ברוך שובך שחיתות (24)  |  

בשבועות האחרונים הייתי מודאג מאוד מאחר שחלה האטה מרגיזה בחשיפתן של פרשות שחיתות ציבוריות חדשות ואם לא די בכך שמותיהם של אישי ציבור סורחים מליגת העל נעלמו מכותרות התקשורת.


אבל ההפוגה בשחיתות ללא הפסקה שהיא מאפיוני אורחות חיינו ובשר מבשרנו הייתה למעשה זמנית בלבד ואולי הייתה רק למראית עין.
אבל הדאגה שלי הגיעה לסיומה. בימים האחרונים נחשפו בזו אחר זו פרשות שחיתות חדשות או נתגלו עובדות חדשות בפרשות שחיתות פתוחות.
 
הרשימה כוללת, בין השאר, את הכנסת בחסותו של היו"ר ח"כ רובי ריבלין, בית ההשקעות הגדול במדינה פסגות, קבוצת הכדורסל של המדינה מכבי תל אביב, רשות השידור, מ.ד.א, קק"ל, הסתדרות העובדים הכללית, קופת החולים מאוחדת, ארגון המורים העל יסודי ועוד ועוד.

למועדון האכסקלוסיבי של שרי הממשלה הנוכחית ששמם שורבב בעבר למעשי שחיתות שבו חברים שמונה שרים הצטרף חבר חדש שר התיירות סטס מסז'ניקוב, חסר בינתיים שר עשירי למניין. 

גם בתחום המוניציפאלי החלו מחדש חגיגות של שחיתות. הרשימה המעודכנת של ראשי הערים בעלי קופות שרצים כוללת את תל אביב, חיפה,  רמת גן,  בת ים, פתח תקווה, כפר סבא, חדרה, רחובות, לוד, רמלה , נהרייה, בית שמש ועוד.

הדאגה המיותרת שלי זכתה לסטירת לחי מצלצלת מסקר מיוחד שנערך ע"י חברת "דיאלוג" שפורסם ביום שישי האחרון בעיתון  "הארץ" במלאות שנה לפעילותה של הממשלה הנוכחית בראשותו של בנימין  נתניהו.

אחת השאלות המרכזית שנשאלו מאות משתתפי הסקר הייתה על מצב השחיתות הציבורית והשלטונית במדינה כיום בהשוואה לתקופת כהונתה של הממשלה הקודמת בראשותו של אהוד אולמרט.

ממצאי הסקר לא הפתיעו אותי: 41 אחוזים מהנשאלים טענו שחלה הרעה במצב השחיתות בשנה החולפת, 40 אחוזים נוספים של הנשאלים קבעו שרמת השחיתות במדינה נותרה ללא שינוי, 10 אחוזים מהנשאלים לא ידעו מה להשיב ואילו יתרת הנשאלים (9 אחוז) מאמינים שיש שיפור.

נתונים אלה מזכירים לי כי ערב הקמת הקואליציה הנוכחית פניתי אל ראש הממשלה המיועד נתניהו לכלול במסגרת הסכמי הקואליציה סעיף מפורש שבו תהיה התחייבות להיאבק בשחיתות השלטונית הגואה.

נתניהו התחמק וחזר על התנהלותו בתקופה שבה שימש יו"ר האופוזיציה ומעל בתפקידו הפרלמנטארי כאשר מעולם לא התריע, לא זעק ואפילו לא אמר מילה רעה אחת נגד השחיתות ולא קרא לגופי אכיפת החוק לזרז את החקירות ולמצות את הדין.

אני מתקשה לשכוח שנתניהו יו "ר האופוזיציה לא העניק באותם ימים שחורים גיבוי למערכת שלטון החוק שספגה מהלומות מכל עבר לרבות שר המשפטים לשעבר חיים רמון ויורשו  פרופ' דניאל פרידמן.

רק הסבר אחד לכך היה לי: קיומו של מאזן אימה בין אולמרט לנתניהו ואם כך הדבר אנחנו נבקש לקבל הבהרות במסגרת חוק השקיפות ואולי התערבה שרה מאחורי הקלעים  ומנעה מביבי לפעול בידיעה שעל ראשה מרוחה ריבה ועל ראשו חמאה ומוטב ששניהם יסתתרו ולא ילכו בשמש הקופחת של השחיתות שעלולה למרוח את מעלליהם על פניהם.

לא הייתי צריך לעמול הרבה כדי להעריך מדוע חמק נתניהו מלהחתים את שותפיו לקואליציה על סעיף המחייב אותם להשתתף במאבק נגד השחיתות השלטונית.

המפתח לפתרון החידה הינו שר החוץ אביגדור ליברמן החשוד העיקרי בקרב שרי הממשלה שמינה כידוע את השרים המופקדים על מערכת איכפת החוק (שר המשפטים והשר לביטחון פנים) ואת יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ואין לו כל סיבה לגרום זעזועים מיותרים לשחיתות השלטונית שכל כך אהובה עליו.

האם אחרי כל זאת יש להתפלא על כך שהחלק הארי של אזרחי המדינה סבורים שמי שאינו מושחת לא יוכל להתקדם בחיים הפוליטיים ואין לו כל סיכוי להיות ראש ממשלה.