המקופח הלאומי (121)  |  

סילבן שלום חש שהוא איש בשורה המסוגל להביא את הישועה לעם ישראל בעזרתה של אשת החיל שלו ג'ודי, שלא תנוח ולא תשקוט עד ש"סטיב" שלה יהיה ראש הממשלה. הוא מחשיב עצמו כאובמה הישראלי ונותן לכך ביטוי מוחשי במערכת הבחירות. מי שעומד בדרכו הוא שנוא-נפשו רה"מ בנימין נתניהו  סילבן שלום - עגל מועד

 

מבצע "עמוד ענן" היווה הזדמנות פז למשנה לראש הממשלה ולשר לענייני הנגב והגליל, סילבן שלום, לעלות מחדש בעוצמה רבה על המפה הפוליטית ערב הבחירות ולצבור לעצמו נקודות, כי המצב בדרום המדינה עומד בראש דאגותיו ואינו מסיר שינה מעיניו.

בימים האחרונים, אי-אפשר היה כמעט לצפות בשידורים הישירים בטלוויזיה ולהאזין לגל הפתוח של הרדיו מבלי להיתקל בסילבן הידען הבלתי-נלאה מדבר על הכל מול המצלמות והמיקרופונים שהוא "חולה" עליהם בימים וחולם עליהם בלילות.

סילבן פה וסילבן שם. על מה הוא לא דיבר: מהלך המבצע, התפתחויות הצפויות במדינה, מערכות היחסים הבינלאומיות, המצב במזרח התיכון החדש, הבעיות החברתיות, הפגיעה בכלכלה, תחושתם של תושבי המקלטים וכמובן תחזית הבחירות.

בכל הראיונות הללו דאג, כמובן, סילבן להדגיש את התואר הפיקטיבי של המשנה לראש הממשלה, והצניע את העובדה שהוא אינו נמנה עם תשעת השרים שקובעים בחשאי את המהלכים הביטחוניים במדינה.

כאשר נשאל על מדיניות החיסולים הנוכחית של ראשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי, סיפר על חיסולים שהיו בעבר בתקופה בה היה בתפקיד ביצועי. עליבותו של סילבן בלטה לעין ולאוזן כאשר הופיע על תקן של מומחה צבאי. הסמל (במיל.) הלא-קרבי סילבן שלום ניסה להתחרות במשנה לראש הממשלה המקביל לו, רב-אלוף (במיל.) משה (בוגי) יעלון.

למרבה הפלא, חלק מהראיונות נעשו בעיקר בעיר שדרות. אף אחד מהראיונות לא היה ספונטאני, של אנשי תקשורת שמראיינים ביקור אותנטי של איש ציבור שמגיע לשטח המצוי בתחום אחריותו המיניסטריאלית, שלא על-מנת לקבל כותרות מראש.

1. המושכת בחוטים של סטיב 
כמעט בכל ראיון לא שכח סילבן להזכיר שאמו האלמנה מתגוררת בבאר שבע, אבל לא סיפר מדוע הוא לא עבר להתגורר זמנית בדרום המופגז לאות הזדהות ודוגמה אישית, אלא העדיף להמשיך ללון בווילה המפוארת שלו ברמת גן. כאן בווילה ממשיכה רעייתו יהודית, המכונה ג'ודי, לכנות את סילבן בשם החיבה "סטיב", אולי על שמו של איל ההון היהודי-אמריקני סטיב שלום.

הסיקור התקשורתי היה ברובו מבוים ומתוזמן בתיאום עם לקקני תקשורת, חלקם חברים של רעייתו ג'ודי שלום ניר מוזס המנהלת את חייו של בעלה ומכוונת אותם על-פי דוחות תקופתיים, חוות דעת ותחזיות של אסטרולוגים, גרפולוגים, מתקשרים בקלפים, קוראות בקפה ובתה עם לימון. דבר זה ניתן היה להסיק מלוח השידורים היומי שסילבן שלום פרסם השבוע בדף הפייסבוק שלו, שבו קרא למעריציו ולחסידיו להאזין לראיונות שלו.

