ספרים

אומץ לב
שנת הוצאה לאור: 03/06/2015
לא קשה לזהות את מוקדי השחיתות במדינה:
הון עתק שחדר לשלטון; שוחד שהפך למכת מדינה; הפרת אמונית שיטתית של נבחרי ציבור; שלטון בלתי מעורער של משפחת פשע; מכרזים תפורים בסיטונות ועובדי ציבור שצברו הון עתק ללא הסבר.
גם מערכת הביטחון שהייתה בעבר פרה קדושה - נשחטה. עבריינות חדרה למערכת המשפטית, למשטרה, לרשות המיסים, ללשכת עורכי הדין ולגופי אכיפת חוק למיניהם. חוקרים הפכי לנחקרים.
הפכנו למדינה שמקדשת אי-צדק חברתי, כלכלי, רפואי, משפטי וחינוכי. אלימות בכבישים, בבתי חולים ובתי ספר;התעמרות בניצולי שואה; התעללות בקשישים ובחוסים עבירות מין בסיטונות; אלימות כלפי חסרי ישע ואטימות כלפי דלי אמצעים, חסרי דיור ומשפחות במצוקה; אוצרות מדינה נמסרו בנזיד עדשים לידי אילי הון שצברו חובות של מיליארדים וגילחו בתספורת מהירה את פניה של הפנסיה שלנו.
אומץ לב הוא סיפור מאבקו הממושך וחסר הפשרות של העיתונאי אריה אבנרי - האדם היחיד במדינה שנאבק בשחיתות השלטונית ללא לאות מסביב לשעון בהתנדבות מלאה לאורך שנים - בסיועם של חברי עמותת "אמיתי" ותנועת אומ"ץ שהוא יזם את הקמתן. אומץ לב חושף גילויים רבים על היקף השחיתות והמעורבים בה, שחלקם לא פורסמו עד היום.
                                                        .    .    .
אריה אבנרי, מראשוני העיתונאים החוקרים במדינה, משמש כיו"ר הנהלת תנועת אומ"ץ מאז הקמתה בשנת 2003. עבד ב"ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"קול ישראל" ומילא תפקידים מרכזיים באגודת העיתונאים. לאורך כל שנות פעילותו שילב את עבודתו המקצועית במאבקו בשחיתות הציבורית והשלטונית. כיום הוא בעל טור באתר החדשיות והתחקירים news1.
אומץ לב הוא ספרו השביעי של אבנרי שעוסק בשחיתות הציבורית והשלטונית בישראל. קדמו לו: "המפולת", "רצח אופי", "הגביר", "המהמרים", "התבוסה", "שלטון הכסף" ו"זעקי ארץ מושחתת".

קטלוג ספריית מכללת גורדון
החלוץ החברתי
שנת הוצאה לאור: 13/01/2014
היו זמנים שבהם המושג "צדק חברתי" היה ריק מתוכן ומדינת ישראל התנהלה כמדינת ﬠולם שלישי שקולטת מאות אלפי ﬠולים חדשים ולא ﬠרוכה להתמודד ﬠם המציאות החדשה.
במצב הזה היה צורך באדם שיהיה בו שילוב של בﬠל חזון, בﬠל ידﬠ מקצוﬠי רחב, יכולת ביצוﬠ גבוהה, בﬠל ﬠרכים של חינוך ומוסר ויכולת להידבר ﬠם בני נוﬠר נחשלים. ונוסף לכל אלה גם נחישות ויכולת ביצוﬠ ברמה גבוהה.
למרבה המזל נמצא אדם כזה: ד"ר ישראל כ"ץ שהגיﬠ לבדו לארץ ישראל בגיל אחת-עשרה, לאחר שﬠזב מאחור את משפחתו ואת וינה הנאצית, התחנך במוסד של ﬠליית הנוער, קלט את משפחתו הﬠולה דלת האמצﬠים, רכש השכלה רחבה בארץ ובחו"ל וזכה להﬠרכה רבה ﬠל תכונותיו הייחודיות.
הביוגרפיה האישית והמקצוﬠית המקיפה של כ"ץ, שיוצאת ﬠתה לאור, סוקרת את תרומתו החלוצית הראשונה לחברה הישראלית בתפקידיו השונים כמנהל מוסד חינוכי לילדים טעוני טיפוח, כמנהל בית הספר לﬠבודה סוציאלית של האוניברסיטה הﬠברית, מנכ"ל הביטוח הלאומי, שר הﬠבודה והרווחה, מנהל מכוני מחקר בתחום החברתי, ועוד.
בכל תפקיד שמילא הוא היה פורץ דרך אמיתי, חלוץ חברתי במלוא מובן המילה, אדם שהקדיש את חייו לתיקון ﬠוולות חברתיות שנוצרו כאן ﬠם השנים. כשהחליט - לא ניתן היה לﬠמוד בדרכו, גם אם היו אלה שרים, מנכ"לים או אנשי אקדמיה.
תפקידו בחיים, כפי שהוא התבטא לא פﬠם, היה לשמש פה לאלה שלא יכלו לﬠשות זאת בעצמם: לצﬠירים הנחשלים, לבני ﬠדות המזרח שהתקשו להתמודד עם קשיי הקליטה במדינה 'האשכנזית', למשפחות מרובות ילדים, לקשישים ללא כל תמיכה. לכל מי שהיה זקוק לﬠזרתו של האיש המיוחד הזה. הוא הצליח, אדם יחיד וﬠקשן, לשנות את התייחסותה של המדינה למﬠוטי יכולת, ולשכנﬠ שהם אינם זקוקים לסﬠד אלא לרווחה.
לצד סיפורו האישי של ד"ר ישראל כ"ץ, זהו גם סיפורה של מדינת ישראל, ﬠל המהפכים החברתיים והפוליטיים שידﬠה וﬠל אישי המפתח בהיסטוריה הקצרה שלה: דוד בן-גוריון, משה דיין, פנחס ספיר, טדי קולק, יגאל ידין, מנחם בגין ואחרים, אישים ששזורים בסיפור חייו המרתק של האיש.
החלוץ ההברתי“ הוא ספר חובה לכל מי שבﬠיותיה החברתיות של המדינה קרובות ללבו ולכל מי שמבקש ללמד את ההיסטוריה של החברה הישראלית ללא כחל וסרק.
                                                  *
אריה אבנרי
, עיתונאי וסופר, משמש בעשור האחרון בתפקיד יו"ר תנועת אומ"ץ, תנועה שהקים בשנת 2003 ואשר נאבקת גם למען צדק חברתי, ואין מתאים ממנו להביא את סיפור חייו של האיש שהפך את המילים "צדק חברתי" לסיסמה של חייו.
