צחי ה"סנדק" של קדימה (92)  |  

 
בסתר ליבו של צחי הנגבי, שאינו מתואם תמיד עם פיו, יודע הוא שזמנו של שאול מופז כמנהיג קדימה שאול. ביבי וצחי, המחוברים ביניהם פוליטית ואישית מזה שנים, יקבעו ביניהם את המועד שבו ינסו בדרכים נפתלות לערוך לו סיכול ממוקד"איפה צחי? שיעלה מיד לבמה", הרעים את קולו השבוע בפאתוס מנהיגה החדש של קדימה שאול מופז, בשעה שניצב על בימת בית המפלגה בפתח תקוה כדי לשאת את נאום הניצחון שלו. צחי הנגבי, שנמנה על תומכיה של המנהיגה המובסת ציפי לבני, עלה בקלילות לבמה, ודחק החוצה את ה"גננת" הצבועה דליה איציק שירדה מן הגדר וניסתה להפגין לשווא שותפות בהנהגה. צחי הכריז: "אין יותר מחנות בקדימה" וקרא להתלכד סביב המנהיג החדש ותמך בפנייתו של מופז לציפי להישאר במפלגה ולהישאר בצמרת. אין לי ספק שצחי בירך בסתר על המוגמר. אולי בירך גם ברכה מקורית: "ברוך שפטרני מעונשה של זו".

מאוחר יותר אמר צחי בראיון לתקשורת, שהוא ינסה לחבר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מופז כדי ש"ידברו ביניהם בנושא האירני". בסתר ליבו של צחי, שאינו מתואם תמיד עם פיו, ידע הנגבי שזמנו של שאול מופז כמנהיג המפלגה שאול. ביבי וצחי, המחוברים ביניהם פוליטית ואישית מזה שנים, יקבעו ביניהם את המועד שבו ינסו בדרכים נפתלות לערוך לו סיכול ממוקד. שר הביטחון לשעבר מופז, שבתקופת כהונתו בוצעו שורה של סיכולים מן האוויר של פעילי טרור, אינו ערוך לתרגילים פוליטיים מתוחכמים.

"קורץ מחומר של ראשי ממשלות"
לא בכדי התעקש בשעתו נתניהו למנות לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון את חבר-הכנסת לשעבר צחי הנגבי, שערק מהליכוד יחד עם אריאל שרון וקבוצה של חברי כנסת ופעילים מרכזיים שהקימו את קדימה. נתניהו ביצע את המינוי הלא תקין למרות שתפקיד זה שמור למפלגת השלטון חרף העובדה שבאותם ימים התנהל משפט פלילי נגד הנגבי, שהואשם במינויים פוליטיים בלתי חוקיים ובעדות שקר בפני שופט בית המשפט העליון בדימוס מישאל חשין, כאשר כיהן בשעתו כיו"ר ועדת הבחירות לכנסת. על עדות שקר זו חזר הנגבי בבית המשפט.

ביבי זכר היטב דברים שאמר פעם שרון למקורביו: "מכל חברי הכנסת של קדימה אני מעריך רק את צחי, הוא קורץ מחומר של ראשי ממשלות. יש לו קור-רוח ולעולם אינו נכנס לפאניקה".

(פרט מאלף: בשיחות שהיו לי בעבר הרחוק בנפרד עם נתניהו ועם הנגבי, הם זיהו את ראש הממשלה לשעבר המגה מושחת אהוד אולמרט כיריב פוליטי ערמומי, מתוחכם ומסוכן ביותר. שניהם ביקשו ממני להמשיך ו"לטפל" בשחיתות המפלצתית של אולמרט במישור המקצועי והציבורי במטרה לבלום את המשך נסיקתו הפוליטית. הם נהגו כאילו הם חברי "להקת מעודדים").

פטור לעברייני צמרת מהעמדה לדין
אין לי ספק שנתניהו הספיק לשכוח מזמן את התרגיל המסריח שרקח ב-1997 הנגבי מאחורי גבו, בתקופת כהונתו הראשונה כראש הממשלה, עם שורת עבריינים פוליטיים בכירים, ביניהם אריה דרעי, אהוד אולמרט, דוד אפל ועל-פי החשד גם אביגדור ליברמן, שביקשו להשתלט על שלטון החוק במדינה.

הנגבי, שהיה אז שר המשפטים, המליץ בפני נתניהו למנות את חבר הכנסת עו"ד רוני בר-און (כיום יו"ר הוועדה לביקורת המדינה) לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שהוא ראש התביעה הכללית והאיש שיכול לחרוץ גורלות של אישים פוליטיים שסרחו לשבט או לחסד.

נתניהו אישר את המינוי ולא ידע אולי אז שהנגבי המשפטן התמחה במשרדו של בר-און והיה מחובר אליו הרמטית. למעשה, נרקמה מזימה למנות יועץ משפטי מטעם, שתפקידו היה לחלץ מהעמדה לדין נבחרי ואישי ציבור מושחתים. כאשר נחשפה הפרשה נאלץ בר-און לפרוש בבושת-פנים מתפקיד היועץ המשפטי יממה אחרי שכיהן בו.

היועץ המשפטי שבא במקומו, אליקים רובינשטיין (כיום שופט בית המשפט העליון), פטר את כל המעורבים, לרבות נתניהו, מהעמדה לדין פלילי והסתפק משום מה בפרסום דוח ציבורי חמור. הייתה זו עוד "המצאה" ישראלית משפטית מקורית להענקת פטור לעברייני צמרת מהעמדה לדין פלילי והעברת עתידם הפוליטי להכרעת הציבור הרחב האדיש והאטום לשחיתות השלטונית.