בראיון האחרון של סילבן בערוץ 2, שנערך באולפן בתל אביב, שעה קלה לפני מועד כניסת הפסקת האש, הוא כבר לא היה במיטבו. כאשר שאלה אותו יונית לוי לאן נעלמה הכרזתו החגיגית, שעל-פיה הנהגת החמאס תחוסל, הכחיש בקול רפה את הדברים שיוחסו לו.

2. בכיין מזרחי מעשירי הארץ 
בעיצומו של מבצע "עמוד ענן" קיבל סילבן שדרוג משמעותי במעמדו אחרי שהאקר זר בלתי-מזוהה חדר לאתר האישי שלו ועשה בו כבתוך שלו. לא לכל איש ציבור חודרים לאתר האישי.

למעשה השתפר מעמדו של סילבן שלום כבר לפני המבצע הצבאי, בעקבות החלטתו של שר התקשורת והרווחה משה כחלון שלא להתמודד בבחירות הבאות ברשימת "הליכוד-ביתנו".

בגלל פיחות בנציגות של עדות המזרח בממשלה ובסיעה הפרלמנטארית, היה ברור שסילבן עשוי לצבור נקודות. אין ספק שהוא ינסה למנף את מוצאו המזרחי כיליד תוניס. לסילבן שלום יש כבר עבר עשיר של בכיינות מזרחית של קיפוח, וזאת למרות שהוא נחשב לאחד מעשירי הארץ בזכות נישואיו לג'ודי - בת למשפחת מוזס עתירת הנכסים.

הונו של שלום - אולי שלא בטובתו, לפחות מהבחינה הפוליטית - בא לו בזכות נישואיו לאשת התקשורת ג׳ודי שלום-ניר-מוזס, הבעלים של 12% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות. גם אם מביאים בחשבון ששוויה של קבוצת התקשורת המשפחתית נמצא בצניחה בתקופה האחרונה, הרי ששווי חלקה של שלום-ניר-מוזס עדיין עולה על 100 מיליון שקל.

בדף הפייסבוק שלו איזכר השבוע סילבן שלום פעם נוספת את נשיא ארה"ב ברק אובמה, ולא בכדי. אחרי שאובמה נבחר בשעתו לנשיא ארה"ב והפך להיות התקווה הגדולה של מיליוני אמריקנים מקופחים, ראה עצמו שלום דמות חיקוי של אובמה הישראלי ונתן לכך ביטוי מוחשי במערכת הבחירות.

3. שנוא-נפשם של ג'ודי וסטיב 
סילבן, בכל הנטיות המגלומניות, חש שהוא איש בשורה שמסוגל להביא את הישועה לעם ישראל בעזרתה של אשת החיל ג'ודי, שלא תנוח ולא תשקוט עד שסטיב שלה יהיה ראש הממשלה.

בעבר הוא כיהן כשר האוצר וכשר החוץ, וראה בשני התפקידים האלה מקפצה לתפקיד המועמד לראשות הממשלה. אבל בדומה למשה רבינו, הוא ראה את הארץ המובטחת - הממשלה - מרחוק, ולא הצליח להיכנס אליה כראש הממשלה. מי שעומד בדרכו של סילבן ומפריע לו להנהיג את עם ישראל, הוא לא אחר מאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנוא-נפשם של ג'ודי וסטיב, שיש להם איתו חשבון ארוך ופתוח.

כבר לפני חמש שנים, בשנת 2007, נערכו בחירות לראשות הליכוד. שלום נחשב ליריבו העיקרי של מנהיג המפלגה נתניהו, אולם הוא פרש בהפגנתיות מהמרוץ לראשות המפלגה בשל הקדמת הבחירות הפנימיות, תוך שהוא טוען כי הליכוד מתנהל בנוסח מפלגת הבעת' בסוריה. שלום השאיר את נתניהו כמועמד עיקרי יחיד אל מול פעילים עם כוח מועט במפלגה - משה פייגלין ודני דנון, אותם ניצח נתניהו. בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום השביעי ברשימת הליכוד לכנסת.