יוסקה: האיש והמדינה
שנת הוצאה לאור: 01/02/2013
צניעות, יסודיות, ציונות, חשאיות - אלו הן מקצת התכונות המאפיינות את דמותו המרתקת של יוסף ורד. יוסקה, הנער היהודי מהעיר קישינב (אז יוסף רוזנברג), עזב את בית הוריו, הגיע לארץ כספורטאי במכביה השנייה בתקופת המנדט הבריטי ובחר להקים כאן את ביתו החדש. כבר אז היה ציוני בנשמתו. חייו של יוסקה ורד מסמנים במידה רבה את ציוני הדרך של המדינה היהודית בהתהוותה. יוסקה החל כנוטר, היה איש חומה ומגדל ואף שימש כמפקד ביחידה "הנודדת" שהגנה על יישובים מפני הכנופיות הערביות. הוא שירת שנים רבות בארגון "ההגנה", ועם הקמתה של המדינה בתפקידי מפתח בצה׳׳ל. נדבך נוסף ומשמעותי בפעילותו הציבורית נרקם מחוץ לגבולות הארץ: כדיפלומט ישראלי ברומניה וכשליח "המוסד" במרוקו פעל ירסקה למען העלאת יהודים לישראל וכבכיר בסוכנות דאג לקליטתם בארץ. באחרית ימיו, המשיך יוסקה בדרך חיים זו של נתינה למען המדינה ועסק בפעילות התנדבותית לשמירת מורשתו של ארגון "ההגנה". לצד מסירותו למדינה בפעילותו הציבורית הענפה, התאפיין יוסקה במסירות יוצאת דופן למשפחתו כבעל, אבא וסבא. “יוסקה האיש והמדינה" מנציח את סיפור חייו של איש מיוחד ורב פעלים, מהגיבורים האלמונים בזכותם קמה והתבססה מדינת ישראל.
זעקי ארץ מושחתת
שנת הוצאה לאור: 01/01/2008
אין לי ארץ אחרת וזו הסיבה המרכזית לכך שבמשך עשרות שנים אני חופר בה, הופך בה ורודף אחר אלה שהפכו את ארצי שלי למושחתת ומשחיתה.
הספר זעקי ארץ מושחתת הוא תולדה של מאות תחקירים, אלפי כתבות ועשרות מאבקים ציבוריים שניהלתי כעיתונאי חוקר, כבעל תפקיד בכיר במוסדות העיתונאיים וכאזרח שהקים שתי עמותות - אמיתי ואומ"ץ - ללחימה כנגד השחיתות השלטונית בישראל. כשיצאתי לשליחותי, לא ידעתי לאיזה עולם מפותל ומורכב אני נכנס, היום אני יודע.
הפכנו לארץ מושחתת. פרנסיה, פקידיה, מנהליה וקברניטיה עושים בקופה הציבורית כבתוך שלהם. קליקה אחת שבה יד רוחצת יד, ואלה האמונים על שלטון החוק ומערכת המשפט והצדק נסחפים לא אחת ועומדים חסרי אונים או חסרי יכולת ורצון לחסל את הנגע.
זעקי ארץ מושחתת שולח אצבע מאשימה כלפי הצמרת, שבה הון ושלטון חברו לבלי הפרד, בכירי המדינה, מנהיגיה, עיתונאיה, עשיריה, סמליה - את כולם למדתי להכיר, את כולם איני יכול עוד להוקיר.
וכאשר סמלי השלטון המובהקים, ראשי ממשלה, שרים, נשיאים נראים כך - לא נותר לי אלא לזעוק את זעקתי, שהיא גם זעקתכם; זעקי ארץ מושחתת!
דודיק - אדם, חקלאי
שנת הוצאה לאור: 01/01/2007
איש האדמה והספר בחודש נובמבר 2008 ימלאו שלוש שנים למותו של דודיק ברו ז"ל, שגילם באישיותו המיוחדת שילוב נדיר של איש אדמה חרוץ בעל רעיונות מקוריים, ואיש ספר שהתעמק באירועים היסטוריים, משמעותם והשלכותיהם. הספר הביוגרפי "אדם, חקלאי", שנכתב אודותיו, מקפל בין דפיו את שלבי קליטתה הראשונים של משפחת ברו בארץ, השתלבותם של הוריו, משה וציפורה, בקבוצת מייסדי פרדס חנה והתבססות דודיק ומשפחתו במושבה. אך הספר אינו מסתגר בדלת אמותיה של המשפחה אלא סוקר במקביל, על קצה המזלג, החל ממועד הולדתו של דודיק ב-1931, כמה אירועים מסעירים, רובם בעלי רקע בטחוני, בתולדות ארץ-ישראל ובמדינת ישראל. הציר המרכזי בספר היא משפחתו של דודיק: רעייתו עמירה, ארבעת ילדיו והנכדים. ביתו היה מבצרו, ומשפחתו הייתה תמצית חייו. דמות בולטת מאוד בספר הוא ביניק ז"ל, אחיו הצעיר של דודיק, שהיה צמוד אליו כל חייו כאח קרוב, שותף לעבודת האדמה ובן ברית בכל התחומים. ביניק נפטר בראשית 2008. שם הספר "אדם, חקלאי" יאה גם לו.
חידת פישמן
שנת הוצאה לאור: 01/01/2007
הספר חידת פישמן הוא לא רק ביוגרפיה מרתקת על איש עסקים מיוחד, שמעורב כמעט בכל תחומי הכלכלה והמשק בישראל: נדל"ן, תקשורת, כבלים, תעשיה, אינטרנט, תחבורה, תעופה, שיווק, אנרגיה, בנקאות, אשראי, ספורט, טכסטיל, חקלאות, מסחר, פרסום ועוד. סיפור חייו של אליעזר פישמן הוא במידה רבה גם סיפורה של הכלכלה הישראלית בארבעים השנים האחרונות. הפרשיות הכלכליות הגדולות, אנשי העסקים המובילים, החשיפות המיוחדות, קריסת ההתיישבות העובדת, הבורסה המתפתחת, קשרי הון ושלטון. בכולם ניכרת מעורבותו של איש אחד :אליעזר פרידמן. כל אלה, לצד גילויים חדשים רבים, בין השאר על קשריו החשאיים עם ראש הממשלה ששרון, בניו ואנשיו. חייו של אליעזר פישמן, איל ההון שתרחק עד היום מכל חשיפה פומבית, הם הבסיס לביוגרפיה אישית וכלכלית מרתקת שתוחקרה ונכתבה ביסודיות בידי אחד מהעיתונאים החוקרים המובלים בישראל.
וילי - הצחוק והדמע
שנת הוצאה לאור: 01/06/2006
הספר "וילי - הצחוק והדמע" פותח צוהר לסיפור-חייו המרתק של וילי כהן, יליד העיר בויטן שבגרמניה, שבצעירותו - ערב מלחמת העולם השנייה - עזב את מולדתו, שימש כמדריך חקלאי במוסד חינוכי לבני-נוער יהודים בשוודיה, עלה בגפו ארצה והשתכן במושבה פרדס-חנה.
בארץ, במקביל לפעילותו הביטחונית כנוטר בארגון ההגנה וכחייל בצבא העברי הצעיר, וילי מצא את פרנסתו במלאכות רבות: הוא היה גנן במוסד סיעודי גדול, מדריך חקלאי, בעליה של מכבסה, איש שיווק בכיר בחברה לייצור משקאות קלים, ועוד.
וילי היה אדם מיוחד במינו. נדיבותו, רגישותו וחוש-ההומור החריף שלו - תכונה שמרבית הייקים אינם ניחנים בה - גרמו לכך שרבים חיפשו את קרבתו. הוא היה גם שחקן חובב וחקיין בחסד, שזכה לתשואות על כישוריו הבימתיים המוכחים. בה-בעת היה גם אדם רציני שהאמין בדו-קיום בין יהודים וערבים ונטל חלק בפעילות פוליטית בתנועות השמאל.
וילי כהן הלך לעולמו בשנת 1981, בגיל שישים ושבע. יהי זכרו ברוך.
