חסרות המעצורים (175)  |  

ח"כ מירי רגב שייכת לקטגוריית האישים שהמטרה שלהם להתקרב אל ראש הפירמידה מקדשת אצלם את כל האמצעים, כולל אלו הפסולים  גם דליה איציק הערמומית עושה בימים אלה מאמצים בלי נלאים ובלתי מרוסנים בניסיונה להיבחר כנשיאת המדינה


                                                                 ▪ ▪ ▪

1. ח"כ מירי רגב 
ועדת האתיקה של הכנסת קבעה השבוע כי ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, הפרה את כללי האתיקה בכך שפגעה בכבוד הכנסת ובכבוד חבריה בהתנהגות בלתי הולמת בתפקידה. עם זאת, קבעה הוועדה, שמאחר שמדובר בקובלנה ראשונה העוסקת בהתנהלותה כיו"ר ועדה פרלמנטארית, היא מסתפקת בהטלת סנקציה של הערה, המהווה הוצאת כרטיס צהוב.

ח"כ רגב צריכה למצוא דרך לרסן את עצמה מכאן ואילך אחרי שהייתה מעורבת בכמה תקריות מחוץ לכותלי הכנסת שלא הוסיפו לה כבוד אישי, מחשש שבמוקדם או במאוחר יוצאו לה כרטיסים אדומים והיא תורחק מדיוני הכנסת ואולי תפסיד גם את ראשות ועדת הפנים. ועדת האתיקה של הכנסת דנה בנושא זה בעקבות קובלנה שהגישה תנועת אומ"ץ על התנהגות בלתי נסבלת של ח"כ רגב. בקובלנה נאמר בין השאר:
"ח"כ מירי רגב התנהגה לדעת אומ"ץ בדרך לא ראויה כאשר זימנה השבוע לישיבת הוועדה את ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, כדי לברר תלונה נגד היועצת המשפטית של העירייה שהייתה שותפה לחשיפת מעשי שחיתות נגדו.

עצם העלאת הנושא במהלך הישיבה היה דבר לא ראוי ולא מקובל ונגוע באינטרסים פוליטיים ציניים.

במהלך הישיבה התעמתה ח"כ רגב עם חברי הוועדה ונהגה כלפיהם בחוצפה ובבוטות ואף דאגה להוציא כמה מהם מישיבת הוועדה לאחר שמתחו ביקורת על ניצול ישיבת הוועדה למטרותיה הפוליטיות האישיות.

אנו תובעים לכנס את ועדת האתיקה בהקדם לדון בהתנהגותה הבלתי נסבלת של ח"כ רגב ולמצות איתה את הדין".
לטעמי, החלטתה של ועדת האתיקה לא הייתה מידתית. העובדה שזו הייתה התלונה הראשונה שהוגשה נגדה לא מעלה ולא מורידה.

כל האמצעים (לא!) מקדשים את המטרה
יש לי הערכה מיוחדת אל ילידי פריפריה מוכשרים ובעלי אמביציה שפורצים בכוחות עצמם למרכז החיים הציבוריים ומצליחים לסלול לעצמם דרך אל ראש הפירמידה. אני מתלהב פחות מאלה מביניהם שהמטרה שלהם להתקרב אל ראש הפירמידה מקדשת אצלם את כל האמצעים, כולל הפסולים. אני סבור שח"כ רגב שייכת כבר לקטגוריה הזו.

ח"כ רגב, ילידת קריית גת, חייבת את קידומה המטאורי לשיבוצה כקצינה ליחידת דובר צה"ל שבה שימשה בשורה של תפקידים. הזדמן לי להכיר את רגב לראשונה כאשר שימשה כראש מדור יחסי ציבור, ומאוחר יותר ראש ענף תקשורת מקומית והרבתה לשבת במזנון. רגב התגלתה לי כקצינה נאה, מנומסת וחייכנית. אותה שעה לא הייתי יכול להעלות על דעתי שביום מן הימים היא תהפוך חברת כנסת כוחנית ותנהג לעיתים כתגרנית בשוק.