בממשלה הנוכחית נתניהו לא העניק לשלום את תפקיד שר האוצר שבו חשק ומינה אותו לתפקיד חסר השפעה גלובלית - השר לפיתוח אזורי והשר לפיתוח הנגב והגליל, והוסיף לו, כאמור, תואר חסר-חשיבות וריק מתוכן של משנה לראש הממשלה. שלום הודה במספר הזדמנויות, כי לא היה זה התפקיד בו חשק וכי המינוי התרחש כמה דקות לפני השבעת הממשלה, אך הוסיף ואמר כי הוא מעולם לא נהנה משום תפקיד כפי שהוא נהנה בתפקידו כשר לפיתוח הנגב והגליל.

לקראת הבחירות הקרובות הצליח שלום לשפר את יחסיו עם נתניהו, בתקווה שאם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה הוא יעלה אותו כיתה. ביבי לא שכח לבני הזוג הנוצץ מסע לחישות זדוניות שהתנהל נגדו בשעתו על מצב בריאותו הרעוע, כביכול, ועל השלטון הרודני של רעייתו שרה. אם הוא ירצה לשכוח ולסלוח, מן הסתם תמצא שרה דרכים להזכיר לו ולתבוע את עלבונה.

4. עגל מועד ותרומות אסורות 
סילבן אינו שה תמים כל-כך. ניתן יותר להגדירו אפילו עגל מועד. דבר זה ניתן להסיק מכמה עובדות מאלפות, שחלקן יפורטו בהמשך והמעידות על-כך שסטיב אינו טלית שכולה תכלת. על הטלית יש כמה כתמים בעלי גוון אפור.

מבקר המדינה החל לבדוק בימים האחרונים תלונה של תנועת אומ"ץ נגד שלום, בגין קבלת תרומה אסורה מאיש העסקים השנוי במחלוקת יגאל זילכה.

בפנייה של תנועת אומ"ץ אל מבקר המדינה נאמר:

"באתר News1 התפרסמה הבוקר ידיעה לפיה איש העסקים יגאל זילכה העביר תרומה כפולה אסורה בסך 16,000 ש"ח למשנה לראש הממשלה סילבן שלום עבור הפריימריז בליכוד. מחצית מתרומה זו נרשמה על שמו של זילכה והמחצית השנייה נרשמה כתרומה שניתנה כביכול על-ידי שותפו אברהם קלדרון.

"על-פי הפרסום התברר כי קלדרון לא ידע על התרומה שניתנה בשמו. המשמעות היא שהמחצית השנייה של התרומה שניתנה על-שמו של קלדרון הנה בלתי-חוקית ומהווה עבירה על החוק. בהקשר לכך ראוי לציין כי הדיווח שנתן זילכה בשעתו למבקר המדינה היה כוזב.

"חוק המפלגות תשנ"ב-1992 מגביל כידוע את קבלת התרומות לסכום של 10,000 ש"ח בלבד. אנו פונים אליך בבקשה לברר אלו עבירות נעברו כאן ומה מידת אחריותו של השר שלום".

5. שיתוף פעולה עם מורשע בפלילים 
מסתבר שלסטיב לא הייתה בעיה לחבור אל אישים שהורשעו בפלילים והיו מוכרים היטב למשטרה. אחד מהם היה העבריין הרמת-גני המנוח, שלומי עוז, שהיה גם חברו הקרוב של ראש הממשלה לשעבר המגה-מושחת אהוד אולמרט. מסתבר שסילבן, האישיות הפוליטית הבכירה ביותר שנכחה בהלוויתו של שלומי עוז, בא להלוויה בחברתה של רעייתו-ללא-הפסקה ג'ודי, כדי להיפרד מידיד ותיק שסייע בבחירות הפנימיות בליכוד.

שלומי עוז, שעבד בעבר בשירותה של משפחת אלפרון שגובה חובות באמצעי סחיטה ואיומים, נעצר, הועמד לדין וריצה עונש מאסר - היה מראשי סניף הליכוד ברמת גן. עוז היה קבלן קולות שעסק ב"שיפוץ" רשימת מועמדי הליכוד לכנסת, ובדרך כלל ביצע את עבודתו ללא קבלת תמורה אלא רק בשם החברות. לא מן הנמנע שהתמורה שולמה לעיתים בדרכים סמויות וסיבוביות מבלי להותיר עקבות בשטח.