צער גידול גברים
שנת הוצאה לאור: 22/01/2002
הגבר הישראלי הלא - מצוי שונה מו הקצה אל הקצה מעמיתיו הגברים בעולם הגדול, הפוגשים בשנות ילדותם גברים ונשים. הגבר הישראלי, לעומתם, נתקל רק בגבר יחיד בהיותו עולל - המוהל, המקצץ לראשונה באיברו הרך. אחר כך, מגיל צעיר, שולטות בו נשים: האם, הסבתא, הדודות, הגננת, המורה, המחנכת, המנהלת, המפקחת, המנכ"לית, שרת החינוך והחברות המזדמנות. הוא חסר דמות גברית בסביבתו הקרובה. אביו טרוד בענייניו הגלויים והסמויים ואינו מהווה מודל לחיקוי. כך הוא נפלט לחיים האכזריים. תחילה, צה"ל ולאחר מכן באקדמיה ובמקום העבודה התחרותי, עם אוברדראפט גברי. הוא סופג כמה אכזבות אהבים, מתאושש ולבסוף, מתאשפז בכפייה במוסד הנישואים, לתקופה בלתי מוגבלת. במוסד הסגור תופסת את השלטון רעייתו, שדואגת לסרס אותו, ליתר ביטחון, במסגרת מסע מוקדם לאילוף הסורר. רק אחוז קטן של הגברים הנשואים מצליח לברוח מהמוסד הסגור, אך חלקם הגדול מתקשה לחיות בנפרד, ללא אישה צמודה וכך, שוב מוצאים הגברים את עצמם נכלאים מחדש, הפעם מרצונם הטוב. רק מעטים שורדים, אבל לא לזמן רב מדי. תוחלת החיים של הגברים קצרה יחסית, בהשוואה לנשים. הגברים מסתלקים לעולמם בגיל צעיר, לעולם שכולו טוב ומייחלים לכך, שבעולם הבא, סוף - סוף יגיעו אל המנוחה והנחלה וינחתו נחיתה רכה בעולם של גברים. * * * הספר, צער גידול גברים, מספר בהומור שנון על דפוסי ההתנהגות של הגבר הישראלי לאורך שנות חייו העלובות ומתאר מצבים טראגיים - קומיים, השזורים אלה באלה. כמעט כל סוגי הגברים מככבים בו: הגבריים, המטרידים, המחזרים, במזדקנים, הנאמנים, התלויים, ההומואים, המטופלים, ההיפוכונדרים, הספורטאים, השיפוצניקים ועוד. הספר כולל בתוכו מצבים מגוחכים מהחיים של כולנו, המשותפים הן לגברים והן לנשים. אריה אבנרי, עיתנואי בכיר, חיבר שורה של רבי מכר בהם: "המפולת", "ספיר", "דוד לוי", "רצח אופי", "הגביר", "התבוסה" ו"שלטו הכסף". זהו ספרו הסאטירי הרביעי. קדמו לו "מתחת לחגורה", "גברים נשים ואחרים" ו"פתפותי ביצים".
שלטון הכסף
שנת הוצאה לאור: 01/01/1998
במדינת ישראל ישנם אנשים עתירי ממון החולשים על שורה ארוכה של מפעלים עסקיים חיוניים, בשנים האחרונות גוברת שליטתם של אילי ההון גם באוצרות הטבע של המדינה.
לכסף יש כוח, ובכוח הזה מחזיק מי שיש לו כסף. במציאות הישראלית, כוח זה רק הולך וגדל, אבל האוחזים בו אינם מסתפקים במה שיש להם. הם צוברים כוח נוסף, במטרה לעשות יותר מאשר "להשפיע". הם רוצים לשלוט והם מצליחים לעשות זאת במידה בלתי מבוטלת, בגלל התלות של נבחרים ואנשי הציבור בהם ובכספם.
לאנשי העסקים במדינה השפעה אדירה. הם מצליחים לכפות מהלכים כלכליים חשובים ומשפיעים על המשק והחברה. קיים במדינה שלטון של אנשי הכסף, חלק ממהלכיו נראים, אחרים סמויים מן העין.
בספר "שלטון הכסף", חושף העיתונאי אריה אבנרי לראשונה את המהלכים הללו, שבהם מעורבת קבוצה נכבדה מן הקהילה העסקית.
מחבר הספר, אריה אבנרי, הוא כתב בכיר ב"ידיעות אחרונות", מכהן כיו"ר אגודת העיתונאים בתל-אביב, וחבר נשיאות מועצת העיתונות, כמו-כן, הוא מכהן כיו"ר מזכירות עמותת "אמיתי", הפועלת למען מינהל תקין וטוהר המידות.
בשנים האחרונות ניהל אבנרי מערכה משפטית ממושכת על זכותו לפרסם את הספר "הגביר" (על חבר הכנסת אברהם שפירא) ללא צנזורה מוקדמת, וזכה לבסוף,  בבית המשפט העליון, בפסק דין עקרוני, שקבע כי זכותו של הציבור לדעת עדיפה על זכותו לשם טוב.
פתפותי ביצים - נשים גברים וכל השאר
שנת הוצאה לאור: 04/01/1995
עלובי החיים המתוקים עשרות הסאטירות, ההומורסקות והפיליטונים המתפרסמים בספר זה פרי עטו של העיתונאי אריה אבנרי משקפים, ללא כחל וסרק, את פרצופה האמיתי של החברה הישראלית ברבעון האחרון של שנות ה80-.שבאמצעות איזמל חד, עין בוחנת, אוזן קשבת, חוש ריח מפותח וחוש מישוש פעיל חושף המחבר תופעות רבות ומגוונות בחברה הישראלית שהשתיקה אינה יפה להן. הספר ``פתפותי ביצים`` מתאר מצבים טראגי-קומיים בחיי המשפחה, מגלה `טפח בריבוע` מקשרים של זוגות לא נשואים במאוזן ובמאונך, חוזר לחוגים אקסלוסיביים שבהם חברים כל המי, מה, מדוע, למה, כמה, איך ומתי. בספר זה נשחטים פרי הרבעה קדושים, נמרטות נוצות של תרנגולות מיוחמות, מקוצצות מחלפות ראשם של מקצוענים ממין זכר ונערכות חפיפות ראש לנשים. הפתפותים מתייחסים לשורה של נושאים: המתירנות המשתוללת, אהבות גנובות, חילופי זוגות, אורגיות, אמהות לא נשואות, מאהבים מזדקנים, נשים מחפשות ריגושים, האיידס שהחזיר את השימוש באמצעי המניעה הקונבנציונאליים ועוד.אריה אבנרי כתב בכיר ב``ידיעות אחרונות`` חיבר שורה של רבי מכר ביניהם: ``המפולת``, ``ספיר``, ``דוד לוי``, ``רצח אופי``, המהמרים``.זהו ספרו הסאטירי השלישי הכולל חומר חדש וכן כתבות שפורסמו במדור ``זמנים מודרנים`` ב``ידיעות אחרונות`` ומובאות מעודכנות מספריו הקודמים.
התבוסה כך התפורר שלטון הליכוד
שנת הוצאה לאור: 06/01/1993
ספר מדהים בעצמתו החושף באמצעות עובדות חדשות ולא ידועות את תהליך ההסתאבות של הליכוד לאורך 15 שנים מאז עלייתו לשלטון במהפך של 1977 ועד לתבוסה בבחירות של 1992. הספר רצוף בגילויים של מערכות היחסים בין נבחרי הציבור לבין אנשי עסקים, דרכי התעשרותם של שרים וחברי כנסת והשחיקה הבלתי פוסקת בנורמות המקצועיות של הגופים המופקדים על אכיפת החוק (המשטרה, נציבות מס ההכנסה, המכס וכיו"ב). הספר מצביע במקביל על מחדליה של מפלגת העבודה, של מנעה המשך התדרדרות בצחי תריסר השנים שבהן היתה קיימת ממשלת אחדות לאומית ועל מעורבותם של כמה מאישי המפלגה ב"פרשיות" שונות. לצורך כתיבת הספר ראיין אריה אבנרי עשרות אנשים ביניהם שרים בעבר ובהווה, אישי ציבור, אנשי עסקים, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטת המדינה, מפכ"ל המשטרה, נציב מס ההכנסה ורבים אחרים. המחבר אסף מיסמכים בלעדיים וחסויים שהודלפו לו ממקורות שונים ביניהם "תיק" שהכין מטה הבחירות של העבודה נגד אישים בצמרת הליכוד. חלקם מתפרסמים לראשונה בספר זה.
