חבריו של רפי גינת (18)  |  

זה היה צפוי שרפי גינת לא יזמין אותי לטקס החגיגי של השקת אלבום השירים החדש שלו "בגובה העיניים" שנערך בסוף השבוע  בנמל תל אביב ועמד בסימן הון, שלטון ועיתון.

במסיבה נכחו כל המי ומי ומה ולמה ומדוע ואיך וכמה. לכל אחת מהמילים הללו יש משמעות לגבי אורחים אלה או אחרים.    
רפי יודע היטב בחושיו המחודדים שאני רחוק מלהתפעל מפעילותו המתוקשרת בשרות הציבור לאיתור עבריינים ומתחזים למיניהם ובחשיפת מעשי הונאה בענפים שונים הנוגעים לאיכות החיים והבריאות .
מבחינתי היה ונשאר גינת טובל בעת הגשת תכניות הטלוויזיה שלו בסדרה האינסופית "כלבו טק" כאשר ידיו עמוסות בכל עונות השנה בשרצים מפוטמים.

בעבר הרחוק בראשית שנות התשעים היינו אפילו חברים. הוא התארח בביתי עם רעייתו ומדי פעם נפגשנו לשיחות חברתיות עם חבר משותף אורי פורת ז"ל.

הבקע הראשון במערכת היחסים שלנו אירע אחרי שגינת נעצר ע"י המשטרה כחשוד בקבלת שוחד ונכלא לכמה ימים בבית מעצר.
הציבור הרחב שהכיר את גינת כחושף סידרתי של עבירות, מחדלים וכשלים של אחרים נדהם להיווכח שגם הוא בין החשודים.
רפי החליט לפתוח במערכה משפטית כדי לחלץ את עצמו מן הבוץ ופנה אלי בדרישה שאגודת העיתונאים בתל אביב תממן את הגנתו המשפטית.
באותה עת כיהנתי בעת ובעונה אחת כיו"ר אגודת העיתונאים ויו"ר עמותת אמי"תי שפעלה למען מינהל תקין וטוהר המידות ולא עלה כלל על דעתי להיענות לתביעתו של גינת.
הבהרתי לו בצורה חד משמעית שכספי אגודת העיתונאים מיועדים לסייע לעיתונאים נקיי כפיים השרויים במצוקה מקצועית וכלכלית והוא נטר לי על כך.
בסופו של דבר נסגר תיקו של גינת אף כי לא הוסר ממנו הרבב.
 
כעבור זמן מה הוא החליט לנקום בקצין המשטרה הבכיר תת ניצב סנדו מזור מפקד היחידה שחקרה אותו אחרי שפורסם שהוא עומד להתמנות לראש אגף החקירות במטה הארצי ולזכות בדרגת ניצב. 
גינת קיים באותה עת קשרים עם צמרת המשטרה והכין תכנית משותפת בטלוויזיה לאיתור עבריינים מסתתרים ולא היה לו נוח להתעמת עם מזור. היה לו נוח שמישהו אחר יעשה את המלאכה והוא פנה אלי.
בשום שלב מקצועי בחיי לא ראיתי עצמי על תקן של מגויס אבל היה לי מידע מוצק מהמקורות שלי על רמתו המוסרית של מזור. ביקשתי לתת לכך ביטוי ב"ידיעות אחרונות" אבל נחסמתי כמו בפעמים רבות אחרות.
באותה עת לא העלה גינת על דעתו שחברו הטוב נוני מוזס דווקא מבקש לגונן על מזור ומונע פרסומים אודותיו ב"ידיעות אחרונות" מסיבות שאני רק יכול לנחשן.

לאורך השנים עקבתי מקרוב אחר תהליך הסיאוב של גינת הנהנתן המוחצן שהתחבר אל אנשי ההון במדינה ואימץ לעצמו את אורחות חייהם ואת הנורמות שלהם.

חברו הטוב ביותר הוא איל ההון סמי עופר הוא וחבריו רואים בגינת איש קשר לכלי התקשורת ומליץ אי יושר לעת צרה.
העובדה שהוא תרם את קול הבס שלו כדי לעמוד בראש להקת המעודדים של קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב רק הוסיפה לאישיות הצבעונית שלו.
  
במדינה מתוקנת הוא היה צריך להפסיק מזמן להפיק ולהגיש את התכנית "כלבוטק" אבל למרבה האירוניה מינה אותו מוזס במקביל  כעורך "ידיעות אחרונות".

מפאת קוצר היריעה לא ארחיב את הדיבור על תרומתו המקצועית הדלה לעיתון של המדינה. אסתפק בכך שאציין שהוא הצטיין בפסילת כתבות תחקיר על אילי הון ומקורביהם מסוג זו שנכתבה על חברו הטוב אלי לנדאו לשעבר ראש עיריית הרצליה ויו"ר דירקטוריון חברת החשמל.
לנדאו היה מאז ומתמיד איש ציבור חסר עקבות מוסריות שהתעשר במהלך שירותו הציבורי. יחסי הגומלין שלו עם משפחת עופר נחקרו ועדיין נחקרים ע"י המשטרה. 
     
אחרי שגינת פרש מעריכת "ידיעות אחרונות" ניסה מוזי ורטהיים ברון תקשורת של ערוץ 2 ושותפם של האחים עופר בבנק המזרחי למנות את רפי גינת כמנהל מחלקת החדשות של ערוץ 2.

בצניעות אומר שאני גאה על כך שזיהיתי מיד בתחילה את כוונת הזדון ורתמתי את אומ"ץ לסכלה, אחר כך הצטרפו אחרים והמהלך שנועד ליצור כלי הגנה תקשורתי למעלליהם של אילי ההון נקטע.
   
התקשורת לא דיווחה אם בני משפחת עופר נכחו באירוע של הזמר גינת. המשפחה שרויה בימים אלה בצרות כלכליות בגלל הפסדי ענק בחברה לישראל שבבעלותה וקשייה לפרוע את אגרות החוב שלה במועד הנקוב. 
    
לעומת זאת שמחתי להיווכח שגם חברי העיתונאי החוקר מיקי רוזנטל מפיק הסרט "שיטת השקשוקה" לא נכח באירוע של גינת.
יום קודם לכן הוא קיבל מידי בטקס חגיגי שנערך באולם מוזיאון ארץ ישראל בהשתתפות קהל איכותי את אות אומ"ץ לשנת 2009 בזכות יושרו ואומץ ליבו.

רפי גינת לא היה מעולם מועמד לקבלת אות מכובד זה.