריינים ובאנשי עולם תחתון מקומיים וארציים. קשה היה לדעת אם תפקידם לסוכך עליו ולפגוע בדורשי-רעתו או שיש להם אינטרסים עסקיים.

כל אמצעי המניעה שבר השתמש בהם לא הועילו. הוא שכר צוות פרקליטים יקר כדי שינסה לחלץ אותו מעונש כבד ולהביא לזיכויו. בעקבות זאת הוקמה בשעתו עמותה שתפקידה לאסוף כספים לסייע לבר במאבקו המשפטי. אני מציע לבר שלא יעשה תספורת על חשבון תמימותם ונדיבות-ליבם של חבריו. מצב חוקי אבסורדי.

בלימת תוכנית מגלומנית הזויה

בשעתו הצליחה אומ"ץ לבלום תוכנית הזויה של הנהלת עיריית רמת גן לקרוא את מתחם הבורסה על-שמו של צבי בר במסגרת חגיגות ה-90 לעיר רמת גן. אין לנו ספק שבר עמד מאחורי יוזמה זו לקראת פרישתו.

מאחר שבית הדין נענה לבקשת אומ"ץ וביטל את ההנצחה בחיים של ראש העיר המושחת, בוטלו החגיגות ולא נערכו עד היום. בעקבות זאת הגישה אומ"ץ תביעות אישיות נגד בר להחזרת כספי הציבור בסך של מאות אלפי שקלים שירדו לטמיון. לצערנו בקשתנו נדחתה ע"י בית המשפט.

ללא קשר לגזר הדין בר חייב להודות למערכת אכיפת החוק על כך שלא מיצתה עמו את הדין על יתר העבירות הפליליות שהוא ביצע בעיר לאורך כל תקופת כהונתו הממושכת .