הגביר
שנת הוצאה לאור: 11/01/1989
האיש שהיה מעל החוק
הגביר -
חשיפה מדהימה, ראשונה בסוגה, של דמותו האמיתית של ח"כ אברהם שפירא, האיש שהצליח "לעבוד" על מרבית בעלי עמדות המפתח במדינה.
הגביר - האיש ששלט במשך שנים במנהיגי המדינה.
הגביר - איך הפך שפירא למליונר על חשבון המדינה ובסיועה הפעיל, בד בבד עם תפקידו כיו"ר ועדת הכספים הפרלמנטרית.
הגביר - איך ניצל שפירא את מעמדו לקידום עסקיו הפרטיים.
הגביר - סיפורו של איש שעשה כבתוך שלו בבנק ישראל, בנציבות מס הכנסה, במכס, בכנסת, במטה הארצי של המשטרה, בתקשורת וכמובן - בבנקים.
הגביר - סיפורו של אברהם שפירא, שהסתבכותו הכספית היכתה בתדהמה את אזרחי ישראל.
הגביר - סיפורו של איש שעשה מאמצים בלתי נלאים למנוע הופעת ספר זה.
הגביר - האיש שנהג עפ"י הסיסמה: "המדינה זה אני."
המהמרים
שנת הוצאה לאור: 01/01/1987
ארבע השנים האחרונות (1983-1987) מסמלות את פריחתן המאוחרת של פרשיות כלכליות שהסעירו את אזרחי המדינה. "דנות", "קלרין", "ריגר-פישמן", "מאגרים", "קופל", "מעוף", חברות-הקש של הבנקים, "אתא", "סיסמיקה", "אלסינט", "מוריץ-טוכלר", "גינדי", "דרוקר", "אטלנטיק", "אלבין", "כוכב-השומרון", "נופים", "בנק צפון אמריקה" ועוד. אנשי עסקים ידועים שלחו יד בנפשם, ברחו לחו"ל, נבדקו, נעצרו, נחקרו ונשפטו.
הפרשיות הכלכליות העסיקות את הגורמים המופקדים על אכיפת החוק: משטרת ישראל, הרשות לניירות ערך, מחלקת החקירות של מס הכנסה, המכס, מחלקת הפיקוח של "בנק ישראל".
לכמה מחקירות אלה השתרבבו שמות של אנשי ציבור ידועים, חברי-כנסת, ראשי גופים כלכליים גדולם, עורכי-דין ורואי-חשבון מהשורה הראשונה ועוד. בכמה מקרים הופעלו מאחורי הקלעים לחצים בדרישה לטייח עובדות, להימנע מחקירות לעומק, להסתיר אי נעימויות ובעיקר לשחרר מקבלת אחריות, לחצים אלה היו לתופעה שהיא לחם חוקם של קברניטי המדינה.
על רקע זה ניתנה חשיבות מירבית לחשיפה התקשורתית הפומבית כלחץ נגדי. קומץ עיתונאים נטלו על עצמם את המשימה לחשוף את כל העובדות לאשורן, ללא כחל וסרק, ולפרסמן ברבים, למען יקרא הציבור ויידע את זהותם ומניעיהם של אלה הקשורים לשערוריות פיננסיות, שהוא השתתף במימונן.
אחד המובילים בתחום החשיפה התקשורתית הוא אריה אבנרי, כתב בכיר, ב"ידיעות אחרונות", שחשף גילויים מסעירים הקשורים בפרשיות כלכליות אלה ואת חלק מגיבוריהן דובב באורח בלעדי.
יו"ר הרשות לניירות ערך, אליעזר שילוני, אמר על גילוייו של אבנרי: "בעקבות פרסומיו של אבנרי, מנעתי בפועל את יציאתן של חברות מסויימות ובורסה, הרחבתי את החקירות בתחומים מסויימים, ולמדתי על הקשרים הסמויים הקיימים בין אישים מהשלטון לבין אלה שהסתבחו עם החוק".
"המהמרים" הוא סיפורם האישי של גיבורי הפרשיות הגדולות, שרובם הימרו על כספי הציבור ומיעוטם על כספם הפרטי.
"המהמרים" חושף לראשונה עובדות חדשות רבות שלא פורסמו עד כה, והמשקפות את ישראל המכוערת, הרודפת אחרי עגל הזהב.
הקשר הליברלי
שנת הוצאה לאור: 11/01/1986
שבע שנות שלטון הליכוד היו מן הסוערות שידעה המדינה. בשנים אלה הושג השלום עם הגדולה במדינות ערב, אך גם התחוללה מלחמת לבנון שגרמה לקרע בעם. בתקופת שלטון הליכוד ידעו אזרחי המדינה שיגשוג אישי חסר תקדים. אך ערב הבחירות לכנסת ה-11 נותרה קופת האוצר ריקה, מכונות הדפוס הדפיסו שקלים בקצב מבהיל והאינפלציה זינקה לעבר 500 אחוזים.
שנות הליכוד ידעו עליות ומורדות של מנהיגים - מנחם בגין שזינק כמטאור עד שדעך אל הסתגרותו; עזר ויצמן שיצא וחזר לסרוגין מן המדבר הפוליטי, ואריאל שרון, הכובש לעצמו דרך בפוליטיקה, כמו הבולדוזרים המפלסים דרכים ביהודה ושומרון. הציר המרכזי של הספר נע סביב המפלגה-הליברלית, אשר יותר מכל גורם אחר הביאה את "חרות" לשלטון, אך תרמה גם תרומה מכרעת - במעשה ובמחדל - להידרדרות השלטון.
"הקשר הליברלי" הוא הקשר בין "חרות" של פעם לבין הלגיטימציה שנתנו לה "הציונים הכלליים" של פעם, אך "הקשר הליברלי" הוא גם סיפור הקשרים שקשרו אנשי המפלגה- הליברלית נגד "חרות" ונגד יתר שותפיהם בליכוד, אך בעיקר בתוך עצמם ונגד עצמם, באינסוף של תככים, קנוניות וסיכסוכים. מזווית זו מקבלים הארועים המרכזיים שזיעזעו את המדינה הארה החדשה - איך נתקבלו החלטות גורליות בממשלה, החל מהסכמי קמפ דייויד ועד מלחמת שלום הגליל: מדוע וכיצד התמוטטה הבורסה, מה הביא למפולת המניות הבנקאיות וכיצד הגיע המשק למשבר העמוק שבו הוא נתון.
מחבר הספר, אריה אבנרי (47), כתב בכיר ב"ידיעות אחרונות", עקב אחר הארועים המתוארים כאן בתוקף תפקידו העתונאי. לצורך כתיבת הספר ראיין כמעט את כל שרי הממשלה, עשרות חברי-כנסת ופוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית. התוצאה היא אנטומיה של תקופת הליכוד, לטוב ולרע. לקורא מוגש מיסמך רצוף גילויים על אחת התקופות הדרמטיות בתולדות המדינה.
