שדים ורוחות (57)  |  

"השדר אמנון לוי הוציא בימים האחרונים מחדש את השד העדתי מהבקבוק בתכניתו בערוץ 10 כאשר חשף מחדש את עברו כבן עדות המזרח שהשתדל להיטמע בין אשכנזים ולהיחלץ מקיפוח בדומה לחבריו המזרחיים" (מן העיתונות)השד העדתי שיצא מהבקבוק של ערוץ 10 שוטט בימים האחרונים ברחבי ישראל.

בגלל המגיפה הקשה שפקדה את נהגי הקטרים של הרכבת נאלץ השד לנסוע באוטובוסים ובמוניות שירות במסגרת חיפושיו אחר מקומות תורפה.

השד העדתי הגיע להופעה האחרונה של כוורת ומחה בקולניות על כך שבין שבעת גברים בלהקה אין אף אחד מיוצאי עדות המזרח.

אחר כך צלצל השד העדתי לרב הספרדי החדש הרב דוד יוסף בנו של המרן והודיע לו שמכאן ואילך הוא יהיה הרב הראשי הבכיר הראשון לציון ולא הרב האשכנזי הרב דוד לאו. הסתיימה התקופה שבה רבני עדות המזרח היו המנהיגים הרוחניים המשניים לרבנים האשכנזים.

השד עמד על כך שאת טקסי הנישואין של נערות מזרחיות עם נערים מערביים ושל בחורים כהים עם בחורות בהירות יערוך רב ספרדי. כל ההכנסות במזומן יהיו קודש למערכת החינוך של ש"ס.

השד העדתי מתכוון לסייר בימים הקרובים במקומות שונים ברחבי המדינה להתערב במקרים של קיפוח, לנסות לתקן עוולות וגם לברר מדוע עד היום לא היה מבקר מדינה מעדות המזרח.

כדי להקל על השד הכנו רשימה חלקית ראשונה בסדרת "המקופחים" שמפרטת את שמותיהם של בני עדות המזרח לדורותיהם שקופחו בעבר ובהווה בתפקידים ממלכתיים, ציבוריים מוניציפאליים רמי דרג למרות שהשד העדתי לא הפסיק לקטרג. למרות הקיפוח הם לא באו בטענות ומענות על שלא עלה בידיהם להתקדם עוד יותר בחייהם בגלל מוצאם.

על הקבוצה הראשונה נמנים נשיאי המדינה לשעבר יצחק נבון ומשה קצב, ממלאי מקום ראש הממשלה בעבר דוד לוי וסילבן שלום, שרי הביטחון לשעבר פואד בן אליעזר, שאול מופז ועמיר פרץ, שרי ממשלה בכירים: משה כחלון, שלום שמחון, רן כהן, מאיר שטרית, אריה דרעי, איתן כבל, אלי ישי, מאיר כהן, אריאל אטיאס, משולם נהרי, יעקב מרגי, שלמה בניזרי, יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, הרמטכ"לים לשעבר משה לוי, דן חלוץ וגבי אשכנזי, מפקד חיל האויר לשעבר איתן בן אליהו, אלופי צה"ל מוערכים יצחק מרדכייום טוב סמיה ובן ציון פרחי. המפכ"לים משה קרדי, דודי כהן ויוחנן דנינו, ראשי הערים צבי בר, שלומי לחיאני, בני וקנין, צבי גוב אריהמוטי ששון, יחיאל לסרי, עובד זוהר, יהודה בן חמוג'קי סבג, ג'קי לוי ועוד שורה של ראשי ישובים ששמותיהם יפורסמו בעתיד במסגרת זו.

התפקיד היחיד שבני עדות המזרח לא הצליחו עד כה להיבחר אליו הוא ראשות הממשלה נטו בלי המילה בפועל. מועמד בן עדות המזרח שימצא ראוי לתפקיד הקשה והמסובך ביותר במדינה יהיה חייב להוכיח שהוא מסוגל להנהיג את המדינה בזכות כישוריו המוכחים ולא בגלל רוחות מזרחיות של קיפוח שנושבות חזק מדי. כמובן שתמיד טוב שיהיה בסביבתו של המועמד המועדף זמר מזרחי פופולארי שמופיע בקיסריה האשכנזית ומסלסל בקולו.