בדרך אל משכן הכנסת עברה רגב כמה תחנות. היא הועלתה לדרגת אלוף משנה ומונתה לסגנית דוברת צה"ל, תפקיד ממנו פרשה לאחר שלושה חודשים בלבד. לאחר פרישתה מונתה למרכזת מערך ההסברה בלשכת ראש הממשלה, ולאחר מכן יצאה לחופשה ארוכה, שבסיומה מונתה לצנזורית הראשית לעיתונות ולתקשורת. עם מינויו של רב-אלוף דן חלוץ לרמטכ"ל, מונתה לדוברת צה"ל ושימשה דוברת צה"ל גם במהלך מלחמת לבנון השנייה.

על תפקודה במלחמה זו כתב פרופ' גבי וימן: "לדעת רבים כשלה בתפקיד, לא רק בגלל מגבלות אישיות אלא בעיקר כי נתפשה כ'יחצ"נית של הצבא ושל הרמטכ"ל'. ואכן גם במחקרי עוררו הופעותיה של דוברת צה"ל ביקורת ואף אנטגוניזם רב: יכולתה התקשורתית דורגה לרוב כבינונית והיו שטענו שהיא מעוררת אנטגוניזם".

אחרי סיום שירותה כדוברת צה"ל מינה אותה הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לרכזת אירועי צה"ל לסיום 60 שנה למדינה, תפקיד שבו לא הצטיינה במיוחד.

אישה מתלהמת, צרחנית וגרוטסקית
בשלהי 2008 הודיעה רגב על הצטרפותה לליכוד לקראת הבחירות לכנסת השמונה-עשרה. לאחר הבחירות המקדימות דורגה תחילה במקום ה-34 ברשימה, ולאחר קבלת ערעור, שהוגש בנוגע להצבעה, היא הוצבה במקום ה-27 ברשימת הליכוד לכנסת. רגב נבחרה לכנסת ה-18 ומאז מכהנת כחברת כנסת מטעם הליכוד.

המחאה החברתית העניקה לח"כ רגב הזדמנות להצטייר כלוחמת ללא חת למען השכבות הנחשלות, אבל עד מהרה היא נחשפה כאישה מתלהמת וצרחנית. עד מהרה היא הפכה לגרוטסקית. לשיא הגיחוך הגיעה ח"כ רגב כאשר פנתה באחד הפאנלים שבהם השתתפה אל קהל המאזינים וביקשה מהם למחוא לה כפיים. מאז דבק בה הכינוי "כפיים" ששימש חומר פיקנטי לתוכנית "ארץ נהדרת" שחיקתה אותה.

השבוע הייתה טרודה ח"כ רגב בכנסת בהעברת חוק חדש שיאסור על עמותות שעוסקות בענייני שלום לקבל תרומות בחו"ל. בקצב כזה עלולה ח"כ רגב להגיש בקרוב הצעת חוק חדשה שתאסור על עמותות מסוגה של אומ"ץ, שעוסקת במאבק בלתי מתפשר בשחיתות השלטונית, לקבל תרומות.

אם תרצו, אין זו בדיחה.

2. דליה איציק
למען האמת נמאס לי כבר לכתוב על מעלליה של יו"ר הכנסת דליה איציק, שעושה בימים אלה מאמצים בלי נלאים ובלתי מרוסנים כדי לעלות מחדש על הגלגל הפוליטי ולנסות להיבחר בחודש מאי הקרוב כנשיאת המדינה.

השבוע, למשל, בין החתמת חברי כנסת להגשת מועמדותה לנשיאות לבין פגישות רקע עם עיתונאים ואישים פוליטיים ועם לקוחות שמנסים לעבות את קשרי ההון והלשון, היא מצאה אפילו זמן לקפץ ביום הולדתה של אשת הזוהר הנצחית פנינה רוזנבלום שמסרבת להזדקן.