נהנה מאמונו המוחלט של אהרן ברק
לצערי הרב, האירוע המביש הזה היה בתקופה שלפני הקמת אומ"ץ, ומשום כך נבצר מאתנו לערער על החלטתו המאופקת של היועץ המשפטי החדש, שהחלטתו הראשונה לא בישרה טובות לגבי המשך נחרצותו בהכרעות נגד אישים בכירים במדינה. לעומת זאת, לא עמדה אומ"ץ מן הצד כאשר התנהל משפטו האחרון של הנגבי והייתה מעורבת בפעילות משפטית וציבורית מאחורי הקלעים.

שליחיו של צחי לדבר עבירה דאגו לאזכר בכלי התקשורת שצחי הנקי כיהן בעבר כשר המשפטים ונהנה מאמונו המוחלט של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, שהרעיף עליו תשבחות.

משפטו הפלילי של צחי נמשך למעלה מארבע שנים, שבמהלכן הוא היה שותף פעיל להדחתו של אהוד אולמרט מתפקיד ראש הממשלה, בשיתוף עם יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון אהוד ברק.

כך לא הוטל על הנגבי קלון
לשבחו של צחי הנגבי הכריזמטי ייאמר שהוא ניצל היטב את קשריו ההדוקים עם התקשורת ודאג לכך שמשפטו הפלילי האחרון יכוסה בצורה מינורית על-מנת שלא ייפגע, חלילה, מעמדו הציבורי כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.

אומ"ץ נמנעה מלהצטרף לקהילה מגובשת ומנווטת של פרשני תקשורת מטעם, אינטרסנטים פוליטיים מזדמנים, בעלי עניין מוסווים ומלחכי פנכה שסככו על צחי הנגבי וצהלו בעקבות זיכויו המפוקפק בהענקת שוחד פוליטי וגימדו את הרשעתו בדין במתן עדות שקר. דמותו החדשה של צחי הצטיירה אז בכלי התקשורת בנוסח כמעט זהה שמזכיר עיתונות מטעם במדינה טוטליטרית.

בני בריתו התקשורתיים של צחי, שזכרו לו חסד הדלפותיו, תיארו אותו כאיש מבוגר שלמד לקח, אדם חכם, שקול, בעל קור-רוח ועצבי פלדה. מנהיג כריזמטי בעל משמעת עצמית. אמין, מסור, מילה שלו היא מילה, מקובל על כל הצדדים וראש ממשלה פוטנציאלי.

היה קיים חשש ששלושת שופטיו של הנגבי - יואל צור, אריה רומנוב ועודד שחם - שדיברו בפסק הדין בשלושה קולות ודחו בכמה חודשים את ההכרעה בעניין הקלון, עלולים להיכנע בצוותא לדעת הקהל המוטה וללחץ הפסיכולוגי המופעל עליהם ולא יטילו על הנגבי קלון המתחייב מכורח הראיות. ואמנם המציאות טפחה על פנינו ולא הוטל עליו קלון.

שקרים נוספים בבית המשפט
אומ"ץ לא התרשמה מההתנצלות המדומה של צחי בפני אזרחי המדינה על הטעויות שעשה בפרשת השחיתות של המינויים הפוליטיים, שבגינה עמד לדין וזכה בשל כך להערצה של חסידיו השוטים, שראו בצעד התנהגות מופתית של מי שסרח והדיף מי קולון להפגת הריחות הרעים שמסרבים להתפוגג.

לא עמדנו דום גם מול החיבוק המבוים שחיבק צחי הזך את פרקליטות המדינה בשעה ששיגר אליה מסר חצי אולטימטיבי, שכלל דרישה נחרצת שלא לערער על הזיכוי שלו משני אישומים בפרשת המינויים, ואילו הוא מצידו הבטיח שלא יערער על הרשעתו במתן עדות השקר.

למזלו הטוב של הנגבי, בתקופה שבה ניתן היה לערער על פסק הדין ועל ההחלטה שלא להטיל קלון, פרצה שביתת פרקליטי המדינה ותיקו היה מונח בפרקליטות כאבן שאין לה הופכין עד שפג המועד החוקי להגשת הערעור. אחרי תום השביתה גיבתה אומ"ץ את בקשת הפרקליטות מבית המשפט לקבל אורכה להגשת הערעור בשל הנסיבות המיוחדות שנוצרו, אבל בקשתה נדחתה על הסף וצחי נאנח אנחת רווחה. המשמעות הייתה אומנם שאחרי הרשעתו בפלילים הוא חייב להתפטר מחברותו בכנסת, אבל יכול להיבחר בבחירות הבאות.

אין זו הפעם הראשונה שצחי הנגבי, הישר בפוליטיקאים, שיקר בבית המשפט בפני גופי אכיפת החוק. כך עשה בשעה שהעיד על מעורבותו האישית בפרשת השחיתות שהייתה בעבר ב"איסתא", חברת הנסיעות של הסטודנטים, ויצא בעור שיניו בלי הרשעה בדין. גם בעת חקירתו בשעתו במשטרה בפרשת הסתבכותו בפעילותה של עמותת "דרך צלחה", שהוא נחשד שקיבל טובות הנאה באמצעותה. צחי לא דיבר אמת ורק בנס נחלץ מאי-העמדה לדין.

מכין את הקרקע לירושת נתניהו
הסקרים הראשונים שפורסמו למחרת בחירתו של מופז כמנהיג קדימה לא מעידים על רוח חדשה שנושבת בדעת הקהל. עדיין לא ברור אם מופז אומנם יהיה אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו. מה שברור לי, שבעיתוי הנכון יראה צחי למופז את הדרך החוצה מקדימה, אלא אם מופז יחבור אליו כמספר 2 ויצטרף עמו בחזרה לליכוד כדי שצחי יהיה יורשו של נתניהו.