בעבר חקרה המשטרה חשדות לפיהם חברת האבטחה "צוות ביטחון" שהייתה בבעלותו של עוז, זכתה במפתיע במכרז של רשות שדות התעופה בתקופה שבה כיהן כיו"ר דירקטוריון הרשות צבי שלום - אחיו של סילבן. חקירה לא הוכיחה קשר נסיבתי-עברייני. צבי שלום נאלץ לפרוש מתפקידו דווקא על-רקע דוח ביקורת חמור של מבקר המדינה על התנהלות לא תקינה של הרשות בכמה תחומים, בתקופת כהונתו ברשות.

הגיסה, ג'ודי שלום-ניר-מוזס לא סלחה למבקר המדינה על-כך, וניצלה את תוכנית הבוקר שלה ברדיו הממלכתי שהופקדה בידיה בנסיבות טראגיות, לצורך חיסול חשבונות משפחתי חוזר ונשנה עם מבקר המדינה לשעבר, השופט (בדימ.) מיכה לינדנשטראוס. תופעה נלוזה זו הופסקה זמנית רק בעקבות התערבותה של תנועת אומ"ץ, שמחתה על-כך בפני מנכ"ל רשות השידור לשעבר מוטי שקלאר.

ג'ודי הוסיפה חטא על פשע כאשר ראיינה בתוכנית אחרת שלה את אלמנתו של שלומי עוז, משל מדובר בתחנת רדיו פרטית של בת-האצולה התקשורתית. גם הפעם לא עמדה אומ"ץ מנגד ופנתה פעם נוספת אל שקלאר:


"ג'ודי שלום-ניר-מוזס ראיינה בתוכניתה האחרונה את חברתה הקרובה, שהינה אלמנתו של שלומי עוז ז"ל. המדובר הוא באדם ששימש כקבלן קולות פוליטי של בעלה של השדרנית, המשנה לראש הממשלה סילבן שלום.

"נראה לנו שבגלל ניגוד האינטרסים הבולט, הייתה מנועה השדרית לראיין את גב' עוז ואנו פונים אליך בבקשה שינקטו נגדה צעדים משמעתיים חמורים".

6. חתולים שחורים בין האחים 
שקלאר חשש מתגובתו החריפה של אחיה, ארנון מוזס, בעליו של ידיעות אחרונות. מה ששקלאר לא ידע הוא שבשנים האחרונות עברו כמה חתולים שחורים בין נוני לבין ג'ודי, שבגינם הוא מנע ממנה למכור את מניותיה בעיתון.

(סילבן טען בהזדמנויות שונות כי בגלל הקרבה המשפחתית הוא מקופח בידיעות אחרונות, שלא מפרגן לו בצורת פרסום ראיונות עמו ומצד שני אינו חושש להטיל בו דופי)

העימות האחרון בין נוני לג'ודי היה בעקבות התחברותה המקצועית אל איש העסקים זכי רכיב, שרכש בשעתו בהתערבותה חלק ממניות השליטה במעריב, והפסיד בעסקה הכושלת עשרות מיליוני שקלים. ג'ודי סולקה מבית ידיעות אחרונות, חדרה נלקח ממנה ומזכירתה הועברה לתפקיד אחר. מן הסתם היו פעולות עונשין נוספות.

ג'ודי שותפה כיום עם רכיב בחברת השקעות, שחברה לג׳ורג׳ סורוס. רכב וסורס משקיעים עשרות מיליוני דולרים בחברת תקשורת ברזילאית גדולה.
 
7. סוף דבר 
אם נתניהו לא יעניק לסילבן תפקיד הולם בממשלה הבאה, הם עלולים להיקלע למתקפה תקשורתית מצד ג'ודי ומקורביה.

למרבה האירוניה, נתניהו הוא כיום השר הממונה בפועל על רשות השידור. אם רצונו של ביבי להימלט מלשונה המשתלחת והפרימיטיבית של ג'ודי, מוטב שייקח מראש בחשבון את האפשרות, שהגולם יקום על יוצרו.