רצח אופי
שנת הוצאה לאור: 08/01/1985

חידת לוינסון - מי היה יעקב לוינסון? מדוע סירב להיות שר האוצר? מה הביא את האיש, שחלש על מוקדי כוח פוליטיים וכלכליים אדירים, להתפוררות נפשית, שהניעה אותו לשלוח כדור לרקתו? מיהי ה"כנופיה" שהזכיר במכתב הפרידה שלו? מה מסתתר מאחורי העיסקות המסתוריות ששימשו עילה לעלילה שנרקמה נגדו? מדוע חשש מחשיפה?

תשובות לשאלות אלה ורבות אחרות משיב אריה אבנרי, כתב בכיר ב"ידיעות אחרונות" בספר זה, המהווה מיסמך נדיר. אין זה רק מחקר בעל אופי תיעודי ואנושי על אחת הדמויות המסתוריות ביותר, שהטביעה את חותמה על המשק והחברה בישראל שנים רבות. זהו דיווח מכלי ראשון של עתונאי שבינו לבין יעקב לוינסון נרקמו יחסי ידידות עמוקים. האמון הרב שרחש יעקב לוינסון לאריה אבנרי הביא לכך שבימים האחרונים לחייו כשכבר גמלה בליבו ההחלטה להתאבד (מעשה שתיכנן בדקדקנות ובקור רוח) סיפר לאבנרי את סיפור חייו, את כתב ההגנה שלו נגד מאשימיו שהפך לכתב-אישום חמור נגד ה"כנופיה" ונגד האווירה והמסגרת שאיפשרה את צמיחתה.

מספר אבנרי: "בשנים הרבות בהן נהגתי להיפגש עם יעקב לוינסון נדמה היה לי כי אני מכיר אותו טוב יותר מכל אדם אחר. במרוצת הזמן למדתי לדעת כי אין אדם המכיר את יעקב לוינסון כולו. כל אחד מאלפי האנשים שליוו פרק זה או אחר במהלך חייו ופעילותו, הכיר רק קטע מן האישיות המורכבת הזו. רק לאחר מותו, כאשר נפתחו לפני כל הארכיונים והתיקים שהעמיד לרשותי, כאשר דובבתי מאות אנשים - ידידים, אוהבים וגם יריבים ושונאים - בארץ ובחו"ל ואספתי עשרות מיסמכים נתגלתה לנגד עיני אישיות יחידה במינה. כתיבת סיפור חייו של יעקב לוינסון היא יותר ממילוי משאלה-צוואה של חבר. יש בה גם הארה של החברה הישראלית בתקופה זו."

לחץ כאן להורדת הספר בפורמט PDF.

מי אתה יוסף ג'י: סיפורו של איש בעל אלף הפרצופים
שנת הוצאה לאור: 08/01/1984
זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים הגיע ארצה באורח בלתי צפוי יוסף גבעון (גוטמן) הידוע יותר בכינויו: יוסף ג'יי. הייתה זו הזדמנות לרבים מאזרחי המדינה לראות את פניו, לשמוע את קולו ולקרוא את דבריו המצוטטים של איש המסתורין מס' 1 של המדינה מאז הקמתה.
במשך שנים הילכו סביב מעלליו אגדות סיפורים וכזבים. לא אחת ולא שתיים הוא עורר הפתעות מרעישות, כאשר התברר שאמנם היה מעשה זה או אחר שלא מציאותי.
מאסרו הסנסאציוני ע"י שלטונות ברית המועצות בשלהי שנת 1966 ושחרורו המפתיע כעבור חודשיים, למרות שנדון כפי שפורסם באיזבסטיה לארבע שנות מאסר, הגדילו את המבוכה והסקרנות סביבו.
בנסיון לפענח את תעלומת יוסף ג'יי הזמין אותו העיתונאי אריה אבנרי להתארח בביתו. במשך ימים רצופים הוא שוחח עמו ארוכות, רשם והקליט את דבריו ועקב מקרוב אחר התנהגותו. הוא הפגיש אותו עם כמה אנשים שהיו קשורים לפרשה ואפ ראיין אותו מעל במה פומבית בערב ראיונות.
ספר זה מהווה, למעשה, תוצאות מחקרו הפרטי.
נשים גברים ואחרים
שנת הוצאה לאור: 01/01/1984
כל מה שרצית לדעת ולנסות בעצמך
עשרות הסאטירות ההומרסקיות והפיליטונים המתפרסמים בספר זה משקפים, ללא כחל ושרק, את דמותה של החברה הישראלית המתקדמת. בהומור קר, בציניות בולטת ובעין בוחנת מנתח מחבר הספר העיתונאי אריה אבנרי תופעות שונות ומשונות שהשתיקה אינה יפה להן. הוא מגלה טפחיים ועוד טפח על מצבים טרגיקומיים, מעשים בדלת אמות, בחדרי שינה, תחת כל עץ רענן ועל חולות הים, הוא מצליח לשחוט פרות קדושות, להסיר מסכות, לקצץ ציפורניים דוקרות ולחשוף את דמותם האמיתית של שורת גברים, נשים ואחרים.
האם אתה משתייך לקבוצת גברים מעמידי הפנים? האם את נחשבת לאישה קטלנית? האם אתה ואת שייכים לנבחרת הלא-אקסקלוסיבית של יוצאי דופן? תשובות על כך ניתן למצוא באחד מארבעים פרקי הספר ("צער גידול נשים", "ברנשים ללא חתיכות", גלים סוערים ולפתן מר).
הנושאים המופיעים בספר זה רבים ומגוונים. גירושין בעידן האינפלציה, מי מפחד מהילד השלישי, הלהוטים אחר האורגיות, זוגות מתחלפים, אהבות גנובות, הפילגשים, המאהבים המזדקנים, גברים המקבלים מסז'ים, יחסים אסורים ועוד כהנה וכהנה.