אני חוזר לנושא זה רק משום שקיבלנו השבוע מכתב תשובה מניצב בדימוס עמיחי שי, היועץ הבכיר של מבקר המדינה לתפקידים מיוחדים, על תלונה שהגשנו בשעתו למבקר בדרישה לבדוק את התנהלותה הבעייתית של איציק. בתשובתו טוען שי, כי מאחר שאיציק הינה כיום אדם פרטי אין מקום לערוך בירור או ביקורת על התנהלותה.

שי הוסיף: "ועדת הכנסת החליטה שלא לדרוש דיווח מהיו"ר לשעבר על פעילותו הציבורית וכפועל יוצא מכך אין הוא נדרש לדווח על השימוש שהוא עושה בלשכה שהועמדה לרשותו". אומ"ץ חולקת על עמדת משרד מבקר המדינה וסבורה שגם אם החוק אינו מחייב זאת, יש מקום לבדוק בציציותיהם של המועמדים לנשיאות מחשש שדבקו בהן פלילים או שאורחות חייו ורמתו המוסרית של מועמד זה או אחר אינם ראויים עודו מועמד לשמש כנשיא.

בהקשר לכך אני מבקש לצטט את מכתב התלונה שנשלח בשעתו למשרד מבקר המדינה:
"תנועת אומ"ץ טיפלה בעבר בשורה של פרשות חמורות בפגיעה במנהל התקין ובטוהר המידות ע"י יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק. חלק מהחומרים שהיו ברשותנו והועברו למשרד מבקר המדינה הצביעו על התנהלות פלילית לכאורה. לצערנו בשעתו פורסם דוח צמחוני של משרד מבקר המדינה שלא שיקף את חומרת מעשיה.

אנו מודעים אומנם לכך שאיציק הינה כיום אזרחית פרטית אך מאחר שהיא נערכת לקראת הצגת מועמדותה לנשיאות המדינה בבחירות לכנסת שייערכו בעוד כשנה, חובתנו להתריע ולבקש את בדיקת מבקר המדינה לגבי התנהלותה הנוכחית שקשורה בכנסת.

כך, למשל, התברר כי איציק יזמה כנס בהשתתפות ראשי יהדות ספרד ולא טרחה להבהיר שיש לה אינטרסים אישיים עסקיים עם שניים מהמוזמנים שהיא עובדת כיום בשירותם ואף נסעה על חשבונם לחו"ל. מן הראוי שמשרד מבקר המדינה יברר האם נעשתה בדיקה מוקדמת של מניעיה.

זאת ועוד: ערב פרישתה הסדירה איציק שתמומן לה לשכה בתל אביב על חשבון הציבור, ואנו מבקשים לדעת מה מטרת הלשכה המשמשת כיום למרכז עסקיה הפרטיים.

איציק רכשה גם לאחרונה דירת פאר בתל אביב ממקורות כספיים עלומים.

נראה לנו שהגיעה השעה, לבחון אפשרות, שמועמדים לנשיאות יחויבו בהמלצת מבקר המדינה להצהיר על הונם ומקורות הכנסתם".
אזרחית פרטית - לכאורה ובאופן זמני
חברת הכנסת לשעבר דליה איציק היא היום, לכאורה, אזרחית פרטית שרשאית לעשות כחפצה במסגרת החוק עד כמה שהיא מסוגלת, לייצג אינטרסים של אילי הון שהיא חברה אליהם בעבר לשלטון, ועתה נוסעת איציק הנהנתנית הבלתי נלאית על חשבונם לחו"ל. איציק יכולה גם להרשות לעצמה לקבל תכשיטים יקרים ממעסיקיה החדשים ולספר לחברותיה שבעלה קנה לה אותם בתשלומים לטווח ארוך.