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • יהודית
  09/03/2015 18:21:05
  45 שנים תןשבת העיר, לפחות 25 שנים ברור לכול מי שבסביבתי שזה חייב להתפוצץ. תודה לכם על האומץ, ההתמדה שלחמתם את המלחמה עבורנו
 • שמואל
  08/03/2015 15:23:12
  כל הכבוד על הכתבה על בר. ועוד יותר – על פעילות אומ"ץ בנושא
 • ד"ר מאיר מונסליזה
  07/03/2015 23:58:04
  מנהלי מחלקות ומנהלי בתי חולים נבחרים למשרתם לכל מי חייהם. כל מי שעובד בבית חולים יודע את מה שקורה כאשר מנהלים נמצאים פעמים רבות בשנה בחו"ל ועד כמה הם מעורבים בחינוך רופאים צעירים.
 • ד"ר ברוך בן יוסף
  07/03/2015 19:54:42
  אני מצפה בכליון עיניים שמשהו יזוז בעירית תל אביב המבצעת מדי פעם מעשי עוקץ בתושבים נאמנים תוך איום בתביעות פליליות. השיטה פשוטה באים בטענה לכאורה צודקת ומנסים להטיל על האזרח הוצאה פי עשר גדולה מהראי.לאחר מכן "נעתרים" לתחנוניו ומתוך "חמלה" מציעים לו להשתתף במחצית ההוצאה המנופחת על ידי קבלן שהעיריה מביאה. אם המסכן מתפתה אז הוא שילם הכל ומזה שוחד ברמות שונות מגיע למקורבים בעיריה מקופת הציבור.עוקץ קלאסי.
 • אורן
  07/03/2015 13:00:42
  אריה יקר, ברכות לפועלים לחשיפה ולמיגור השחיתות בפרשה זו
 • שושפרי
  07/03/2015 00:27:48
  לנדאו לא שילם את המחיר על שחיתות הקופה הציבורית ד"ר יעקב ניר צודק חייבים לחוקק חוק על הגבלת השרות לשתי קדנציות בלבד נתניהו עשוי להבחר פעם רביעית להיות ראש הממשלה. מקווה שהציבור לא ייתן לו להבחר שוב. המדינה בקריסה בהנהלתו.
 • חבר ותיק
  06/03/2015 20:35:11
  סיומה של פרשת צבי בר היא השג בלתי רגיל של אומ"ץ ושלך באורח אישי
  כה לחי
 • יודע דבר
  06/03/2015 18:10:09
  פרסם את רשימת המגדלים שבר שחתף בהם
 • עברי בן-יוסף
  06/03/2015 17:19:36
  אלמלא תנועת אומ"ץ והעומד בראשה אריה אבנרי, לא היו נחשפים מעללי שחיתות רבים, כמו הפרשה העגומה הזאת של ראש/ עיריית רמת-גן לשעבר. אבל לא רק העובדות קשות, לא פחות מעיקה תמונת מאחורי הקלעים בה נוגע אבנרי וחושף את הקשרים שבין בר למנטור שלו, לנדאו.
  אריה אבנרי התריע כבר לפני שנים על כוחם המושחת של אלה ההולך וגובר ואילו הפעם הוא חושף כי לפחות מושחתים אחדים עוד לא שלמו את המחיר. ונמצאים גם כאלה שגם בהגיעם לתא כלאם - הם ממשיכים ליהנות מתנאים מפליגים, כמו השופט הנבל והמושחת כהן היושב בכלא מאותדרג כהלכה.
  השחיתות במדינת ישראל תחת נתניהו המושחת בעצמו, הגיעה לממדים מסוכנים לא פחות מפגיעה אסטרטגית בבטחון ישראל.
 • ד"ר יעקב ניר
  06/03/2015 16:51:53
  מזה שנים שאני טוען 2 טענות הקשורות בשלטון המקומי: 1. הגבלה לשתי קדנציות בלבד - אם היית ראש עיר טוב, פרוש ואפשר לעוד אנשים למלא את התפקיד, ובאם היית גרוע (וישנם לא מעטים שכאלה - על אחת כמה וכמה). 2. להוציא מהעיריות את הועדות המקומיות לתכנון ולבניה. הועדות הינן אם כל חטאת. חלק מראשי הערים נכנע למאפיונרים, בעוד אחרים חוגגים איתם. חייבים לשנות את החוק מיסודו, ולהחליט על ועדות מקצועניות גרידא - זאת גם מאחר שחלק לא קטן מחברי המועצה הבנתם בנושאי תכנון ובניה הינה מתחת לאפס!
 • אלימלך רנגלר
  06/03/2015 13:19:13
  מה שמקרה בר מעיד הוא בעיקר על מדינה רקובה עד היסוד, ועם היסודות לא יחוזקו הרי שהבית יקרוס על יושביו - שזה במקרה אנחנו, האזרחים הקטנים. יש לקוות שצבי בר ייכנס לכלא ויראה את העולם מבעד לסורגים עד סוף ימיו. מעט מאוד ראשי ערים ורשויות בישראל שונים בהתנהלותם מבר אבל כאמור בכתבה - המשטרה אינה נקייה משחיתות, בלשון המעטה.
 • גד
  06/03/2015 12:09:14
  אריה, יישר כוח!!! נסגר המעגל עם בר
 • דודו פלמרי
  06/03/2015 11:28:05
  אסור לתת לו לצאת מהארץ. שיבלה את שארית חייו בכלא
 • אמיר חרמוני
  06/03/2015 10:22:28
  כל הכבוד לאריה ולאומ"ץ.. יישר כח. מפחיד שלמושחתים יש דריסת רגל גם אצל מערכות האכיפה. גם חיים כץ מהליכוד - ראש הוועד בתעשייה האווירית, זוכה לסיוע אצל הגורמים שאמורים למנוע שחיתות. צריך לחזק את אומ"ץ - כל מי שאינו חבר, ניתן להירשם ולהיות חבר באומ"ץ
    עיצוב: סטודיו נעמה