דוד לוי
שנת הוצאה לאור: 01/01/1984
הספר נכתב בעקבות שיחות ממושכות שקיים המחבר עם דוד לוי (שאבנרי קשור עמו, זה תריסר שנים, ביחסי ידידות אמיצים, ידידות שהניעה את דוד לוי להסכים לחשוף עצמו לראשונה) ועם עשרות שרים, חברי-כנסת, אישי-ציבור ובני משפחה, שליוו את דוד לוי לאורך דרכו. "משך כל תקופת ישיבתי בכלא לא התגלחתי. רציתי שיהיו לי פני אבל, וכשהייתי מסתכל בפני בראי, בשירותים של תא-המעצר, היו דמעות זולגות מעיני. בכיתי על אכזריותם של החיים ועל האכזריות העלולה לצמוח בי. כל הימים הללו חזרה לנגד עיני תמונה אחת - היום שבו עזבנו את רבאט, עם כל כך הרבה אהבה לארץ-ישראל, עם כל כך הרבה אמונה ותקווה. עמדה לנגד עיני גם תמונת הימים הרבים שקדמו ליציאה מרבאט, ערב ליל-הסדר, הימים בהם היה אבא זקוף-קומה וגאה, הימים בהם שררה השמחה במעוננו.בשלב מסוים הפסקתי לבכות, הפסקתי לרחם על עצמי וחשבתי מה לעשות כדי לשנות לא רק את מצבי אלא גם את מצבם של אלה, שגורלם כגורל משפחתי. הבנתי שהפיכת שולחנות בלישכת-העבודה אינה הדרך. המסלול המוליך לבית-הסוהר, כמו המסלול המוליך לסעד ולהתנוונות, הוא חסר מוצא. עלי למצוא את הדרך שתוליך אותי אל עמדות השפעה, שבהן ניתן לעשות ולשנות דברים מן השורש. לא שאפתי עדיין לקריירה פוליטית. הייתי בסך הכל ילדון בן 19. אך האינטואיציה הבנתי שהדרך הנכונה היא ללמוד את כללי המשחק החברתיים, ובליבי גמלה החלטה - לא עוד". במילים דרמטיות אלה מתאר סגן ראש-הממשלה, דוד לוי, בן ה- 45, את אחת מנקודות המיפנה בחייו. בביוגרפיה זו, הראשונה שנכתבה על מנהיג כה צעיר, מתוארת דרכו של דוד לוי מרבאט שבמרוקו, דרך חיי הניוון והחידלון של המעברה ועיירת-הפיתוח ועד למעמדו הנוכחי כממלא מקום ראש-הממשלה, וכבעל השפעה מכרעת על המהלכים הפוליטיים הפנימייים ועל מערכות מדיניות-החוץ והביטחון של המדינה. הספר מתאר את דרכו הפוליטית מופלאה של האיש שהחל כפועל-בניין המתמודד על ייצוג באיגוד-פועלי-הבניין ובמועצת בית-שאן, דרך פעילותו בסיעת "תכלת לבן" בהסתדרות, בחירתו לכנסת, מינויו לשר-הקליטה, ושר הבינוי והשיכון ועד שהגיע לתפקיד סגן ראש-הממשלה וממלא מקום ראש-הממשלה. פרק מיוחד בספר מוקדש לתפקיד החשוב שמילא דוד לוי בעיצוב החלטות הממשלה סביב מבצע "שלום הגליל", חלקו בקבלת הכרעות חשובות במהלך המלחמה ויוזמותיו במניעת החלטות אחרות. הספר מתאר גם, ובעיקר, את דרכו של דוד לוי האדם. דוד לוי הבעל המסור והאב הנאמן לילדיו. דוד לוי, שנאמנותו האישית לידידיו - החל במנחם בגין, דרך יורם ארידור ועזר ויצמן וכלה בנהגו האישי ובאחרון הפעילים בסניפים - היא קו דומיננטי באישיותו, וגם נכס פוליטי שלא יסולא בפז.
המהלומה
שנת הוצאה לאור: 01/04/1983
"ביום רביעי, ה- 9 ביוני 1982, בשעה 12 בצהרים, עזב מפקדו של חיל-האוויר, אלוף דוד עברי, את מיפקדתו התת-קרקעית ("הבור) ופרש לחדר צדדי, להיות מעט עם עצמו, בתוך שעתיים עמד להיפתח אחד המיבצעים הגדולים ביותר של חיל-האוויר הערביים, מאז השמיד לפני 15 שנה את חילות האוויר הערביים, בפתיחת מלחמת ששת הימים. אלוף עברי ידע כי המיבצע יקבע לא רק את תוצאותיה של המלחמה על שלום הגליל, אלא יקבע גם את מעמדה האסטרטגי של ישראל לשנים רבות". "בעת שאלוף עברי פרש לחדרו הפרטי במיפקדת חיל-האוויר נשלמו ההכנות בבסיס ממנו עמדו להמריא המטוסים לעבר בקעת הלבנון. אחד הנוכחים במקום סיפר: שררה דומיה מוזרה. זה היה שקט שלפני הסערה. בעיצומה של המלחמה חדלו לפתע שאגות הקרב של המטוסים, ועל הבסיס ירדה דממה מתוחה. ניתן היה לחתוך בסכין את המתח שבאוויר. אך זו לא היתה דממה של אפס מעשה, אלא של קפיץ הנדרך לפעולה. מבט חטוף בחדרי התדריכים הבהיר, שעוד מעט ישתחרר הקפיץ... לפתע ניתן האות. מכל עבר נשמעו שריקות ההתנעה של מטוסי הסילון. מטוסי-קרב מכל הסוגים נעו לרחבות ההמתנה. אחד אחד החלו המטוסים מתיישרים וממריאים, כשרק שניות ספורות מפרידות בין מטוס למטוס". במילים אלה מתאר אריה אבנרי, המשרת ככתב צבאי במילואים, ליד חיל-האוויר, את פתיחותו של המיבצע שהוא אולי המדהים והנועז בתולדות חיל-האוויר. במיבצע זה ניפץ החייל במהלומה מוחצת את המיתוס של הטילים הסובייטיים ויישר את כנפיו, אשר לפי הגדרת עזר ויצמן, כופפו במלחמת ההתשה ובמלחמת יום-הכיפורים. ספרו של אריה אבנרי מתאר כיצד בוצע המיבצע, אך בעיקר את ההכנות שקדמו לו ואיפשרו אותו. הספר מבוסס על שיחות עם עשרות טייסים, מומחי תעופה ואלקטרוניקה, אסטרטגים ואנשי צבא. הוא מתאר את התעצמותו של חיל-האוויר מאז מלחמת יום-הכיפורים, את הלקחים שהפיק מאותה מלחמה ואת יישומם בשדה הקרב בלבנון. במקביל מתוארת ההתעצמות הטכנולוגית, התעשייתית והמדעית של ישראל, שבלעדיה אין להבין את מה שקרה בבקעת הלבנון. הספר מתאר ומסביר מה איפשר את הניצחון המזהיר בלבנון - אך לא פחות מכך מסביר מה צפוי בעתיד, נוכח האתגר החדש של טילי "סאם-5" והאתגרים האחרים הניצבים בפני חיל-האוויר ומדינת-ישראל.
החלוצים האלמונים כרכים א' ו-ב'
שנת הוצאה לאור: 01/01/1981
הספר שלפנינו מגולל את הדראמה עטירת הסבל והייאוש, רצופת הכישלונות והאכזבות, אשר בסופו של החשבון רשמה פרק קונסטרוקטיבי  גדול ומרהיב במפת הארץ והאדם. המאזן, שאליו חותר הספר, נראה לעורכים כולו חיובי, כולו ניצחון האדם על עצמו ועל סביבתו המנוכרת. בפרק זה חושלה חוליה נוספת בשרשרת מפעליה של תנועת-העבודה במדינה הצעירה.
מנקודת- התצפית של קורא בשנות השמונים, המצוי במושגים ובמערכות של קליטת עולים ושל העלאת ישובים והתנחלויות בימינו - ייראה הסיפור שלפנינו כיציר של ספרות בדיונית. הקורא הצעיר יצטרך להפעיל את דמיונו ולשאוב ממעמקי האמונה היהודית והציונית, כדי להשתכנע שאומנם לפני דור אחד בלבד היו מתיישבים ומתנחלים, חסרי שפה וכישורים, שטרם טעמו טעמה של הארץ ולא ידעו את מפתה וטיבעה והנה הם מבוניה. בן-לילה נשתלו בתוך חורבות של כפרים ערביים נטושים ובתוך אוהלים נטועים בתוככי שממה - ללא כבישים ודרכים, ללא קווי מים, ללא אמצעי-ייצור אלמנטאריים, ללא תשתית ותיכנון ישובי וכלכלי - ושם נעזבו לנפשם, והיה עליהם למצוא את דרכם ואת פרנסתם, יהיה המחיר האנושי אשר יהיה.
המפולת
שנת הוצאה לאור: 01/01/1979
המהפך הפוליטי רב-המשמעות שאירע בישראל ב-17 במאי 1977, חולל תפנית יסודית בשורה של תחומים מרכזיים במדינה. המיפנה לא הסתכם אך ורק בחילופי משמרות בין מפלגה, שהייתה בשלטון 29 שנים תמימות, למפלגה אופוזיציונית, שהמתינה בסבלנות עילאית - בגילגולים שונים - להגשמת חלומה הגדול.