באורח פלא השתפר באחרונה עוד יותר מצבה הכלכלי והיא רכשה מחברתה הוותיקה רונית רפאל דירה מפוארת בפרויקט גן העיר, תמורת 4.5 מיליון שקלים, שנוספה לדירות האחרות שבבעלותה. בעלה של איציק הוא בודק-מונים שכיר בחברת החשמל, והיא סופרת דירות בנסיבות שלא קשה לנחשן וטעונות בדיקה רצינית של רשויות אכיפת החוק.

איציק היא אזרחית פרטית רק באורח זמני. למעשה היא פרשה מהחיים הפוליטיים רק באופן פורמלי והיא ממשיכה לבחוש בכמה קדירות. בימים אלה נערכת איציק במרץ רב להצגת מועמדותה לתפקיד נשיאת המדינה במקומו של הנשיא שמעון פרס שמסיים בעוד פחות משנה תקופת כהונה בת שבע שנים. במסגרת זו הצליחה איציק הערמומית לקבל גיבוי של כמה אישים פוליטיים שנויים במחלוקת, מסוגם של אהוד אולמרט, אריה דרעי, חיים רמון ואביגדור ליברמן, שהתחייבו, כפי שהיא מספרת, לתמוך בה.

לאיציק אין בעיה להוציא שדה עדתית מהבקבוק כדי לגייס לעצמה תמיכה של אילי הון זרים מבני עדות המזרח. איציק מצידה סייעה לארבעת המפוקפקים להריץ את רו"ח משה ליאון לראשות עיריית ירושלים.

בהקשר לכך כדאי לציין שאיציק אינה חדלה מלהשמיץ את פרס, מיטיבה לשעבר, וגם להעליל עליו עלילות שונות. עובדה זו הובאה באחרונה לידיעתו של הנשיא.

איל ההון יריץ אותה לנשיאות?
לאיציק אין בעיה למתוח ביקורת על המועמדים האחרים לנשיאות: יו"ר הכנסת לשעבר ח"כ ראובן ריבלין, שר החוץ לשעבר דוד לוי וחבר הכנסת בנימין בן-אליעזר.

איציק חסרת המעצורים וזוללת כספי הציבור השכילה להעביר בתקופת כהונתה כיו"ר הכנסת החלטה, שבגינה הועמדה לרשותה לשכה בתל אביב, כביכול לצרכי ציבור, אך בפועל משמשת מרכז לעסקיה העלומים.

בעבר עלה בידה של איציק לבלום בתקשורת שורה של חשיפות על מעלליה מול מבקר המדינה לשעבר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס. איציק הצליחה, בין השאר, להערים על המבקר בעניין שכירות של עשרות חדרי מלון בתל אביב לצרכיה הפרטיים על חשבון הכנסת, ולהוליך אותו שולל בנושא של ביצוע עבודות בביתה הפרטי על חשבון הציבור, ואי-החזרתם של רהיטים יקרים שנטלה מהכנסת לביתה, וגם בעניין נסיעות בליינות שלה לחו"ל.

גולת הכותרת של פעילותה של איציק באחרונה הייתה השתתפותה בפורום סבן היוקרתי למדיניות בינלאומית שהתקיים כמדי שנה בוושינגטון. כמעט שכחתי שהספונסר של הפורום, איל ההון הישראלי הבינלאומי, קיבל בשעתו מאיציק - כאשר שימשה כשרת התקשורת - היתר להחזיק בעת ובעונה אחת בעלות על בזק ושותפות בערוץ 2, וזאת בניגוד לתקנות הרגולציה. האם זה לא היה אותו סבן שתרם בעבר 120 אלף דולר למטה הבחירות של שמעון פרס לראשות מפלגת העבודה כאשר איציק שימשה ראש המטה שלו?

לא אתפלא אם סבן ינסה להריץ גם את איציק לנשיאות, וכך הוא יהיה מקושר היטב בעת ובעונה אחת לנשיא ארה"ב ברק אובמה ולנשיאה הישראלית דליה איציק, רחמנא לצלן.