מהפך זה ישמש, ללא ספק נושא למחקרים היסטוריים, סוציולוגיים ופסיכולוגיים על עם, בעל נוהגי הצבעה שמרניים, בדרך כלל, שלא העניש את המערך אחרי המחדלים החמורים של מלחמת יום-הכיפורים, אך הנחיל לו תבוסה מוחצת שלוש וחצי שנים לאחר מכן.
אבל כבר בשלב זה ניתן להשיב על שורה של שאלות נוקבות ביניהן:
  • האם מפלתו של המערך בבחירות האחרונות לכנסת הייתה בלתי נמנעת?
  • מה גרם לעליית הליכוד לשלטון?
  • מה היו שלבי שקיעתה של תנועת העבודה?
  • כיצד ביזבזה ממשלת רבין את האשראי הציבורי שהוענק לה?
  • מי הן הדמויות המרכזיות במהפך ומה היה חלקן?
על שאלות אלה - ורבות אחרות - מנסה להשיב בספר זה העיתונאי אריה אבנרי. בתוקף תפקידו ככתב בכיר ב"ידיעות אחרונות" המסקר תחומים רגישים (ביניהם: מפלגות, יחסי עבודה, חקירות כלכליות), עלה בידו לעקוב אחרי שלוש שנות כהונתה של ממשלת רבין. "המפולת" היא סיכום פעולתה של ממשלה זו, ללא כחל ושרק, תוך הבלטת הסיבות המצטברות שתרמו למפלת המערך.
לצורך איסוף חומר תיעודי חדש, עדכון חומר שפורסם בתקופות שונות וחשיפת גילויים חדשים - נפגש המחבר עם שורה של אישים מרכזיים במדינה בתחומי המימשל, החברה והכלכלה, עם שרים בממשלה היוצאת והחדשה, חברי-כנסת, מנהיגי מפלגות ואישים בעלי עמדות מפתח, היועץ-המשפטי לממשלה פרופ' אהרון ברק, מבקר- המדינה ד"ר יצחק נבנצאל, קציני משטרה בכירים, נציב מס-ההכנסה אליעזר שילוני וכמה מגיבורי הפרשיות הכלכליות, שחלקם רואיין בבית הכלא. כן הצליח המחבר לרכז מסמכים שונים שחלקם מתפרסמים לראשונה בספר זה.
"המפולת" כוללת, איפוא, גילויים רבים בתחומי היחסים הבינמפלגתיים, החברה, הכלכלה ופרשיות השחיתות.
ספיר
שנת הוצאה לאור: 01/01/1976
"אני מקוה שהפעם יכתבו לא רק מושכי עט שחושבים שתפקידם הוא להשפיל את השני אלא גם אנשים אוביקטיביים את תולדות המשק בעשרים וחמש שנות המדינה. גם אני, בשנים אלו, עמדתי בתפקיד זה או אחר למעלה מ-21 שנה. לא כל כך רחוק מהמשק והם, הכותבים הבלתי משוחדים, הם יכתבו וכולם ידעו",  אמר פנחס ספיר ז"ל חודשים ספורים לפני פטירתו. באותה עת נוכח לדעת כי קיימת התנכרות  ציבורית לפועלו הרב למען העם והמדינה וחש כי נגרם לא עוול אישי משווע כאשר שמו נקשר ל"פרשיות הכלכליות", שלא היה לו חלק בהן.
זמן קצר לאחר מכן נוצר קשר בינו לבין העיתונאי אריה אבנרי, אשר ביקש לכתוב ספר דוקומנטרי על פרקי חייו, ללא כחל ושרק. פעמים רבות בעבר סרב לעשות כן ואף הקפיד לא לנהל יומן אישי. אבל בערוב ימיו הסכים לפתוח את סגור ליבו מול המקרופון הפתוח. במשך שעות ארוכות השיב על שאלות רבות ונוקבות בהרחבה, דיבר בגלוי לב על נושאים וחשף עצמו גם בנקודות עדינות. בעצומן של הראיונות עמו - נפטר.
קשה היה לכלול במסגרת כרך אחד את מיכלול פעולותיו של האיש שהיה מעורב כמעט בכל פעולות הפיתוח והתיעוש ועמד במרכז החיים הכלכליים, הפוליטיים והצבוריים, אך במקרה זה המעט מעיד על המרובה.
חלק ממעשיו אינם ניתנים עדיין לפרסום וזמנם עוד יבוא. לעומת זאת נכללים בספר דברים שהיו מיועדים לפרסום אחרי מותו.
לצורך איסוף החומר, נפגש המחבר עם עשרות אישים - ביניהם ראשי המדינה - שרים, חברי כנסת, אישים מרכזיים בכלכלה ובחברה וגיבורי "הפרשיות הכלכליות" (שנים מהם - מיכאל צור ויהושע בן ציון - רואיינו בבית הכלא).
כך נולד הספר הראשון שספיר שיתף פעולה עם מחברו.
שמיים בוערים
שנת הוצאה לאור: 01/01/1975
"האם אתה שונא אותם את הטייסים הערבים?"
"מילדותי למדתי לא לשנוא איש, גם אלה שמזיקים לי וראויים ממני ל"מנה אחת אפיים" - כמו שאומרים - אני יודע כי הכל נעשה במסגרת 'פייר פליי' וברוח טובה. אני יודע גם שהטייס המצרי או הסורי מבצע משימה המוטלת עליו כשם שאני מבצע משימה שהוטלה עלי. וכי למה אשנא אותו? אני פשוט משתדל להוכיח שאני טוב ממנו ושהביצועים שלי יותר טובים והדבר משתקף, כמובן, בתוצאות הקרב. אתה יודע מה זיעזע אותי יותר מכל במלחמה הזו? היה זה היומן של הטייס הסורי הפצוע ששכב ימים מספר רעב, צמא ופצוע ואיש לא בא לחלצו ולהגיש לו עזרה. לבסוף הוא מת. הוא כתב לפני מותו דברים נוגעים ללב ואני בטוח שהייתה לדברים האלה השפעה לא רק על חבריו לטייסת, אלא גם על כל טייס ערבי שאה אותם בדפוס. אצלנו דבר כזה לא יכול היה לקרות".

קצין בכיר בחיל האויר שקרא בעיון את טיוטת הספר לפני הבאתה לדפוס אמר: "שמים בוערים" הוא ספר חובה לכל מי שמבקש תשובה לשאלה הנוקבת: היכן היה חיל-האויר במלחמה הזו...
מלחמת ההתשה: פעולות צה"ל בכל החזיתות מעבר לקוי האויב
שנת הוצאה לאור: 01/01/1971
בספר זה המהווה למעשה כרך שלישי בסידרה, מתוארות הפעולות שבוצעו בשנת 1969. לא כולן, חלקן אינן ניתנות עד היום לפירסום. אחרות, מתםרסמות במקוטע מסיבות מובנות.
אבל גם החומר המתפרסם דיו כדי להעיד על אופיה המלחמתי של השנה שחלפה, ימים ולילות של פגזים, עופרת ורסיסים.
רבים נפלו בפעולות הללו, רבים אחרים נפצעו קשה. כולם הוכיחו שהם לוחמים נועזים בלחימה על מוצבים מבוצרים, חדירה לעומק שטח האויב, תקיפה מהאוויר, פשיטה בדרך הים ולחימה פנים אל פנים.
בזכותו של כל אחד מהם הפכה מדינת ישראל ממדינה מותשת למדינה מתשת וצה"ל ומצבא המגן על הגבולות החדשים לצבא המאלץ את האוייב לאבטח את גבולותיו שלו.
"פשיטות התגמול" הוא סיפורם של הלוחמים הללו כולם ביחד וכל אחד מהם - אף כי שמו לא נודע ברבים - בנפרד, רק שמותיהם של הנופלים נודעו ברבים, באמצעות מסגרות שחורות.
להם מוקדש הספר בהצדעה.
לוץ המרגל על הסוס
שנת הוצאה לאור: 07/01/1968
בראשית שנת 1965 רגשה העיתונות העולמית והישראלית, בעקבות מעצרו של אזרח גרמני בשם וולפגאנג לוץ, כחשוד בריגול חמור למען ישראל ובהשתתפות במשלוח חבילות-נפץ למדענים גרמנים שפעלו בשירות תעשיית הטילים המצרית. בשלהיאותה שנה נדון לוץ, שהיה בעל בי"ס לרכיבת-סוסים ליד קאהיר, למאסר עולם עם עבודת פרך. רעייתו הגרמניה נדונה לשלוש שנות מאסר על סיוע לבעלה.
בפברואר 1968 שוחרר הזוג באורח בלתי צפוי ממעצרו. סוכנויות הידיעות סיפרו, כי השנים עשו, אמנם, את דרכם מקאהיר למינכן אך שינו את הכיוון והגיעו בסופו של דבר לישראל. השבועות המערב-גרמני "שטרן" גילה לאחר השחרור כי "לוץ הוא, בעצם, אזרח ישראלי ושירת בעבר אף כקצין בצה"ל.
לאחר מכן ירד מסך של שתיקה על הפרשה. מי היה לוץ? כיצד הגיע למצרים? מה היה חלקו בפרשת המדענים המצרים? כיצד פעלה רשת הריגול שלו? כל זאת מסופר בהרחבה בספר זה, המסתמך על מקורות זרים שונים. זוהי ריפורטאז'ה עיתונאית ממצה ללא יומרות ספרותיות, המבקשת לדבוק בעובדות כפי שהוצגו בפירסומים שונים.
מתחת לחגורה: סאטירות, פיליטונים וכל השאר
שנת הוצאה לאור: 01/04/1967
הפרצוף המחייך בעמוד זה הוא בעל אישיות מפוצלת. אני נוטל על עצמי את מלוא האחריות לדיאגנוזה זו ומוכן להשפט בעוון הוצאת דיבה עליו בפניו בבית דין של מטה.
הוכחות? בבקשה: בצד עבודתו של המצ"ל (המצולם לעיל) בעיתונים משגשגים ומצליחים כ"ידיעות אחרונות" ו"במחנה" כ"עיתונאי כלבו" פורה (רפרטואר, עורך חקירות מיוחדות, כתב תחבורה ובעל רשימות אנושיות) הוא גרם לסגירתם של עיתונים אחרים, שבהם פירסם רשימות הומוריסטיות ("ציפור הנפש" "רימון", "חדשות קולנוע" ז"ל ועוד)
עובדה נוספת: לעולם הוא לא הסתפק בשמו האמיתי  והעדיף להסתתר תחת שמות אחרים, שהנפוץ בהם הוא שמו של הח"מ, יואב כפיר.
את הכתיבה ההומוריסטית שלו החל המ"ל לפני 15 שנה בדיוק, בהיותו בן 15, כאשר פירסם בהתנדבות טור הומוריסטי קבוע בשם "חיים קשים" בשבועות "תבל" (ז"ל). עד היום לא קיבל המצ"ל שכר סופרים עבור יצירותיו אלה.
לפני שנה פירסם מדור סאטירי בשבועון "מבט חדש" (יבדל לחיים ארוכים) בשם "בעין זועמת" והפסיקו מסיבות טכניות שבהחלט היו תלויות בו.
"מתחת לחגורה"  מכיל רשימות שפורסמו בעיתונים שונים, רשימות אחרות שנפסלו לדפוס וגם יצירות חדשות , שאינן ראויות כלל לפירסום.
ואם לא די בכך, המצ"ל אוהב גם תעלולים. לאחר שהגיע למסקנה שפעילותו הציבורית כחבר ועד אגודת העיתונאים בתל-אביב אינה מספקת, הקים, בסיוע חבריו, אגודה חשאית בשם "מיסדר השועלים". הוא לא נח ולא שקט עד שהכתיר עצמו כנשיא המיסדר ו"סחט" מחבריו את התואר: "רב-שועל בכיר". אח"כ פירק את "המיסדר" ונשאר בפי כל "שועל", דבר שעליו חשב שנים רבות.
מה הוא זומם עכשיו? הלואי וידעתי. מבעל אישיות מפוצלת שאני מהווה חלק בלתי נפרד ממנה אפשר לצפות הכל.
יואב כפיר
היום הקצר ביותר; סיפור הנצחון המופלא של חיל האוויר הישראלי
שנת הוצאה לאור: 08/01/1967
העיתונאי אריה אבנרי (30), חבר מערכת ''ידיעות אחרונות'', שירת במלחמת הנצחון האחרונה ככתב צבאי בחיל האוויר. בתפקידו זה ניתנה לו הזדמנות מיוחדת במינה - בלעדית כמעט - לשהות במשך ימים ולילות במחיצתם של טייסי חיל האוויר, שחוללו את הנצחון הגדול והאגדי ביותר בהיסטוריה הצבאית. הוא ראה את הטייסים בשעותיהם הגדולות ביותר שבהן הצליחו להשמיד את חילות האוויר של ארבע מדינות, שוחח עמם בין גיחה לגיחה וראיין אף טייסים שנפלו מאוחר יותר בקרב או בשבי האויב. במשך כל ימי המערכה הוא סייר בשדות תעופה קרביים של חיל האוויר ובשדות תעופה של האויב בסיני ואזור ירושלים. נפגש עם מפקדים בכירים של חיל האוויר, גילה את חיילי חיל האוויר העושים את המלאכה מאחורי הקלעים וחיפש כל העת תשובה לשאלה: ''מדוע טייסי חיל האוויר הישראלי נחשבים לטובים בעולם''? כתבותיו בימי המערכה בנושא זה זכו להדים רחבים.
פשיטות התגמול כרכים א' ו-ב'
שנת הוצאה לאור: 01/11/1954
ספר זה מהווה נסיון ראשון לתאור פשיטות התגמול של צה"ל מראשיתן.
"כל הכבוד לצה"ל" - זו הייתה הסיסמה שצמחה בתום מלחמת ששת הימים שליוותה את חיילינו על כל צעד ושעל, בכל גיזרה ובכל חזית, בימים ובלילות, במטוסים, באניות ובטנקים, בעת המסע הרגלי לעבר היעד, ליד התותחים, בבונקרים החפורים, בשעת פירוק מוקשים ובהושטת שירותי- סיוע חיוניים.
פשיטת התגמול שבוצעו ע"י צה"ל מאז הקמת המדינה ועד סוף שנת 1968 (מיבצע להשמדת המטוסים בנמל התעופה של בירות-) תוארו בהרחבה בשני הכרכים הראשונים של הספר "פשיטת התגמול" פרי עטו של אריה אבנרי. שמות ה"שערים" של שני כרכים אלה מדברים בעד עצמם: "עין תחת עין", "הלילות הגדולים של הצנחנים", "הרקע האדום הולם" ו"הקומנדו האלמוני של צה"ל".
    עיצוב: סטודיו נעמה